REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 20 czerwca 2024

Niekompletne wnioski o świadczenie wspierające nie będą rozpatrywane przez ZUS

Budynek ZUS w Rzeszowie
Na pytania odpowiadac będą eksperci z rzeszowskiego oddziału ZUS. (Fot. archiwum)

Od początku stycznia do ZUS złożono kilkaset niekompletnych wniosków o świadczenie wspierające dla osób niepełnosprawnych. Nie będą one rozpatrywane.

„Żeby otrzymać środki należy w pierwszej kolejności zgłosić się do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności. Uzyskać decyzję dotyczącą poziomu potrzeby wsparcia. Dopiero potem złożyć do ZUS wniosek o wypłatę świadczenia – informuje zakład.

1 stycznia 2024 r. weszła w życie ustawa o świadczeniu wspierającym skierowana do osób z niepełnosprawnościami, które ukończyły 18 lat.

– ZUS jest na ostatnim etapie ubiegania się o świadczenie. Najpierw należy złożyć do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON) wniosek o wydanie decyzji o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia. W decyzji tej WZON określi poziom potrzeby wsparcia w skali od 0 do 100 punktów. Dopiero jak ta decyzja stanie się ostateczna należy złożyć wniosek do ZUS o przyznanie świadczenia wspierającego – mówi Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Podkarpaciu.

Jeśli osoba z niepełnosprawnością najpierw złoży do ZUS wniosek o świadczenie wspierające, nie mając wydanej decyzji przez WZON o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia, ZUS pozostawi taki wniosek bez rozpatrzenia.

Wniosek do ZUS należy złożyć w ciągu 3 miesięcy

– Jeśli osoba z niepełnosprawnością złoży do nas wniosek w ciągu tych trzech miesięcy przyznamy świadczenie wspierające z wyrównaniem od daty przyznania przez WZON uprawniających punktów – podkreśla rzecznik.

Świadczenie wspierające jest wprowadzane w trzech etapach. Osoby z 87–100 pkt. mogą ubiegać się o nie od 2024 r., osoby z 78–86 pkt – od 2025 r., zaś osoby z 70–77 pkt – od 2026 r.

W innej sytuacji są osoby, które mają co najmniej 70 pkt. Będą one mogły uzyskać świadczenie wspierające od 2024 r., pod warunkiem, że po 31 grudnia 2023 r. opiekunom tych osób będzie przysługiwało prawo do świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego albo zasiłku dla opiekuna wypłacanego przez organ gminy.

Świadczenie wspierające będzie wynosić od 40 do 220 proc. aktualnej wysokości renty socjalnej (obecnie wynosi ona 1 588,44 zł). Oznacza to, że na początku będą to kwoty od ok. 635 zł do blisko 3 495 zł, w zależności od poziomu potrzeby wsparcia:

  • 95–100 pkt – 220 proc. renty socjalnej,
  • 90–94 pkt – 180 proc. renty socjalnej;
  • 85–89 pkt – 120 proc. renty socjalnej;
  • 80–84 pkt – 80 proc. renty socjalnej;
  • 75–79 pkt – 60 proc. renty socjalnej;
  • 70–74 pkt – 40 proc. renty socjalnej.

Świadczenie dla niepełnosprawnych z orzeczeniem

O świadczenie wspierające mogą starać się osoby, które mają status osoby z niepełnosprawnością potwierdzony w formie:

  • orzeczenia o niepełnosprawności i jej stopniu wydanego przez zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności;
  • orzeczenia o niezdolności do pracy lub orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji wydanego przez lekarzy orzekających w ZUS;
  • orzeczenia o inwalidztwie wydanego przed wrześniem 1997 r. przez komisje lekarskie do spraw inwalidztwa i zatrudnienia.

Decyzja o wsparciu nie dłużej niż na 7 lat

WZON wyda decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia na taki sam okres, na jaki dana osoba ma orzeczenie o niepełnosprawności. Nie dłużej jednak niż na 7 lat. Po wydaniu decyzji osoba uprawniona powinna złożyć wniosek o wypłatę świadczenia do ZUS. Będzie można to zrobić wyłącznie drogą elektroniczną poprzez: Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Wniosek do ZUS może również zostać złożony przez pełnomocnika.

ZOBACZ TAKŻE

Do wniosku o świadczenie wspierające nie trzeba załączać decyzji wydanej przez WZON. Wszystkie dane, które się w niej znajdują, ZUS otrzyma z Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzeczeń o Niepełnosprawności. System ten prowadzi Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Pieniądze tylko na konto

ZUS będzie wypłacać świadczenie wspierające przelewem na numer rachunku bankowego w Polsce, który osoba z niepełnosprawnością poda we wniosku. Będzie je otrzymywać łącznie z innymi świadczeniami, np. rentą socjalną czy 500 plus dla osób niesamodzielnych. Świadczenie wspierające będzie przysługiwać bez względu na dochód, będzie zwolnione z podatku dochodowego i nie będzie mogło zostać zajęte przez komornika.

12 stycznia br. w godz. 8 – 9.30, pod nr 17 867-52-78, odbędzie się dyżur telefoniczny, podczas którego eksperci z Oddziału ZUS w Rzeszowie będą odpowiadać na pytania dotyczące świadczenia wspierającego dla osób z niepełnosprawnością.

_____

POLECAMY: Anna z mężem chcieli podzielić się jedzeniem. „Stwierdzamy, że nie warto”

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin