REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 29 maja 2024

Zielone światło dla Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej!

Wizualizacja Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej, które powstanie przy szpitalu wojewódzkim w Rzeszowie
Budowa Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej będzie mogła rozpocząć się w 2025 roku (Fot. wizualizacja)

Jest pozytywna decyzja o celowości inwestycji (tzw. OCI) dla Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej. PCMD to największe przedsięwzięcie w ochronie zdrowia, planowane przez Samorząd Województwa Podkarpackiego.

Ocenę Celowości Inwestycji (OCI) wydaje Ministerstwo Zdrowia. Zgodnie z przepisami przyszłe kontraktowanie świadczeń z Narodowym Funduszem Zdrowia w nowych specjalnościach pediatrycznych, zależeć będzie właśnie od posiadania pozytywnej opinii o celowości inwestycji. Środki publiczne mogą wspierać wyłącznie te przedsięwzięcia inwestycyjne, które odpowiadają istniejącym i prognozowanym potrzebom zdrowotnym.

Inwestycja jest proirytetem

– To największe wyzwanie przed nową kadencją samorządu województwa. Bardzo cieszę się, że kolejny etap za nami. Budowa Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej jest dla nas priorytetem. Chcąc myśleć kompleksowo o rozwoju województwa musimy mocno inwestować w najmłodsze pokolenia. Troska o ich zdrowie jest rzeczną najważniejszą – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Jako przedsięwzięcie strategiczne o wartości przekraczającej 50 mln zł, projekt PCMD podlegał ocenie ministerstwa. Poza wymaganą formalnością to potwierdzenie, że zainicjowana i opracowana przez Samorząd inwestycja w leczenie podkarpackich dzieci stanowi bezwzględną potrzebę i priorytet regionu. Fundamentem pozytywnej OCI było ujęcie potrzeby budowy PCMD we wszystkich dokumentach strategicznych dla ochrony zdrowia, o co zadbał samorząd województwa.

Lata starań nie poszły na marne

Już od 2017 roku Samorząd Województwa Podkarpackiego konsekwentnie zmierza do budowy PCMD. To wtedy wniósł tę potrzebę do „Priorytetów dla regionalnej polityki zdrowotnej” zatwierdzanych przez wojewodę. W 2018 roku Sejmik Województwa wyraził wolę jego utworzenia, równolegle rozwijając posiadaną infrastrukturę pediatrii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2. Inwestycję ujęto w Strategii Województwa, a na wniosek samorządu wpisano do Wojewódzkiego Planu Transformacji, zatwierdzanego przez ministra zdrowia i ogłaszanego przez wojewodę. Następnie opracowano szczegółową koncepcję rozwoju pionu pediatrycznego szpitala, na podstawie której w konkursie wyłoniono koncepcję architektoniczną. Postępowanie przetargowe na prace budowlane będzie ogłoszone do końca bieżącego kwartału. Wartość inwestycji to 630 mln zł, co czyni ją dotychczas największą w podkarpackiej ochronie zdrowia.

Kompleksowo diagnozować i leczyć

PCMD będzie stanowić główny ośrodek diagnozy, terapii i leczenia specjalistycznego dla 400 tys. dzieci i młodzieży. Ma dostosować warunki dla pediatrii do obowiązujących standardów. Uzupełnić deficyty. Odpowiedzieć na potrzeby dzieci i ich rodziców oraz trendy medyczne, szczególnie w ambulatoryjnym lecznictwie specjalistycznym, jednego dnia i opieki koordynowanej. Ma pozwolić na rozszerzenie poradni, utworzenie pracowni diagnostycznych, rozwój zakresów klinicznych i bazy łóżek dziennych, rozbudowę bloku operacyjnego dla dzieci, dziecięcego SOR-u i OIOM-u. Perspektywa wydzielonego szpitalnego oddziału ratunkowego dla dzieci może napawać optymizmem szczególnie mieszkańców Rzeszowa, w którym 200 tysięcy mieszkańców zaopatruje ciągle tylko jeden SOR.

Powiększy szpital o 1/3

Budynek ma mieć 68 na 148 metrów, będzie miał powierzchni całkowitej ok. 32 tys. m kw. Kiedy powstanie PCMDz, powierzchnia największego szpitala w regionie zwiększy się o ok. jedną trzecią. Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej będzie miało pięć kondygnacji. Pierwszy poziom to kondygnacja techniczna: ze zbiornikami na wodę, które będą ogrzewane panelami słonecznymi, instalacjami centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjnymi. Kolejna kondygnacja to główne wejście z recepcją i ponad 30 poradniami dziecięcymi, salą konferencyjną oraz zapleczem socjalnym i bufetem. Na kolejnej kondygnacji znajdzie się szpitalny oddział ratunkowy (SOR), pracownie diagnostyczne, blok operacyjny, OIOM dla dzieci i bank krwi. Wyżej będzie także część techniczna – system wentylacyjny i klimatyzacja, gazy medyczne. Najwyżej będzie miejsce dla siedmiu klinik. Na dachu zbudowane zostanie lądowisko dla helikopterów. Nowy budynek zostanie połączony przewiązką z istniejącym budynkiem szpitala i działającymi tam już teraz klinikami pediatrycznymi.

Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej stanie na działce przylegającej do KSW nr 2 od południa. Dziś jest tam lądowisko dla helikopterów ratunkowych. Żeby na czas budowy największy w regionie szpital, gdzie działają SOR i OIOM, nie został bez lądowiska, szpital zamierza je wybudować w nowym miejscu, na działce od zachodniej strony, równolegle do al. Armii Krajowej i połączyć przewiązką z SOR-em. To lądowisko powstanie na wielopoziomowym parkingu.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin