REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 5 lipca 2024

Zespół suchego oka – gdy oczom brakuje łez. Przyczyny, objawy, leczenie

Na zespół suchego oka częściej zapadają kobiety. (Fot. pixabay)

Zespół suchego oka to przewlekła i poważna choroba narządu wzroku, która z roku na rok dotyka coraz więcej osób. Powstaje w wyniku niedostatecznego wydzielania łez lub nieprawidłowego ich składu. Najbardziej charakterystycznymi objawami jest pieczenie oczu, uczucie świądu, suchości lub piasku pod powiekami, ale także zmęczenie oczu, okresowo niewyraźne widzenie czy nadwrażliwość na światło.

MEDYCZNE SPOTKANIA SUPER NOWOŚCI

W zależności od postaci klinicznej ZSO objawy mogą pojawiać się od razu po przebudzeniu lub nasilać się w ciągu dnia, co ma związek z długotrwałym skupieniem wzroku i rzadszym mruganiem np. podczas prowadzenia samochodu, czytania, pracy przy ekranie komputera. Niekorzystny wpływ mają także  skrajne warunki środowiskowe związane z obniżeniem  poziomu wilgotności pomieszczeń, tj. ogrzewanie czy klimatyzacja. 

Zespół suchego oka to w większości przypadków choroba nieuleczalna. Nie należy bagatelizować pierwszych objawów choroby i rozpocząć leczenie, które przyniesie chorym ulgę i zapobiegnie nasilaniu się dolegliwości. 

Zespół suchego oka. Przyczyn choroby jest wiele

Do najczęstszych przyczyn zespołu suchego oka możemy zaliczyć:

  • wiek, im wyższy tym mniejsza ilość produkowanych łez;
  • używanie soczewek kontaktowych;
  • zmiany hormonalne (menopauza);
  • dysfunkcję powiekowych gruczołów Meiboma;
  • laserowe okulistyczne zabiegi refrakcyjne;
  • stosowanie niektórych leków, to m.in.: leki hipotensyjne, leki przeciwhistaminowe, przeciwdepresyjne, leki moczopędne, antykoncepcyjne, leki przeciwarytmiczne;
  • choroby przewlekłe, m.in.: cukrzyca, alergia, schorzenia tarczycy, choroby neurologiczne (np. Choroba Parkinsona);
  • choroby autoimmunologiczne (np. zapalenie stawów, zespół Sjógrena, kolagenozy);
  • choroby dermatologiczne (łojotok);
  • długotrwałe przebywanie w niekorzystnych dla oka warunkach, tj. mocno klimatyzowanych pomieszczeniach, w słońcu, na wietrze, w miejscach, gdzie jest smog papierosowy;
  • praca przy monitorze komputera, trwająca powyżej 5 godzin na dobę,
  • oglądanie telewizora czy korzystanie z ekranu telefonu komórkowego.

Kogo dotyczy zespół suchego oka?

Nieco częściej na zespół suchego oka zapadają kobiety, zwłaszcza w okresie menopauzy. Czynnikiem ryzyka jest również zapalenie brzegów powiek i leki oczne, szczególnie te, które zawierają konserwanty.

Ponadto na zespół suchego oka bardziej narażone są osoby, których dieta jest uboga w witaminę A lub o niskiej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3. A także leczone chemioterapią lub radioterapią, bądź często podróżujące samolotem.

Najpierw oczy łzawią, potem schną

Szczególnie w pierwszej fazie, łatwo przeoczyć objawy zespołu suchego oka. Początkowo jest to nadmierne łzawienie, a następnie: uczucie suchości oczu; uczucie piasku pod powiekami; uczucie ciała obcego w oku; zaczerwienienie i pieczenie oczu; duża wrażliwość oczu na światło; swędzenie powiek.

Zespół suchego oka. Warto wiedzieć

Zespół suchego oka jest jednym z najczęstszych zaburzeń oka, występującym w różnym nasileniu u niemal 50 proc. osób w wieku dorosłym. Bardzo często towarzyszy innym chorobom, zwłaszcza tym o podłożu autoimmunologicznym.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin