W tegorocznym sezonie grypowym z bezpłatnej ochrony przeciwko tej wirusowej chorobie może skorzystać większa grupa pacjentów. Darmowe szczepienia przysługują seniorom powyżej 65. roku życia oraz dzieciom i młodzieży od 6. miesiąca do 18 roku życia, a także kobietom w ciąży.
Eksperci przypominają, że szczepionka to najlepsze zabezpieczenie przed ciężkim przebiegiem choroby i powikłaniami. Odporność pojawia zazwyczaj się po 10–14 dniach od momentu przyjęcia szczepionki na grypę. Utrzymuje się zwykle przez cały sezon grypowy, który przeważnie trwa od października do marca.
– Co roku z powodu powikłań grypy umiera ok. 6 tys. osób po 65 roku życia. Jeśli zatem w minionym sezonie infekcyjnym mieliśmy blisko 6 mln zachorowań, to zgonów było niewątpliwie więcej, szczególnie gdybyśmy w tych statystykach uwzględnili następstwa sercowo-naczyniowe grypy. Wiemy, że ta choroba zwiększa ryzyko zawału serca, nawet 10 razy, udaru mózgu, zatorowości płucnej. Ta zależność jest bardzo dobrze udokumentowana – mówi prof. Adam Antczak, przewodniczący Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
I dodaje, że bać trzeba się chorób, nie szczepień. Z możliwości ochrony najlepiej skorzystać jeszcze przed sezonem zachorowań – czyli już w październiku.
Dużym udogodnieniem jest to, że zaszczepić przeciwko grypie można się również w aptekach. Utrudnieniem, że tylko lekarz może wystawić receptę na darmową szczepionkę. Farmaceuta tylko na pełnopłatną.
Jak informuje Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa w związku z wprowadzeniem szczepionek przeciwko grypie na listę leków refundowanych, miasto zawiesza program bezpłatnych szczepień mieszkańców.
________
Wg szacunków WHO co roku na grypę choruje średnio 10 proc. wszystkich osób dorosłych. I nawet 20 – 30 proc. wszystkich dzieci na świecie. Szacuje się, w Polsce na grypę i choroby grypopodobne choruje rocznie ponad 4,5 mln osób.