Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 3 marca 2024

Szpitalna diagnostyka w KSW nr 2 w Rzeszowie wreszcie zgodna z europejskimi standardami

Uroczystego otwarcia zakładu dokonano 2 lutego (Fot. arch Urzędu Marszałkowskiego)

Ponad 17 mln zł kosztowała przebudowa Histopatologii i Patomorfologii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. Zmodernizowany, wyposażony w najwyższej klasy wysokospecjalistyczny sprzęt, pozwala na uzyskanie doskonałej jakości preparatów mikroskopowych. Zapewnia pacjentom dostęp do świadczeń na europejskim poziomie, a personelowi komfort pracy.

Kwestia zainwestowania dużych środków w tę część szpitala wynikała z konieczności dostosowania pomieszczeń Zakładu do wymagań stawianych przez Ministerstwo Zdrowia i służby sanitarne. Rzeszowska patomorfologia wykonuje badania nie tylko dla pacjentów KSW nr 2, ale także wielu podmiotów leczniczych w regionie. Wykonywanie są tu badania histopatologiczne z materiałów pobranych w czasie operacji, biopsji czy sekcji, a także rozne badania specjalistyczne.

Zakład powstał w latach 80-tych

Zły stan infrastruktury, zużyte wyposażenie lub braki w nim, nie pozwalały do tej pory by placówka mogła pełnić rolę wojewódzkiego ośrodka diagnostycznego w zakresie patomorfologii. Nie dawały także szansy na pełne wykorzystywanie doświadczenia i umiejętności wysokiej klasy kadry szpitala. Aby podnieść jakość usług i sprostać zapotrzebowaniu oraz wymogom prawnym samorząd województwa zainwestował w przebudowę Klinicznego Zakładu Patomorfologii oraz wymianę i doposażenie w sprzęt medyczny. Konieczne było dostosowanie budynku do dzisiejszych standardów sanitarno-higienicznych, bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony środowiska, a przede wszystkim do wymaganych przez Ministerstwo Zdrowia standardów badań patomorfologicznych niezbędnych do uzyskania akredytacji. Pomieszczenia te nie były remontowane od czasu, kiedy budynek oddano do użytkowania, jeszcze w latach 80-tych.

Zmodernizowano wszystko

(Fot. arch Urzędu Marszałkowskiego)

W ramach prac zmodernizowano pracownie histopatologiczne zlokalizowane na pierwszym piętrze oraz śluzę sanitarną znajdującą się na parterze. Przebudowa objęła remont generalny budynku z zachowaniem istniejących funkcji użytkowych, z częściowym dostosowaniem do aktualnych wymagań. Wykonane zostały nowe instalacje elektryczne i teletechniczne, sanitarne, nowa instalacja wentylacji mechanicznej, która zapewnia wymaganą w przepisach ilość wymian powietrza. W ramach inwestycji przebudowano także prosektorium wraz z pomieszczeniami pomocniczymi. Zarówno pomieszczenia, ich wykończenia i wyposażenie także pochodziły z końca lat 80-tych i nie spełniały aktualnych wymogów.

Podczas przebudowy wykonano szereg prac budowlanych oraz instalacyjnych, między innymi dotyczących instalacji elektrycznych, teletechnicznych, sanitarnych, a także systemu badań. Kupione zostało wyposażenie technologiczne prosektorium oraz nowe chłodnie. Zamontowano nową windę, zmodernizowano system ogrzewania. Zrealizowana inwestycja daje nową jakość, zarówno w kontekście wydajności i jakości badań, które są tu prowadzone, jak i standardu pracy.

Nowoczesne i wielofunkcyjne pomieszczenia badawcze z systemem profesjonalnej klimatyzacji i wentylacji pozwoliły na poprawę funkcjonowania Zakładu Patomorfologii. To bezpośrednio ma wpływ na wykonywanie badań dla innych klinik szpitala, zwłaszcza chirurgii, ginekologii i onkohematologii dziecięcej.

Okres realizacji inwestycji trwał przez 6 lat

Przebudowa zamknęła się kwotą niemalże 17,2 mln zł. Budżet województwa sfinansował nieco ponad 17 mln złotych, sam szpital przeznaczył na ten cel 152 tys. zł. W czasie przygotowań do prace remontowych, w 2021 roku, samorząd województwa przekazał szpitalowi dotację w wysokości niemalże pół mln zł. Kupiono za to nowoczesny sprzęt: skaner do preparatów histologicznych, który jest niezbędny do stworzenia obrazu cyfrowego preparatu histopatologicznego. Dodatkowo Fundacja DKMS, we współpracy z Fundacją Iskierka zakupiła urządzenia o wartości prawie 400 tys. zł, ważne dla przygotowania takich preparatów.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin