REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 29 maja 2024

„Noc Muzeów z… duchami” w łańcuckim zamku. Jakie atrakcje czekają 2 maja?

Muzeum - Zamek w Łańcucie
Muzeum w Łańcucie jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez turystów na Podkarpaciu. (Fot. Wit Hadło)

To jedyna taka noc w roku, kiedy łańcucki zamek otwiera swoje podwoje wieczorową porą. Kto chciałby skorzystać z tej wyjątkowej okazji będzie mógł to zrobić już w czwartek – 2 maja. Imponującą rezydencję zwiedzimy w godz. 18.00 – 23.00. Nie zabraknie także dodatkowych atrakcji!

Przed zamkiem na turystów czekać będą – jak zawsze w pięknych, historycznych strojach – członkowie przemyskiego Stowarzyszenia „Damy i Huzary”.

Czym podróżował Chopin?

A co zwiedzimy w trakcie Nocy w Muzeum? Dostępne będą nie tylko reprezentacyjne wnętrza I piętra Zamku, ale Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego – dawna Ujeżdżalnia, gdzie także jest co podziwiać. Znajduje się tam blisko 50 pojazdów konnych z kolekcji zgromadzonej przez Muzeum po II wojnie światowej, w tym np. egzemplarz, którym miał podróżować Fryderyk Chopin. Jest też niewielki pojazd przeznaczony dla dzieci, do którego zaprzęgano… kozy.

Zwiedzanie w godzinach 18.00 – 23.00 (ostatnie wejście na ekspozycje o 22.00) odbywać się będzie się bez przewodników i audioprzewodników. Bilety w cenie 2 zł (bilet normalny) i 1 zł (bilet ulgowy) do kupienia w Zamku i d. Ujeżdżalni. Jeden bilet upoważnia do obejrzenia jednej ekspozycji. Wejściówki będą dostępne wyłącznie w dniu wydarzenia.

Filmowo na zamku

Zwiedzanie to nie wszystko! Czekać będą także filmowe emocje. W Sali Balowej zaplanowano bowiem pokaz produkcji Braci Quay „Inventorium Śladów. Jan Potocki na Zamku w Łańcucie” (w cenie biletu wstępu).

Organizatorzy zapraszają również do uczestniczenia w konkursie filmowym „Opowieści niesamowite 2”. Wystarczy nagrać krótką formę filmową i opublikować ją w mediach społecznościowych, z oznaczeniem oficjalnych kanałów Muzeum.

Warto wspomnieć, że tegoroczna edycja Nocy Muzeów w szczególny sposób nawiązuje do 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. W łańcuckim Muzeum dzięki dotacjom przeprowadzono szereg gruntownych prac remontowo-konserwatorskich i udostępniono nowe wystawy. Jednym z przykładów wykorzystania funduszy europejskich jest Ujeżdżalnia, którą będzie można zwiedzić podczas Nocy Muzeów.

Więcej o Muzeum-Zamku w Łańcucie – na stronie muzeum.

Noc w Muzeum w łańcuckim zamku już 2 maja. (Fot, Mat. organizatora)

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin