REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 18 czerwca 2024

Protezę dla psa, który wabi się Zula, wykonał pan Kot

Kot, który lubi psy (Fot. arch. RZO)

3-letni, piękny chart angielski whippet, o imieniu Zula, po amputacji łapki zyskał nowe, bardziej komfortowe życie. Tomasz Kot z Rzeszowskich Zakładów Ortopedycznych, wykonał mu protezę łapki. Zula teraz znowu może biegać.

Zula w tym roku skończy 3 lata. Kupiliśmy ją w hodowli w Poznaniu. Niestety pewnego dnia podczas zabawy postanowiła przeskoczyć ławkę. Był to niefortunny skok (łapa utknęła w szparach w siedzisku), który przyczynił się do trwałego uszkodzenia nerwu w łapce. Przez 1,5 roku próbowaliśmy w jakikolwiek sposób odbudować sprawność naszego pupila. W końcu podjęliśmy decyzję o amputacji – mówi właściciel Dawid Siekierka z Mielca. I dodaje, że Zula to niezwykły pies, bardzo lubi zabawy na piasku i podróże. Po amputacji czuł się nieszczęśliwy, bo harty angielskie whippet – są psami wyścigowymi. Wytrenowany pies osiąga prędkość nawet ponad 60 km/h. Stąd pomysł na wykonanie mu protezy. Tak trafili do Rzeszowa.

Robili już takie protezy

Od kilku już lat wykonujemy protezy dla zwierząt. Bezpłatnie. Zrobiliśmy protezę dla kucyka, strusia, alpaki…, a dla psów – ponad 10 – mówi Mariusz Grela z RZO. Dlaczego wykonujecie protezy dla zwierząt i to za darmo? – Właściciele tych zwierząt traktują swoich pupili jak członków rodziny. Przyjeżdżają do Rzeszowa z Przemyśla, Sanoka, ale także z bardzo daleka, np. z Torunia, Wadowic, Krakowa czy Nowej Soli.

Niektóre psy zostały przygarnięte i „wyrwane” z psiego losu, np. pani Ewa z Tajęciny znalazła Kajka w lesie uwięzionego we wnykach…, jak tu nie pomagać? – tłumaczy Grela.

Właściciel RZO dodaje, że kolejnym ważnym powodem jest możliwość rozwoju i zdobycia doświadczenia dla technika. To jest nowe wyzwanie. Temat protez dla zwierząt najbardziej pochłonął Tomka Kota. W firmie żartujemy, że to nazwisko go zobowiązuje. Mówimy, że do Kota, znowu pies przyjechał – śmieje się.

Na co dzień Rzeszowskie Zakłady Ortopedyczne wykonują protezy dla ludzi. Nawet ponad 700 protez rocznie.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin