Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 25 maja 2024

Rzeszowscy medycy wzięli udział w najważniejszych warsztatach w kraju

Operacja podczas warsztatów medycznych Warsaw Live Endoscopy w Warszawie
Rzeszowscy medycy intensywnie uczestniczyli warsztatach Warsaw Live Endoscopy. (Fot. archiwum USK)

Lekarze wraz z pielęgniarkami endoskopowymi z Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie uczestniczyli w Warsaw Live Endoscopy. Największych i najważniejszych warsztatach endoskopowych w Polsce, w których biorą udział najlepsi eksperci endoskopii przewodu pokarmowego w Polsce.

Podczas Warsaw Live Endoscopy, lekarze wykonali dwa zabiegi: endosonografii z biopsją guza trzustki oraz cholangiopankreatografii wstecznej z implantacją protezy samorozprężalnej do dróg żółciowych u pacjentki z guzem głowy trzustki i żółtaczką mechaniczną.

– Obydwa zabiegi były trudne, ale zakończyły się pełnym sukcesem – tłumaczy lek. Robert Staroń, kierownik Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych w USK w  Rzeszowie.

Cel: wszechstronna edukacja

Odbywające się każdego roku warsztaty Warsaw Live Endoscopy, mają na celu zapewnienie uczestnikom wszechstronnej edukacji. Głównym elementem spotkania są demonstracje procedur endoskopowych na żywo. Zabiegi te obserwuje około 400 uczestników na sali wykładowej oraz około 400 osób w formie zdalnej.

W tym roku w warsztatach wzięli udział międzynarodowi eksperci między innymi z: Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii i Japonii.

– Jeśli chodzi o możliwości i umiejętności lekarzy, to endoskopia w Polsce jest na coraz wyższym poziomie – mówi  dr n. med. Łukasz Krupa, kierownik Centralnej Pracowni Endoskopowej w USK w Rzeszowie. – Jednak chcąc utrzymać odpowiednio wysoki poziom, koniecznie są inwestycje. Takie czynniki jak: dostęp do coraz lepszego sprzętu, specjalnych sal zabiegowych, a także odpowiednio przeszkolony personel, dają ogromne możliwości małoinwazyjnego leczenia pacjentów.

Warsztaty Warsaw Live Endoscopy
Warsaw Live Endoscopy to największe i najważniejsze warsztaty endoskopowe w Polsce. (Fot. archiwum USK w Rzeszowie)

Specjalizują się w drogach żółciowych i trzustce

Dodajmy, że w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie w ciągu roku wykonywanych jest 8-9 tys. endoskopii, z czego znacząca część to zabiegi terapeutyczne. Placówka specjalizuje się w zabiegach na drogach żółciowych i trzustce. Wykonywanych jest około 1000-1100 zabiegów cholangiopankreatografii wstecznej (ECPW) oraz podobna liczbę endosonografii diagnostycznych (z biopsją lub bez biopsji).

Kolejną grupą są zabiegi terapeutyczne endosonograficzne: drenaże zbiorników okołotrzustkowych – ok. 70-80 rocznie i drenaże dróg żółciowych z zastosowaniem endosonografii (EUS; hepaticogastrostomia i cholechoduostomia) – ok. 50-60 zabiegów rocznie. Leczą się tu także pacjenci spoza województwa podkarpackiego, a na szkolenia przyjeżdżają lekarze z całej Polski. W skali całego kraju, wynik ten stawia rzeszowską Klinikę w ścisłej czołówce wykonanych zabiegów w ubiegłym roku. 

W Warsaw Live Endoscopy 2023 z USK w Rzeszowie uczestniczyli: lek. Robert Staroń, dr n. med. Łukasz Krupa, mgr Agata Mazurczak-Cioch i mgr Edyta Niemiec.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin