REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 20 czerwca 2024

Rekordowy sezon grypowy jeszcze się nie skończył. 90 tys. chorych na Podkarpaciu

Od 1 września do 15 marca odnotowano na Podkarpaciu blisko 90 tysięcy zachorowań na grypę. (Fot. pexels)

Z danych przedstawianych w poniedziałek przez ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy wynika, że pomiędzy 1 września, a 15 marca, grypę podejrzewano u ponad 4,5 mln Polaków. Na Podkarpaciu u blisko 90 tysięcy osób. To o ponad 200 procent więcej niż w poprzednim sezonie.

Z powodu grypy hospitalizowanych było dotychczas ponad 27 tys. osób, tj. ponad 460 proc. więcej niż rok temu. Najczęstszą przyczyną kierowania pacjentów do szpitala były powikłania ze strony układu oddechowego. Z powodu powikłań pogrypowych zmarło 114 osób.

– Nietypowość tego sezonu wynika z faktu, że mamy dwie fale zakażeń. Pierwsza miała miejsce na przełomie grudnia i stycznia i była spowodowana głównie wirusem typu A H1N1. W tej chwili wciąż trwa druga fala, spowodowana w dużej mierze wirusem grypy typu B. Ona dotyczy wszystkich grup wiekowych – powiedziała podczas konferencji prasowej prof. Joanna Chorostowska-Wynimko z Rady Naukowej OPZG.

Z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie wynika, że od 8 do 15 marca na grypę zachorowało ponad 7 tys. osób, podczas gdy przez dwa poprzednie sezony, zachorowań było po niewiele ponad 1 tys. Z kolei w sezonie przedepidemicznym 2019/2020 – 4 544.

Od 1 września do 15 marca odnotowano na Podkarpaciu blisko 90 tys. chorych. Podobna sytuacja jest w całej Polsce.

Z marcowych meldunków epidemiologicznych wynika, że od 1 do 15 marca odnotowano w Polsce 422 431 przypadków grypy i jej podejrzeń. Wystawiono z tego powodu 2246 skierowań do szpitala. Z powodu grypy zmarły w tym czasie dwie osoby. W lutym zanotowano w Polsce 738 504 przypadki grypy i jej podejrzeń, a przez cały styczeń – 980 959.

Mniej osób się szczepi przeciwko grypie

Eksperci zwracają uwagę, że tegoroczne zainteresowanie szczepieniami przeciwko grypie było dużo mniejsze, niż w dwóch ubiegłych latach. Stało się tak mimo tego, że szczepionki były dostępne, nie było problemów z ich dostawami.

Eksperci postulują potrzebę zmian systemowych. Kluczowe jest zwiększenie dostępności szczepień, m.in. na poziomie aptek, ale także poprzez objęcie bezpłatnymi szczepieniami większej populacji, szczególnie osób od 65. roku życia (obecnie od 75. r. ż.), a także dzieci i pracowników systemu ochrony zdrowia.

Ważne jest także wprowadzenie obligatoryjności dokumentowania szczepień obowiązkowych i zalecanych w e-karcie szczepień, a także uwzględnienie szczepień przeciwko grypie w systemie skierowań na szczepienia, wykorzystanie np. alertów SMS, e-skierowań, szczególnie dla pacjentów z grup ryzyka. Specjaliści nie mają wątpliwości, że niezbędne są także kampanie informacyjne, budujące zaufanie Polaków do tej formy profilaktyki.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin