Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 18 kwietnia 2024

Piękna polska muzyka rozbrzmiewa w Rzeszowie

Pianiści na konkursie muzyki polskiej w rzeszowskiej filharmonii.
III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej w FIlharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. (Fot. archiwum organizatorów/Filip Błażejowski)

W Rzeszowie trwa III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej. Wydarzenie popularyzuje rodzimą muzykę XIX i XX w. oraz promuje utalentowanych artystów wykonujących mało znane dzieła polskich kompozytorów.

W konkursie bierze udział blisko 80 artystów z 9 krajów. Podczas 50 godzin przesłuchań zaprezentują oni ok. 250 utworów.

– Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej organizowany od 2019 roku. Jest wyjątkowy ze względu na oferowaną w nim dużą swobodę wykonywanego repertuaru – informuje Lech Dzierżanowski, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, organizator konkursu.

Dodaje, że uczestnicy III Międzynarodowego Konkurs Muzyki Polskiej zgłaszają własny, specjalnie przygotowany program, złożony wyłącznie z utworów polskich kompozytorów.

– W tym roku artyści mogli je układać z utworów ponad 60 polskich twórców. Jury będzie oceniać nie tylko wykonanie kompozycji, ale też oryginalność i atrakcyjność wyboru – zaznacza.

Przez internet i na żywo

Co ważne, nie trzeba wychodzić z domu, aby rozkoszować się piękną polską muzyką. Wszystkie etapy konkursu są transmitowane w internecie, na kanale YouTube Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Na żywo muzyków natomiast można posłuchać na widowni Sali Koncertowej Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Wstęp na przesłuchania jest darmowy. Te trwają do 6 lipca włącznie.

7 i 8 lipca o godz. 14 i godz. 19 odbędą się przesłuchania finałowe. Wstęp na niej jest bezpłatny.

W niedzielę w Filharmonii Podkarpackiej koncert laureatów

9 lipca o godz. 18 rozpocznie się Koncert Laureatów, którzy zostaną nagrodzeni w dwóch kategoriach: pianiści oraz zespoły kameralne. W każdej wręczonych zostanie po sześć nagród głównych o łącznej sumie 100 tys euro.

Pierwszy raz w historii konkursu nagrodą w wysokości 1000 euro zostanie uhonorowane brawurowe wykonanie utworu jednego z następujących mistrzów:

  • Antoniego Stolpego,
  • Eugeniusza Pankiewicza,
  • Raula Koczalskiego,
  • Witolda Maliszewskiego
  • czy Antoniego Szałowskiego.

III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Bilet na Koncert Laureatów kosztuje 20 zł. Z kupnem trzeba się śpieszyć, bo wiele miejsc jest już zajętych. Można to zrobić na stronie bilety.filharmonia.rzeszow.pl oraz w kasie filharmonii.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin