REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 20 lipca 2024

Chaber przejmie Rzeszów. Pokaz mody Basi Olearki na 3 Maja to nie wszystko

Projekty Basi Olearki inspirowane chabrem rzeszowskim, robią wrażenie. (Fot. Paweł Olearka)

Popularny, acz mały kwiatek, będzie na ustach wszystkich. Chaber zainspirował projektantkę mody Basię Olearkę, do stworzenia całej kolekcji ubrań. Zaprezentuje je w samym sercu Rzeszowa, na ulicy 3 Maja.

Jak tłumaczy Beata Kuman, historyczka sztuki z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, motyw chabra, popularnie nazywanego bławatkiem, pojawia się jako element zdobniczy w stroju rzeszowskim, pośród innych kwiatów, które są motywami czerpanymi z rodzimej przyrody. 

– Motywy, z których czerpały hafciarki zdobiące stój rzeszowski, korzystały z dekorum stroju szlacheckiego, mieszczańskiego, a także paramentów liturgicznych – wymienia. – Szczególnie efektownie prezentuje się motyw chabra w zdobnictwie hafciarskim. To jest typowy dla stroju rzeszowskiego haft czerwono-niebieski, który kontrastuje z bielą płótna, z jakiego szyte były elementy stroju rzeszowskiego. 

Chaber nadal inspiruje

Ten niepozorny kwiat inspiruje nadal. Wokół niego właśnie, skupiona jest najnowsza kolekcja Basi Olearki, projektantki, a na co dzień dyrektorki jednej z rzeszowskich szkół. Elekty swojej pracy zaprezentuje już 19 sierpnia. Pokaz mody odbędzie się o godz. 18 na ul. 3 Maja w Rzeszowie.

Ale sam pokaz to nie wszystko. Wcześniej tego dnia w Muzeum Okręgowym przy ul. 3 Maja 19 odbędą się wydarzenia towarzyszące. O godz. 15:15 rzeszowska poetka Krystyna Lenkowska, po raz pierwszy zaprezentuje opowiastkę dla dzieci i nie tylko, pt. „Jak to z chabrem rzeszowskim było”.

Następnie, o godz. 15:40, Justyna Sos, wygłosi prelekcję „Motyw chabra w zdobnictwie stroju rzeszowskiego” wraz z prezentacją zabytków z Muzeum Etnograficznego im. Franciszka Kotuli. Na zakończenie tej części wydarzenia wyświetlony będzie film „Chaber Rzeszowski” (godz. 16:20).  Wydarzenie dofinansowane ze środków Gminy Miasta Rzeszów, więc można w nim uczestniczyć bezpłatnie.

W sobotę, 12 sierpnia, w murach Muzeum Okręgowego w Rzeszowie odbyły się już warsztaty malowania chust jedwabnych „Kwiaty na jedwabiu”. Efekty będzie można zobaczyć za tydzień, podczas wydarzenia „Chaber Rzeszowski”.

Beata Kuman i Natasza Olearka podczas warsztatów „Kwiaty na jedwabiu”. (Fot. archiwum muzeum)

Chcesz być chabrową modelką?

Projektantka do swojego pokazu szuka modelek. Chętne dziewczyny mogą wysłać zgłoszenie na adres: basiaolearkachaber@gmail.com. W zgłoszeniu trzeba umieścić swoje wymiary, rozmiar buta oraz zdjęcia twarzy i sylwetki.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin