REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 29 maja 2024

Dwie seniorki oszukane metodą „na wypadek”. Straciły ponad 120 tys. zł

Fot. KMP

W ostatnich dniach rzeszowscy policjanci zostali powiadomieni o dwóch zdarzeniach, w których przestępcy wyłudzili od starszych osób oszczędności. Mieszkanka powiatu rzeszowskiego straciła 60 tysięcy złotych, a seniorka z Rzeszowa 64 tysiące. Obie kobiety zostały oszukane legendą „na wypadek”.

Coraz więcej seniorów potrafi rozpoznać i prawidłowo zareagować na próby wyłudzenia oszczędności przez oszustów podających się za funkcjonariuszy policji lub innych służb. Jednak niestety nadal dochodzi do sytuacji, gdy zmanipulowani, przekazują przestępcom swoje oszczędności, myśląc, że w ten sposób pomagają bliskim im osobom.

W poniedziałek o godz. 23, mieszkanka powiatu rzeszowskiego odebrała telefon. Na numer stacjonarny 78-latki zadzwonił mężczyzna, który powiedział, że jej syn spowodował wypadek. Zapewnił ją, że syn ma już adwokata z urzędu, ale potrzebne są pieniądze na „kaucję”. Oszust zażądał od 78-latki, 200 tysięcy zł. Kobieta nie dysponowała taka kwotą, ale przyznała, że ma w domu 50 tysięcy. Po niedługim czasie seniorka usłyszała od drugiego z oszustów, że rzekomo potrącona przez jej syna kobieta zmarła i 50 tysięcy nie wystarczy.

W konsekwencji, nieznajomemu mężczyźnie, który w nocy przyszedł do jej domu, przekazała pieniądze i biżuterię wartości 60 tysięcy złotych. O tym, że została oszukana zorientowała się rano, gdy zadzwoniła do syna, a ten powiedział jej, że właśnie wychodzi z domu i idzie do pracy. Oczywiście do żadnego wypadku nie doszło.

W niemal identyczny sposób, przestępcy wyłudzili 64 tysiące złotych od mieszkanki Rzeszowa, do której zadzwoniła fałszywa policjantka. W rozmowie, przekonała seniorkę, że jej córka potrąciła ciężarną kobietę, która w wyniku zdarzenia poroniła. Oszustka zażądała 330 tysięcy złotych. Pozwoliłyby córce uniknąć więzienia. W trakcie prowadzonej rozmowy telefonicznej, 88-latka podała przestępcom swój adres zamieszkania. Niedługo później doszło do przekazania pieniędzy.

Przekazując kurierowi – nieznajomemu mężczyźnie 64 tysiące złotych, była przekonana, że w ten sposób pomaga swojej córce.

Rzeszowska policja po raz kolejny apeluje, aby w przypadku podejrzanego telefonu, skontaktować się z osobami zaufanymi lub z dyspozytorem numeru alarmowego 112. Należy też pamiętać, że pod żadnym pozorem nie wolno przekazywać pieniędzy osobom nieznanym.

Przypominamy, że policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nie informuje o prowadzonych czynnościach.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin