Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 21 kwietnia 2024

YZ. Oto nowa tablica rejestracyjna Rzeszowa. Zbliża się koniec ery RZ

Samochód ze starymi tablicami rejestracyjnymi Rzeszowa
Jeśli ktoś będzie chciał zarejestrować w Rzeszowie samochód, to dostanie na tablicy oznaczenie jeszcze po „staremu”, czyli RZ, ale to kwestia czasu, gdy otrzyma już nowy wyróżnik YZ. (Fot. Mariusz Włoch)

Niektóre urzędy zaczynają już wydawać nowe tablice rejestracyjne z nowym skrótami, które mogą zaskoczyć zmotoryzowanych. W Rzeszowie zamiast dotychczasowego RZ będzie… YZ. W Poznaniu MO, co może się kojarzyć z Milicją Obywatelską, w Warszawie nie wiadomo czemu AE, we Wrocławiu VW (skrót jak volkswagen),  w Gdańsku – XD. To nie są żarty. Czym więc kierowało się Ministerstwo Infrastruktury, które wymyśliło takie zmiany?

Nowe tablice rejestracyjne to efekt rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury. Ten resort w rozporządzeniu przypisał dodatkowe wyróżniki dla części województw. Jaki jest powód takiej decyzji? Okazuje się, że wydziały komunikacji zgłaszały wyczerpywanie się pojemności tablic samochodowych. Skończyła się bowiem pula numerów dla dotychczasowych wyróżników.

Tak więc kierowcy z województwa mazowieckiego zamiast W dostaną A na początku numeru rejestracyjnego samochodu, śląskiego – I zastąpi S, małopolskiego J zamiast K, wielkopolskiego M w miejsce P, dolnośląskiego – V zamiast D, pomorskiego X w miejsce G i podkarpackiego Y zastąpi R.

W sumie zmiany w tablicach rejestracyjnych dotyczyć będą siedmiu województw, a dziewięć pozostałych pozostanie przy dotychczasowych oznaczeniach.

Nowe tablice rejestracyjne. Takie będą wyróżniki w miastach wojewódzkich:

  • Gdańsk – będzie XD 00000 (obecnie jest GD 00000)
  • Poznań – będzie MO 00000 (jest PY 00000)
  • Warszawa – będzie AE 00000 (jest WE 00000)
  • Wrocław – będzie VW 00000 (jest DW 00000)
  • Katowice – będzie IK 00000 (jest SK 00000)
  • Kraków – będzie JR 00000 (jest KK 00000)
  • Rzeszów – będzie YZ 00000 (jest RZ 00000)  

Rzeszów poczeka na na zmiany w rejestracjach

Czy już w tym roku osoby rejestrujące swoje samochody w Rzeszowie otrzymają na tablicach tzw.  nowe wyróżniki literowe, czyli YZ zamiast RZ? Zapytaliśmy o to w wydziale komunikacji Urzędu Miasta Rzeszowa.

– Pojemność dotychczasowego wyróżnika tablic rejestracyjnych dla Rzeszowa, tj. RZ jest na tyle duża, iż będzie funkcjonowała przez najbliższych kilka lat – wyjaśnia Zdzisław Sudoł, dyrektor Wydziału Komunikacji UM w Rzeszowie. – Na przykładzie 2022 roku możemy wskazać, iż w całym ubiegłym roku w Rzeszowie było zarejestrowanych 26 582 pojazdów, z czego średnio miesięcznie było to 2 215 samochodów, a średnio dziennie – 88 pojazdów.    

Z Biura Komunikacji Ministerstwa Infrastruktury otrzymaliśmy wyjaśnienia w sprawie zmiany wyróżników województwa (pierwsza litera).

– Dotąd było używanych 16 liter alfabetu, a po zmianach w nowelizacji z 2022 r. dodano 7 liter dla województwa, w których poziom wykorzystania możliwych kombinacji wyróżników i liczb był największy – czytamy w piśmie przesłanym z tego resortu  do redakcji Super Nowości. – Istotne jest też to, że wyróżnikami województw i powiatów nie mogą być litery takie jak: Ć, Ś, Ż, Ź, Ą, Ę, a liczba liter w naszym alfabecie jest ograniczona.

Nowe oznaczenia najpierw dla mniejszych tablic rejestracyjnych

Kto dostanie jako pierwszy nowe wyróżniki literowe na tablicy rejestracyjnej? To właściciele tablic jednorzędowych, zmniejszonych, popularnie nazywanych amerykańskimi. Mają 520 mm długości i składają się z czterech znaków – liter oraz cyfr.

W większych miastach, takich jak Warszawa, nowe oznaczenia na takich tablicach są już wydawane. W mniejszych trzeba będzie na to jeszcze poczekać. Na tradycyjnych tablicach rejestracyjnych z siedmioma znakami pula kombinacji też się w końcu wyczerpie. Wówczas znikną znane dla części miast pierwsze litery. I w zamian pojawią się nietypowe rejestracje, jak: MO dla Poznania, XD dla Gdańska czy YZ dla Rzeszowa

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin