REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 18 czerwca 2024

Warto wiedzieć: Bóle kręgosłupa. Jaki im zaradzić?

W pozycji siedzącej nacisk na kręgosłup jest o 50 proc. większy, niż gdy stoimy. (Fot. Pixabay)

Ból kręgosłupa to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych, z którym boryka się nawet 80 proc. ludzi na świecie. W wielu przypadkach nieświadomie przyczyniamy się do wystąpienia tego problemu. W jaki sposób możemy „zafundować” sobie ból kręgosłupa?

Siedząca praca

W pozycji siedzącej nacisk na kręgosłup jest o 50 proc. większy, niż gdy stoimy. Osiem godzin spędzonych przy biurku intensywnie obciąża kręgosłup. Wiele osób dodatkowo szkodzi sobie, przyjmując złą postawę, przez co osłabieniu ulegają mięśnie pleców.

Jak sobie pomóc, o czym pamiętać i na co zwrócić uwagę?

Starajmy się siedzieć prosto ze stopami postawionymi na podłodze. Wiele osób dla wygody wyciąga nogi przed siebie. To błąd, gdyż wówczas nasz kręgosłup nie ma podparcia w odcinku lędźwiowym.

Pamiętajmy, by nie pochylać się zanadto do przodu i nie wysuwać głowy przed siebie – krzesło należy podsunąć do biurka tak blisko, żeby nie było konieczności pochylania się.

Często zdarza się nam również rozmawianie przez telefon w taki sposób, że słuchawkę podtrzymujemy barkiem. Zyskujemy wolne ręce, ale ryzykujemy zdrowie kręgosłupa – niepotrzebnie wyginamy kręgosłup, co może powodować bóle. Bezpieczniej jest włączyć rozmowę na głośne mówienie lub skorzystać ze słuchawek.

Róbmy przerwy. By odciążyć kręgosłup, warto robić je co godzinę. Wstańmy, przeciągnijmy się, rozprostujmy plecy.

Podczas snu

Najzdrowszy dla kręgosłupa jest średnio twardy i sprężysty materac, który dopasowuje się do kształtu naszego ciała.

Nie powinno się sypiać na wysokiej poduszce. Najlepiej by była ona wyprofilowana – ma podpierać odcinek szyjny kręgosłupa.

Gdy układamy się do snu, warto przyjmować pozycję embrionalną. Taka pozycja jest najlepsza dla naszego kręgosłupa, gdy wypoczywamy.

Uważaj, jak nosisz zakupy

Nasz kręgosłup nie lubi zbytnich obciążeń, a przecież któż nie nosi ciężkich toreb z zakupami czy nie przenosi ciężkich przedmiotów. Niosąc zakupy, warto rozkładać ciężar równomiernie na dwie ręce.

Jeżeli masz do przeniesienia wiele ciężkich rzeczy, zamiast starać się zabrać ze sobą wszystko naraz, bezpieczniej będzie przejść dwa lub trzy razy.

Zamiast schylać się i dźwigać ciężar, przykucnij, uginając kolana, i dopiero wówczas chwyć ciężki przedmiot. Pamiętaj, że kobieta nie powinna podnosić jednorazowo więcej niż 20 kg.

Buty też mogą szkodzić

Kręgosłupy bardzo cierpią z powodu wysokich szpilek, gdyż chodząc na obcasach, przenosimy ciężar ciała do przodu, co wymusza pogłębienie naturalnego wygięcia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i powoduje jego przeciążenie. Pamiętajmy jednak, że niewskazane jest również obuwie zupełnie płaskie.

Jak sobie nie szkodzić?

Najzdrowsze dla kręgosłupa są buty, których obcas ma wysokość 2-3 cm.

Wybierajmy obuwie z grubszą podeszwą, która jest elastyczna.

Nie kupujmy za dużych butów. Chodzenie w nich wymusza na nas przytrzymywanie ich palcami, przez co chód staje się mniej płynny, co dodatkowo obciąża nasz kręgosłup.

Zgubna nadwaga

Nadprogramowe kilogramy źle wpływają na plecy. Gdy wokół brzucha jest zbyt dużo tłuszczu, powoduje to wypchnięcie miednicy do przodu, co powoduje nacisk na plecy. Osoby cierpiące na nadwagę i otyłość są bardziej narażone na choroby zwyrodnieniowe stawów niż osoby utrzymujące prawidłową masę ciała.

Ruszaj się na zdrowie

Zrezygnuj z windy – to doskonała gimnastyka dla mięśni pleców,

Zamiast jechać autem, postaw na spacer,

Ważne jest też to, jak chodzisz – wciągnij brzuch, wyprostuj się i unieś głowę. W szybkim czasie prawidłowa postawa stanie się Twoim nawykiem.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin