Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 17 kwietnia 2024

Dzień świra?

Przez krótki czas nie miałem dostępu do naszych przekaziorów, więc kiedy tylko przeszkody ustały, zaraz urządziłem sobie szybką prasówkę, by nadrobić zaległości. Oczywiście o haniebnym „Lex Tusk” oraz nowelizacji tej ustawy przez prezydenta Andrzeja Dudę, który najwidoczniej pomylił kolejność i najpierw ją podpisał, a potem przeczytał, wiedziałem wszystko, bo o tym ćwierkały już nawet wróble na dachach.

Zerknąłem natomiast do kilku portali i przeczytałem parę innych wiadomości, zupełnie na chybił trafił. Może dlatego najpierw dowiedziałem się, że premier Mateusz Morawiecki uroczyście otworzył most w Tylmanowej. Z tym, że ten most był już otwarty i mieszkańcy korzystają z niego od pół roku, więc najpierw otwarty most zamknięto na kilka godzin i wtedy przyjechał premier, który ten otwarty, a następnie zamknięty most ponownie otworzył. Ponoć oklaskom nie było początku.

Całe szczęście, że był to most w Tylmanowej, a nie np. w Nowym Sączu. Tam dopiero powiało grozą! Mieszkańcy miasta zauważyli bowiem spacerującego ulicami…. niedźwiedzia. I nie był to wcale miś z Krupówek, lecz najprawdziwszy niedźwiedź.

Wyobraźcie sobie teraz, że takie wielkie zwierzę przedostałoby się Tylmanowej i wlazło na ten otwierany właśnie przez premiera most. Przecież mogłoby tam dojść do demolki jeszcze większej od tej, jaką urządził poseł Grzegorz Braun rozwalając aparaturę nagłaśniającą w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie.

PRZECZYTAJ TEŻ: Francuska minister na okładce „Playboya”. A co mamy u nas?

Znacie to zdarzenie? To posłuchajcie. W sali tego instytutu, gdzie zaplanowany był wykład prof. Jana Grabowskiego, pojawił się Braun, który najpierw wyrwał mikrofon, po czym przewrócił kolumny głośników, a na koniec zablokował mównicę dyrektorowi instytutu, każąc mu „wynosić się natychmiast z Polski”. W przypadku niedźwiedzia pewnie wystarczył by weterynarz ze strzykawką z lekiem usypiającym, natomiast w przypadku Brauna musiała interweniować policja.

W natłoku tych horrendalnych informacji znalazły się na szczęście także i trochę weselsze. Np. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zapowiedział – co podaję za „Faktem” – dofinansowanie wiejskich zabaw, konkretnie potańcówek. Organizatorzy takich imprez mogą liczyć na sowite wsparcie, nawet w wysokości 10 tys. zł. Instytut ma na ten cel w sumie pół miliona, czyli na 50 potańcówek, które jednak muszą odbyć się od początku sierpnia do końca października.

Oczywiście nie chodzi o wybory, lecz „propagowanie wiejskiej muzyki jako wytworu kultury ludowej”. Ponadto imprezy muszą odzwierciedlać „miejscowe tradycje, charakterystyczne dla danej wspólnoty kulturowej, regionu, subregionu lub grupy etnograficznej, gdzie organizowana jest potańcówka”. I wszystko jasne! Co prawda „Fakt” zapytał jeszcze, czy z grantu za potańcówkę można uczestnikom zafundować poczęstunek w postaci tradycyjnych potraw i napitków, także alkoholowych, lecz nie uzyskał zbyt konkretnej odpowiedzi. Ale przecież już samo pytanie było z gatunku retorycznych.

A propos wsi, to oprócz potańcówek szef rolnictwa Robert Telus zapowiedział także nowy program pod intrygującą nazwą „Locha+”. Na razie nie podał jednak szczegółów, więc zakończyłem lekturę, dochodząc do wniosku, że trafiłem chyba na jakiś medialny dzień świra. Może resztę przeczytam nazajutrz, choć też raczej bez nadziei, że w naszym dziwnym kraju będą to choć trochę mniej dziwne wiadomości.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin