Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 22 maja 2024

Nagroda Wanda 2023 Festiwalu Arcydzieł dla teatru z Legnicy

Jacek Głąb z teatru z Legnicy
Jacek Głomb, dyrektor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, odbiera statuetkę Wandy 2023 na Festiwalu Arcydzieł w Rzeszowie. (Fot. Wit Hadło)

– Chcę tę nagrodę dedykować prezydentowi Miasta Legnicy, który nie ustaje w walce o zamknięcie teatru – powiedział Jacek Głomb, dyrektor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, odbierając nagrodę Grand Prix za przedstawienie „Sen Srebrny Salomei” na zakończenie drugiej edycji rzeszowskiego Festiwalu Arcydzieł.

Jury Festiwalu Arcydzieł w Rzeszowie w składzie Anna Augustynowicz, Anna Sroka-Hryń, Jacek Sieradzki, Jan Wolski przyznało 10 nagród indywidualnych.

– Dla artystów, którzy w najciekawszy i najbardziej twórczy sposób potrafili sprostać wyzwaniom stawianym przez arcydzieła literatury – powiedział Jacek Sieradzki, który odczytywał werdykt.

Piotr Cieplak: bardzo przyjemnie jest być pochwalonym

Najwięcej nagród zgarnęły zespoły z Legnicy, Krakowa i Zakopanego.

– Przedstawień nie robi się dla nagród, ale bardzo przyjemnie jest być pochwalonym. W każdym wieku – podsumował Piotr Cieplak, odbierając nagrodę za reżyserię „Snu srebrnego Salomei” Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

Nagrody otrzymali również aktorzy, grający w tym spektaklu: Magdalena Biegańska za rolę Salomei i Mateusz Krzyk za rolę Semenki.

Oprócz tego laury powędrowały do: Piotra Łakomika za rolę Paganiniego/Rzeźnika w „Rzeźni” Sławomira Mrożka wystawionej przez Teatr im. Witkiewicza; Małgorzaty Bogajewskiej, reżyserki „Śmierci komiwojażera” Arthura Millera w Teatrze Ludowym w Krakowie oraz dla odtwórców ról w tym spektaklu: Piotra Pilitowskiego i Beaty Schimscheiner.

Nagrodzono także Edwarda Linde-Lubaszenke, grającego Króla Fezu w inscenizacji „Księcia niezłomnego” z Narodowego Starego Teatru w Krakowie oraz Karola Nepelskiego twórcy muzyki do krakowskiego przedstawienia.

Była też nagroda dla gospodarzy, czyli Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Otrzymała ją Barbara Napieraj za rolę Astrologa w „Marii Stuart”.

Nagroda publiczności dla Lublina

Oprócz laurów kolektywu jurorskiego, swoją nagrodę przyznała publiczność. A ta mogła głosować po każdym obejrzanym spektaklu. Najwięcej głosów otrzymał „Nowy wspaniały świat” Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Przedstawienie zupełnie nie zostało docenione przez jury.

Ledwo skończył się Festiwal Arcydzieł, a dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie zapowiedział, że jego zespól pracuje już nad kolejnym: – Już otrzymaliśmy środki od samorządu województwa podkarpackiego – nie ukrywał radości Jan Nowara.

____

POLECAMY:

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin