Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 3 marca 2024

Konkurs z myślą: czym skorupka za młodu nasiąknie…

Twórcy konkursowego sukcesu z SP 11 w Rzeszowie (Fot. Andrzej Plęs)

Ten uczniowski pomysł jest w całości eko: zbudowany z ekologicznych materiałów, pokrywać go ma mini – eko – ogród, zawierać będzie eko zbiornik na deszczówkę i służyć ma korzystającym z eko-transportu rowerzystom. Trudno o skuteczniejszą eko – edukację.

Jury zdecydowało: zwycięzcą pilotażowego w skali kraju konkursu „Go Green – ECO wiata rowerowa” są uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 w Rzeszowie. Przedsięwzięcie jest koncepcją Urban Lab i władz Rzeszowa przy współpracy z firmą Geokart – International Sp. z o.o. oraz Fundacją Creative. Zadanie dla klas 4 -8  uczniów rzeszowskich szkół podstawowych było z pozoru proste: zaprojektować wiatę rowerową.  I to taką w duchu eko. Głównym celem było uświadomienie młodym ludziom wpływu ich działań na środowisko naturalne oraz zachęcenie ich do działań na rzecz ochrony przyrody. Komisja konkursowa musiała zmierzyć się oceną aż 13 prac, jakie wpłynęły w ramach konkursu. Już skalę zainteresowania pomysłem organizatorzy uznali za sukces.

PRZECZYTAJ TEŻ: W Rzeszowie rusza sprzedaż biletów semestralnych. Gdzie można je kupić?

– Dodatkowym benefitem dla zwycięzców będzie wybudowanie zaprojektowanej wiaty na terenie szkoły – dodaje Rober Homicki, Pełnomocnik Prezydenta Rzeszowa ds. Rozwoju Gospodarczego i Przedsiębiorczości.

– W ten sposób budujemy w dzieciach poczucie obywatelskości, ale też poczucie sprawczości: coś, co zostało przez nie wymyślone, będzie zrealizowane.

Dlaczego ekologia? Bo to ważne

Dodaje, że to wyjątkowa inicjatywa w skali kraju, bo pierwsza taka, angażująca jednocześnie szkoły, samorząd i biznes. I tematyka konkursu jakby „na ostatnią chwilę”, bo coraz częściej stajemy przed coraz poważniejszymi problemami, wynikającymi ze zmian klimatu. Tym ważniejsze jest – podkreślają pomysłodawcy konkursu – że w tę problematykę angażuje się młode pokolenie, które za kilkanaście lat będzie decydować o kształcie świata.

Nie przez przypadek akurat SP 11 została zwycięzcą konkursu, bo i nauczyciele i dzieciarnia są tu „eko-zakręceni”. Podczas odbierania lauru pierwszeństwa w siedzibie Urban Lab można było usłyszeć, że przy szkole funkcjonuje ogród warzywno – kwiatowy, natknąć się można na domki dla pszczół, wykonywanych przez uczniów budek dla ptaków jest tyle, że przestały się mieścić w okolicy budynku szkoły, więc część oddano leśnikom. Wiata dla rowerów z pewnością się przyda, bo znaczna część braci szkolnej dojeżdża na zajęcia rowerami. I część grona pedagogicznego też.

– Wierzymy, że konkurs ten stanie się inspiracją dla innych miast i społeczności, pokazując, że każdy może wnieść swój wkład w ochronę środowiska –  mówi Tomasz Skoczylas, Dyrektor Centrum Innowacji Miejskich Urban Lab, Urząd Miasta Rzeszowa.

– Inicjatywa „GO GREEN – ECO WIATA ROWEROWA” nie tylko kreuje konkurs, ale także buduje mosty współpracy i inspiruje do działań na rzecz lepszej przyszłości dla nas wszystkich.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin