Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 17 kwietnia 2024

Badamy się. Podkarpacie na drugim miejscu w Polsce

Rafał Śliż, rzecznik prasowy podkarpackiego NFZ
– Wczesne wykrycie schorzeń to większa szansa na skuteczne leczenie. Warto z takich badań skorzystać – zachęca Rafał Śliż, rzecznik prasowy podkarpackiego NFZ. (Fot. Wit Hadło)

Profilaktyka 40 PLUS to program bezpłatnych badań dla wszystkich Polaków i Polek powyżej 40. roku życia. Jego cel to zwiększenie liczby osób wykonujących badania, które pozwalają na wczesne wykrywanie chorób i zaburzeń oraz zapobieganie ich rozwojowi. – Zdrowie jest jednym z najważniejszych elementów naszego życia, dlatego tak ważne jest aby wykonywać badania profilaktyczne. Warto z nich skorzystać – zachęca Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego NFZ.

Warto wiedzieć, że program Profilaktyka 40 PLUS został przedłużony do 30 czerwca 2024 r. Od 1 lipca tego roku na bezpłatne badania można zapisać się przez centralną e-Rejestrację. Co ważne, osoby które ukończyły 40 lat, mogą wykonać badania ponownie, jeśli od pierwszych minęło 12 miesięcy.

Na badania w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS można się zapisać na trzy sposoby: przez Internetowe Konto Pacjenta, przez infolinię centralnej e-Rejestracji (numer tel. 989, dostępny we wszystkie dni tygodnia w godzinach 7-20), w placówce, w której można wykonać badania. Placówki te przekazują systematycznie do centralnej e-Rejestracji listy dostępnych terminów badań, a pacjent może wybrać datę i godzinę, która mu najbardziej odpowiada.

144 miejsca na Podkarpaciu

– W realizacji programu na Podkarpaciu jesteśmy na bardzo dobrym miejscu, a w liczbie zrealizowanych badań, wyprzedza nas tylko województwo lubelskie – informuje rzecznik NFZ.

Dodaje, że na terenie Lubelszczyzny zrealizowano 224 390 badań, na terenie Podkarpacia 208 169 badań, a w województwie mazowieckim 201 931 badań. Jest również duża liczba ankiet, które pacjenci rozpoczęli lecz jeszcze ich nie ukończyli. Warto pamiętać, że dopiero po jej wypełnieniu i zatwierdzeniu, można wygenerować e-skierowanie i tym samym skorzystać z bezpłatnego pakietu badań. Takich oczekujących ankiet jest niemal 60 tysięcy w naszym województwie.

Ile badań 40 PLUS wykonano na Podkarpaciu:

 • pierwsze miejsce w województwie zajmuje Rzeszów łącznie z powiatem rzeszowskim – 38 293 wykonanych badań,
 • następnie powiat mielecki: 18 313 badań,
 • dębicki: 13 195,
 • przeworski: 10 775
 • oraz jarosławski: 10 544 badań.

Podsumowując, Rafał Śliż przyznaje, że z badaniami profilaktycznymi jest poważny problem. Są możliwe i łatwe do wykonania, nie trzeba na nie skierowania od lekarza, a mimo tego, nadal wiele osób nie chce z nich skorzystać.

– Zrzucamy winę na brak czasu, odkładamy własne zdrowie na późniejszą chwilę, zapominając, że zdrowie jest jednym z najważniejszych elementów naszego życia. Szukajmy pretekstu aby zrobić badanie profilaktyczne, a nie wymówek aby ich nie robić! – kończy.

Badania 40 PLUS. Pakiet dla kobiet, pakiet dla mężczyzn

Profilaktyka 40 PLUS zakłada realizację badań diagnostycznych w formie pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego. Zakres jest ustalany na podstawie wypełnionej przed badaniem ankiety.

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet zawiera m.in.

 • morfologię krwi,
 • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
 • stężenie glukozy we krwi,
 • poziom kreatyniny we krwi,
 • badanie ogólne moczu,
 • poziom kwasu moczowego we krwi,
 • pomiar ciśnienia tętniczego
 • oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn zawiera te same badania co dla kobiet plus PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin