Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 1 marca 2024

Nowa atrakcja turystyczna w Przemyślu. Przenieś się w czasie

(Fot. Archiwum)

Na przemyskim Rynku pojawiła się kolejna atrakcja. To wystawa pt. „Archiwalny Fotoplastykon w Przemyślu”. Dzięki starym zdjęciom prezentowanym w technikach 2D i 3D można dosłownie przenieść się w czasie i znaleźć w Przemyślu z czasów II RP. Wystawę oficjalnie otwarto w środę (5 lipca), a oglądać ją będzie można do 27 lipca.

Jej organizatorem jest Narodowe Archiwum Cyfrowe, zaś wspierają tę inicjatywę Archiwum Państwowe w Przemyślu oraz Miasto Przemyśl. Archiwalne zdjęcia, które pokazują jak wyglądał w czasach II RP Przemyśl i jak prezentowali się jego mieszkańcy można oglądać w prawdziwym fotoplastykonie, który zapewniła Fundacja Koncept Kultura.

Fotoplastykon był w okresie międzywojennym popularną miejską rozrywką. To po prostu automat do prezentacji zdjęć, zwykle wyposażony w wiele stanowisk do ich oglądania przez specjalne wizjery.

– Wykorzystanie technologii 3D pozwoli na jeszcze bardziej immersywne doświadczenie dla odwiedzających, przenosząc ich w wirtualną rzeczywistość przeszłości. Będzie to niepowtarzalna okazja do zanurzenia się w historii Przemyśla i regionu – czytamy na stronie internetowej Archiwum Państwoego w Przemyślu.

– Zachęcamy wszystkich miłośników historii, fotografii oraz lokalnej kultury do odwiedzenia tej fascynującej wystawy – napisali pracownicy przemyskiego AP. Nic dodać, nic ująć – tylko oglądać.

Tak też można oglądać nowo otwartą wystawę. Jest jednak zasadnicza różnica pomiędzy tym co oferowały fotoplastykony kiedyś, a tym co oferuje ten ustawiony na przemyskim Rynku. Otóż część fotografii można w nim oglądać w technice 3D.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin