REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 23 czerwca 2024

Trzej królowie pojadą przez Rzeszów na koniach. Orszak tym razem bez wielbłąda

Orszak Trzech Króli dotarł do rzeszowskiego ratusza
W 2020 roku przez rzeszowskie ulice w ramach Orszaku Trzech Króli przejechał król Melchior na wielbłądzie, a teraz w 9. edycji trzej królowie pojadą na koniach. (Fot. Wit Hadło)

Po trzech latach przerwy, w sobotę (6 stycznia) do Rzeszowa wraca Orszak Trzech Króli. Wydarzenie wpisuje się w ideę świętowania uroczystości Objawienia Pańskiego. Orszak rozpocznie się o godzinie 12 odśpiewaniem Anioł Pański na Podpromiu. Trzej królowie nie pojadą jednak na wielbłądach, a na koniach.

Orszak Trzech Króli w Rzeszowie podzielony będzie na kontynenty. Europę będzie reprezentował król Kacper niosący w darze złoto, Azję – król Melchior przynoszący Chrystusowi kadzidło, a Afrykę król Melchior, który ofiaruje nowonarodzonemu mirrę. Formacja orszakowa wędruje aleją pod Kasztanami i ulicą 3 Maja przystając przy kolejnych mansjonach (przystankach), by świętować swój finał pokłonem Trzech Króli w szopce przy kościele na placu Farnym.

Przystanek „Niegościnna gospoda” po raz pierwszy

Sceny rozpoczynają się Mansjonem 0 – rozporządzeniem cezara Augusta i wędrówką Maryi i Józefa do Betlejem. Następnie na trasie orszaku uczestnicy będą przeżywać odmowę w „Niegościnnej gospodzie” (takiego przystanku na trasie Orszaku od 2013 roku w Rzeszowie nie było). Spotkać też będzie można „Pastuszków w polu”, kolejnym przystankiem będzie spotkanie z „Aniołem Bożym”.

Będzie można zaglądnąć na „Dwór Heroda”, obserwować będzie można mrożącą krew w żyłach „Walkę dobra ze złem”, a na końcu wędrówki będzie można się pokłonić nowonarodzonemu Jezusowi – Synowi Bożemu.

Dzieci przebiorą się w owieczki

W tym roku w Rzeszowie rozbrzmiewać będą hasła: „Niech każdy się dowie – Orszak znów Rzeszowie!”. „Niech cały świat wierzy – Bóg w jasełkach leży!”, „Na zbawienie tobie – Bóg twój leży w żłobie”.

– Każdy uczestnik, mały i duży otrzyma koronę i śpiewnik z kolędami. Tekturowych koron przygotowaliśmy 15 tysięcy złotych – poinformowała Krystyna Łobos, prezes Fundacji Orszaku Trzech Króli w Rzeszowie. – W rzeszowskim Orszaku wystąpi 1250 artystów, będzie 320 osób strażników, 200 wolontariuszy i 30 organizatorów. W przemarszu wezmą udział dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli. Dzieci przebiorą się w owieczki.

Zaśpiewają kolędy na placu Farnym

Orszak to największe uliczne jasełka na świecie odbywające się w osiemset lat po pierwszym przedstawieniu jasełkowym zaaranżowanym przez św. Franciszka.

Najważniejsze punkty tegorocznego scenariusza w Rzeszowie to:

  • scena 0 – rozporządzenie cezara Augusta,
  • scena 1 – Niegościnna gospoda,
  • scena 2 – Pastuszkowie w polu,
  • scena 3 – Anioł Boży,
  • scena 4 – dwór Heroda,
  • scena 5 – Walka dobra ze złem,
  • scena 6 – pokłon Trzech Koli w szopce na Rynku.

Orszak Trzech Króli w Rzeszowie potrwa trzy godziny i zakończy się śpiewaniem kolęd na placu Farnym.

Trzej królowie z Rzeszowa

W rzeszowskim Orszaku Trzech Króli króla Melchiora (Azja) zagra Witold Dziedzic – od ponad 22 lat szczęśliwy mąż Ewy, ojciec Ani (18 lat), Zosi (16 lat) i Krzysia (8 lat). Każdy z członków rodziny czynnie uprawie sport – biegi lub jazdę na rowerze.

Królem Baltazarem (Afryka) zostanie Grzegorz Ziemba – od 11 lat jest w związku małżeńskim z Barbarą. Mają dwójkę dzieci: 8-letniego syna Wojciecha i 6-letnią córeczkę Lenę. Na co dzień pracuje jako inspektor silników lotniczych.

Królem Kacprem (Europa) został Grzegorz Czechowicz. Od 29 lat jest szczęśliwym mężem Agnieszki. To także ojciec piątki dzieci: Krzysztofa, Mateusza, Kasi, Pawła i Dominika. Pracuje w Przedszkolu Sióstr Serafitek w Rzeszowie jako konserwator. Jego zainteresowania to wędrówki górskie, narty oraz majsterkowanie.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin