REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 18 lipca 2024

Katarzyna Lisak-Gurba: mleko matki jest jak lek

Lekarka Katarzyna Lisak-Gurba
Lek. Katarzyna Lisak-Gurba, neonatolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie. (Fot. archiwum)

Gościem Medycznych Spotkań Super Nowości jest lek. Katarzyna Lisak-Gurba, neonatolog z Kliniki Noworodków z Intensywną Opieką Medyczną w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie.

MEDYCZNE SPOTKANIA SUPER NOWOŚCI

– Czy każda mama może karmić piersią?

– W krajach rozwiniętych istnieje dosłownie kilka bezwzględnych przeciwwskazań do karmienia piersią. Należą do nich: zakażenia: gruźlicą (przez pierwsze 2 tygodnie leczenia), wirusem HTLV i HIV, wirusem HSV w przypadku aktywnych zmian opryszczkowych w obrębie piersi oraz wirusem ospy (w ograniczonym przedziale czasowym). A także ciężka niewydolność krążenia, radio lub chemioterapia matki, długotrwałe uzależnienia, choroba metaboliczna matki – galaktozemia. W niektórych przypadkach także przyjmowanie leków i nadużywanie substancji uzależniających.

Dzieci karmione piersią będą zdrowsze

– Co oznacza stwierdzenie, że „mleko matki jest jak lek” i „mleko matki ratuje życie”?

– Karmienie piersią i mleko mamy zapewniają ochronę immunologiczną przed zakażeniami bakteryjnymi i wirusowymi, szczególnie tymi dotyczącymi górnych dróg oddechowych. Zmniejsza o 36 proc. ryzyko zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. U wcześniaków na oddziałach Intensywnej Terapii zmniejsza ryzyko wystąpienia groźnych dla życia powikłań wcześniactwa.

Dzieci karmione piersią w przyszłości mają mniejszą szansę na problemy z nadwagą, cukrzycą i innymi chorobami cywilizacyjnymi. Karmienie piersią wpływa również na IQ.

– Czym jest Bank Mleka w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie?

– Aby pomóc chorym noworodkom i wcześniakom otrzymywać pokarm kobiecy od momentu urodzenia w Polsce działa sieć Banków Mleka Kobiecego. Dostarczają one przebadane i bezpieczne mleko kobiece hospitalizowanym noworodkom, których mamy nie mają jeszcze wystarczającej ilości własnego mleka. Mleko z Banków Mleka kobiecego pochodzi od mam, które mając jego nadmiar chcą pomóc chorym noworodkom szybciej wrócić do zdrowia.

Bank Mleka Kobiecego działa przy USK od 2018 roku, a proces kwalifikacji i oddawania mleka w odczuciu naszych dawczyń przebiega w milej atmosferze i w możliwe jak najmniej obciążający dla kobiety sposób.

– Czy mleko modyfikowane należy wyeliminować zupełnie z diety dziecka? Czy karmienie mieszane ma jakikolwiek sens?

– Są sytuacje, kiedy karmienie mlekiem kobiecym nie jest możliwe lub wręcz jest przeciwwskazane. Wtedy mieszanka mleczna dostosowane do potrzeb dziecka jest jedynym rozwiązaniem.  Mleko modyfikowane staje się też koniecznym dodatkiem w przypadku, kiedy mama nie ma wystarczającej ilości własnego pokarmu. Każda decyzja o wprowadzeniu mieszanki mlecznej powinna opierać się na wskazaniach medycznych.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin