Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 4 marca 2024

Trzej królowie pojadą przez Rzeszów na koniach. Orszak tym razem bez wielbłąda

Orszak Trzech Króli dotarł do rzeszowskiego ratusza
W 2020 roku przez rzeszowskie ulice w ramach Orszaku Trzech Króli przejechał król Melchior na wielbłądzie, a teraz w 9. edycji trzej królowie pojadą na koniach. (Fot. Wit Hadło)

Po trzech latach przerwy, w sobotę (6 stycznia) do Rzeszowa wraca Orszak Trzech Króli. Wydarzenie wpisuje się w ideę świętowania uroczystości Objawienia Pańskiego. Orszak rozpocznie się o godzinie 12 odśpiewaniem Anioł Pański na Podpromiu. Trzej królowie nie pojadą jednak na wielbłądach, a na koniach.

Orszak Trzech Króli w Rzeszowie podzielony będzie na kontynenty. Europę będzie reprezentował król Kacper niosący w darze złoto, Azję – król Melchior przynoszący Chrystusowi kadzidło, a Afrykę król Melchior, który ofiaruje nowonarodzonemu mirrę. Formacja orszakowa wędruje aleją pod Kasztanami i ulicą 3 Maja przystając przy kolejnych mansjonach (przystankach), by świętować swój finał pokłonem Trzech Króli w szopce przy kościele na placu Farnym.

Przystanek „Niegościnna gospoda” po raz pierwszy

Sceny rozpoczynają się Mansjonem 0 – rozporządzeniem cezara Augusta i wędrówką Maryi i Józefa do Betlejem. Następnie na trasie orszaku uczestnicy będą przeżywać odmowę w „Niegościnnej gospodzie” (takiego przystanku na trasie Orszaku od 2013 roku w Rzeszowie nie było). Spotkać też będzie można „Pastuszków w polu”, kolejnym przystankiem będzie spotkanie z „Aniołem Bożym”.

Będzie można zaglądnąć na „Dwór Heroda”, obserwować będzie można mrożącą krew w żyłach „Walkę dobra ze złem”, a na końcu wędrówki będzie można się pokłonić nowonarodzonemu Jezusowi – Synowi Bożemu.

Dzieci przebiorą się w owieczki

W tym roku w Rzeszowie rozbrzmiewać będą hasła: „Niech każdy się dowie – Orszak znów Rzeszowie!”. „Niech cały świat wierzy – Bóg w jasełkach leży!”, „Na zbawienie tobie – Bóg twój leży w żłobie”.

– Każdy uczestnik, mały i duży otrzyma koronę i śpiewnik z kolędami. Tekturowych koron przygotowaliśmy 15 tysięcy złotych – poinformowała Krystyna Łobos, prezes Fundacji Orszaku Trzech Króli w Rzeszowie. – W rzeszowskim Orszaku wystąpi 1250 artystów, będzie 320 osób strażników, 200 wolontariuszy i 30 organizatorów. W przemarszu wezmą udział dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli. Dzieci przebiorą się w owieczki.

Zaśpiewają kolędy na placu Farnym

Orszak to największe uliczne jasełka na świecie odbywające się w osiemset lat po pierwszym przedstawieniu jasełkowym zaaranżowanym przez św. Franciszka.

Najważniejsze punkty tegorocznego scenariusza w Rzeszowie to:

  • scena 0 – rozporządzenie cezara Augusta,
  • scena 1 – Niegościnna gospoda,
  • scena 2 – Pastuszkowie w polu,
  • scena 3 – Anioł Boży,
  • scena 4 – dwór Heroda,
  • scena 5 – Walka dobra ze złem,
  • scena 6 – pokłon Trzech Koli w szopce na Rynku.

Orszak Trzech Króli w Rzeszowie potrwa trzy godziny i zakończy się śpiewaniem kolęd na placu Farnym.

Trzej królowie z Rzeszowa

W rzeszowskim Orszaku Trzech Króli króla Melchiora (Azja) zagra Witold Dziedzic – od ponad 22 lat szczęśliwy mąż Ewy, ojciec Ani (18 lat), Zosi (16 lat) i Krzysia (8 lat). Każdy z członków rodziny czynnie uprawie sport – biegi lub jazdę na rowerze.

Królem Baltazarem (Afryka) zostanie Grzegorz Ziemba – od 11 lat jest w związku małżeńskim z Barbarą. Mają dwójkę dzieci: 8-letniego syna Wojciecha i 6-letnią córeczkę Lenę. Na co dzień pracuje jako inspektor silników lotniczych.

Królem Kacprem (Europa) został Grzegorz Czechowicz. Od 29 lat jest szczęśliwym mężem Agnieszki. To także ojciec piątki dzieci: Krzysztofa, Mateusza, Kasi, Pawła i Dominika. Pracuje w Przedszkolu Sióstr Serafitek w Rzeszowie jako konserwator. Jego zainteresowania to wędrówki górskie, narty oraz majsterkowanie.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin