REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 23 czerwca 2026

Ile osób na Podkarpaciu otrzymuje świadczenie honorowe dla stulatków?

Na Podkarpacia 175 osób otrzymuje świadczenie honorowe dla stulatków. Zdjęcie ilustracyjne. (Fot. pixabay)

6 589,67 zł brutto miesięcznie wynosi obecnie świadczenie honorowe dla osób, które ukończyły 100 lat. Wg danych na koniec stycznia, obecnie w województwie podkarpackim ZUS wypłaca takie świadczenie 175 osobom. Jeszcze w grudniu 2022 r. liczba stulatków na Podkarpaciu wynosiła 117 osób.

Od ponad 50 lat osoby, które ukończyły 100 lat, mogły liczyć na specjalną premię przyznawaną w drodze wyjątku. Świadczenie to przyznawano od 1972 roku. Miało stałą wysokość, odpowiadającą kwocie bazowej obowiązującej w dniu setnych urodzin jubilata.

Powodowało to różnice w wysokości otrzymywanych świadczeń pomiędzy osobami, które w różnych latach je otrzymywały, ponieważ raz ustalona kwota pozostawała niezmienna przez całe życie beneficjenta.

Obecne świadczenie jest waloryzowane

Od 2025 roku zasady przyznawania tzw. emerytury honorowej uregulowano ustawowo i wprowadzono jednolitą kwotę świadczenia dla wszystkich uprawnionych. Niezależnie od daty ukończenia 100 lat.

– Obecnie kwota świadczenia honorowego wynosi 6 589,67 zł brutto, a kwota ta zwiększy się od marca, gdyż zostanie ono zwaloryzowane. Świadczenie honorowe wypłacane jest dożywotnio jako dodatek do emerytury lub renty. W przypadku ich braku jako samodzielne świadczenie – informuje Wojciech Dyląg, rzecznik prasowy ZUS na Podkarpaciu.

Liczba stulatków rośnie w całym kraju

W całym kraju na koniec września 2025 r. liczba osób otrzymujących świadczenie honorowe z ZUS wynosiła 3 863, a już na koniec grudnia 2025 r. – 4 057. Najwięcej osób otrzymujących świadczenie honorowe zamieszkuje województwa: mazowieckie (693), śląskie (422), dolnośląskie (385) i małopolskie (380). Najmniej: opolskie (76), lubuskie (84), podlaskie (109).

Świadczenie honorowe „ z automatu”, ale nie dla wszystkich stualtków

Seniorzy, którzy ukończyli sto lat i otrzymują z ZUS emeryturę lub rentę – świadczenie honorowe otrzymują z urzędu. Jest wypłacane dożywotnio i stanowi comiesięczny dodatek do emerytury czy renty.

W przypadku osób niepobierających świadczenia emerytalno-rentowego z ZUS, świadczenie honorowe przyznawane jest wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej lub jego pełnomocnika złożony w najbliższej placówce ZUS, z dołączonym do niego dokumentem, potwierdzającym datę urodzenia.

– Dotyczy to osób, które mają obywatelstwo polskie, skończyły 100 lat i po ukończeniu 16. roku życia miały ośrodek interesów życiowych w Polsce przez co najmniej 10 lat – dodaje Wojciech Dyląg.

ZUS nie jest jedyną instytucją, która wypłaca świadczenie honorowe dla stulatków. Oprócz ZUS-u specjalny dodatek dla swoich emerytów i rencistów wypłaca jeszcze KRUS i resortowe zakłady emerytalne.

Udostępnij

FacebookTwitter