Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 5 marca 2024

Prezydent Andrzej Duda na Podkarpaciu. Wręcza nagrody i marzy o Noblu

Andrzej Duda na forum gospodarczym w Jasionce
W piątek w Jasionce prezydent Andrzej Duda podkreślał, że wybrano dobre miejsce na XXI edycję Gali. Tym miejscem jest Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Nauka i biznes to tegoroczne hasło Nagród Gospodarczych. (Fot. Wit Hadło )

Prezydent Andrzej Duda odwiedził Podkarpacie. W Łańcucie wręczył nagrody przedsiębiorcom, dzień później odwiedził Jasionkę.

Prezydent Andrzej Duda w Muzeum – Zamku w Łańcucie w czwartek (23 listopada) wręczył przedsiębiorcom Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP. W drugi dzień uroczystości, w piątek, w ramach XXI edycji tej Gali w Podkarpackim Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jasionce k. Rzeszowa mówił, że w tej podrzeszowskiej miejscowości funkcjonuje z powodzeniem wiele innowacyjnych firm z branż: lotniczej, informatycznej i motoryzacyjnej. Dodał, że PCN dobrze wybrano jako miejsce uhonorowania najlepszych przedsiębiorców z całej Polski. 

Zamiast na armię, na rozwój nauki

– Moim marzeniem jest, aby polski naukowiec lub grupa naukowców otrzymała Nagrodę Nobla za badania realizowane w naszym kraju –  stwierdził w przemówieniu w PCN „Łukasiewicz” prezydent RP. – Ważne jest inwestowanie w naukę. Wierzę w to, że będziemy jako państwo inwestować w naukę coraz więcej, bo to jest niezbędne i potrzebne.

Mam nadzieję, że wkrótce sytuacja się uspokoi na świecie i pieniądze, które dzisiaj musimy przeznaczać na modernizację naszej armii, a są to niewyobrażalnie wielkie pieniądze, będziemy mogli przeznaczyć, przynajmniej w dużej części, na rozwój polskiej nauki. Po to, żeby nadać dodatkowy potężny impuls rozwojowy – mówił Andrzej Duda.

Prezydent podkreślał, że to polscy przedsiębiorcy przyczynili się do tego, że nasz kraj obecnie jest zaliczany do szóstego najzamożniejszego kraju w Unii Europejskiej. Ta lokata może się jeszcze poprawić, bo polski mały, średni i duży biznes się coraz bardziej rozwijają.

Duda nawiązywał też do Ignacego Łukasiewicza, podkarpackiego geniusza i jego osiągnięć. Nagrodzonych określił jako absolutną awangardę  biznesu w Polsce. Andrzej Duda dziękował, że  przedsiębiorcy promują nasz kraj za granicą.

– W trudnych czasach świetnie sobie radzicie – mówił. – A jeszcze 34 lata temu w Polsce wolnej działalności nie było. 

Andrzej Duda w Centrum Nauki Łukasiewicz w Jasionce
– W trudnych czasach świetnie sobie radzicie – mówił prezydent Andrzej Duda do przedsiębiorców. – A jeszcze 34 lata temu w Polsce wolnej działalności nie było. (Fot. Wit Hadło)

Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP

W Muzeum-Zamku w Łańcucie Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP w kilku kategoriach dostali: 

  • „Lider MŚP” – spółka Creotech Instruments (produkuje systemy i podzespoły satelitarne)
  • „Narodowy Sukces” – spółka Cognor Holding, lider wśród producentów stali i wyrobów hutniczych
  • „Międzynarodowy Sukces” – firma Integer, wprowadziła na Polski rynek paczkomaty Inpost
  • „Odpowiedzialny Biznes” – spółka Unibep z działu branży budowlanej 
  • „Firma Rodzinna” – Gałuszka, Krębuszewska  i Wspólnicy z Żywca (produkcja piekarnicza)
  • „Badania i Rozwój” – nagrodą dla zespołu BioMiSystem z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii IM i badacze z Kliniki Galen – Ortopedia w Bieruniu (opracowali „lek komórkowy” MesoCellA- Ortho do zastosowania w ortopedii. 
  • „STARTUP_PL”  nagrodę otrzymał  startup „Widmo Spectral Technologies”, który rozwija technologię szerokopasmowego georadaru, tworzy aplikację do rozpoznawania struktur odpadów na składowiskach, szkód górniczych, określa poziom wód gruntowych. 
  • „Nagroda Indywidualna” – dla Bogdana Chmielewskiego, prezesa Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w USA, która została założona na nowojorskim Brooklynie w 1977 r. przez grupę polskich imigrantów
  • „Nagroda Specjalna” – dla województwa lubelskiego „za szczególne zaangażowanie w rozwijanie inicjatywy Trójmorza”
  • „Nagroda Gospodarcza” dla marszałka lubelskiego Jarosława Stawiarskiego 
Prezydent Andrzej Duda przemawia do przedsiębiorców i biznesmenów
– Moim marzeniem jest, aby polski naukowiec lub grupa naukowców otrzymała Nagrodę Nobla za badania realizowane w naszym kraju –  stwierdził w przemówieniu w PCN „Łukasiewicz” prezydent RP. (Fot. Wit Hadło)
Andrzej Duda z wizyta na forum gospodarczym w Jasionce
Prezydent Andrzej Duda w Centrum Nauki Łukasiewicz w podrzeszowskiej Jasionce. (Fot. Wit Hadło)

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin