Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 21 kwietnia 2024

Rząd oferuje wsparcie dla niepełnosprawnych, które… nie wspiera.

Iwona Hartwich społeczniczka, posłanka na Sejm RP oraz liderka protestów Osób z Niepełnosprawnościami.. (Fot. Archiwum rodzinne)

Rząd dużo mówi o świadczeniu wspierającym dla pełnoletnich osób z niepełnosprawnościami. Jego kwota ma sięgać od ponad 600 zł do prawie 3,5 tys. zł brutto miesięcznie. Czy zmieni coś w życiu niepełnosprawnych? – Odbieram ostatnio setki telefonów od zrozpaczonych rodziców, którzy boją się o swoją i niepełnosprawnych dzieci przyszłość. Chcą konsultacji, których zaniechał rząd PiS – mówi specjalnie dla Super Nowości Iwona Hartwich społeczniczka, posłanka na Sejm RP oraz liderka protestów Osób z Niepełnosprawnościami.

– Rząd PiS stworzył ustawę i nie podał narzędzi, skali, która będzie oceniała oferowaną ewentualną pomoc finansową dla osób niepełnosprawnych – mówi Super Nowościom Iwona Hartwich..

Starsi rodzice zostali wykluczeni przez rząd

Iwonie Hartwich zadaliśmy kilka pytań:

  • do kogo trafi świadczenie?
  • jakiej grupie niepełnosprawnych pomoże, a jakiej może wręcz zaszkodzić?
  • jak to wygląda na przykładzie matki wychowującej dwójkę dzieci niepełnosprawnych do 18 roku życia, a matki wychowującej dwójkę dzieci po 18 roku życia?
  • jakie świadczenie obecnie pobiera matka i dzieci z pierwszego i drugiego przykładu (wysokość wsparcia)?

– Obecnie ciężko odpowiedzieć na zadane pytania. Jedno jest pewne, rząd PiS wygasza świadczenie pielęgnacyjne, w kwocie 2 458 zł dla rodziców dzieci po 18. roku życia, dzieci ciężko chorych od urodzenia –  mówi Iwona Hartwich.

– Rząd kompletnie wykluczył z pomocy starszych rodziców, 50-, 60-, 70-letnich, którzy nie pójdą przecież do pracy, nie skorzystają z nowych rozwiązań, zostaną więc na świadczeniu pielęgnacyjnym, a ich dorosłe, niepełnosprawne dzieci, pozostaną na głodowej – 1 445 zł, rencie socjalnej – alarmuje.

Iwona Hartwich: ustawa zrobiona jest na kolanie

Posłanka dodaje, że w projekcie ustawy powstał podział rodziców na do i po 18. roku życia. Rodzic dziecka do 18. r.ż. będzie mógł pracować bez ograniczeń, po 18. r.ż., nie. I pozostanie bez pomocy państwa. Po 18. r.ż. rodzicowi odbiera się świadczenie pielęgnacyjne.

– Ustawa zrobiona jest na kolanie.  Nie ma w niej słowa o asystencji, a to jest kluczowe aby rodzic mógł podjąć wysiłek oddania świadczenia pielęgnacyjnego i wejścia na rynek pracy na cały etat, inaczej jest stratny. Tak więc, mało kto skorzysta z tej propozycji – kończy.

W dodatku projekt powstał „bez NAS”,   bez konsultacji społecznych,  bez uwzględniania głosu osób, których ta ustawa dotyczy.

Wszystko na NIE w ustawie o świadczeniu wspierającym

– Czy rodzice osób niepełnosprawnych po 18. roku życia będą mogli dorobić?

– Nie (podział tylko do 18. r.ż.).

– Czy rodzice pozostający na świadczeniu pielęgnacyjnym, którzy nie mogą pracować, dostaną jakąkolwiek pomoc od rządu np. wyższe świadczenie?

– Nie.

– Czy osoby niepełnosprawne niezdolne do samodzielnej egzystencji, które nie przejdą na świadczenie wspierające dostaną pomoc od rządu PiS?

– Nie.

– Czy opiekunowie osób z niepełnosprawnością po 18. r.ż. będą mogli pobierać więcej niż jedno świadczenie, mając więcej niż jedno dziecko z niepełnosprawnością? 

– Nie (podział dostaną tylko rodzice  dzieci do 18. r.ż.).

– Czy znana jest skala na podstawie, której będzie wypłacane nowe świadczenie?

– Nie.

– Czy ustawa zapewnia szeroką dostępność do asystentów, kiedy opiekun ewentualnie zdecyduje się zrezygnować ze świadczenia pielęgnacyjnego i podejmie pracę?

– Nie.

Jakie rozwiązania Wy Państwo proponujecie w Waszym projekcie obywatelskim?

– Jest w Sejmie złożony projekt obywatelski, aby podnieść rentę socjalną dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, do najniższej krajowej. Projekt mojego autorstwa, zebraliśmy pod nim 200 tys. podpisów – mówi Iwona Hartwich.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin