Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 19 kwietnia 2024

Taniec i miecz, czyli czas rozliczyć stare grzechy

Radosne tańce na Jasnej Górze. W jednej z głównych ról – Jarosław Kaczyński. (Fot. Youtube/Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów)

Nic tak dobrze nie robi w wakacje jak swoboda, luz, a nawet taniec. W końcu po wielu miesiącach wytężonej pracy każdemu urlop się należy. Ale obecne wakacje są specyficzne bo przedwyborcze i okazuje się że wszystko może być wyborcze, nawet taniec.

Powoli, niestety, przywykamy do nietypowych zachowań osób i formacji sprawujących władzę w naszym kraju. Ale są miejsca, które od wieków kojarzyły się Polakom jako ostoja i fundament wartości im bliskich, ponadczasowych i absolutnych. Do takich niewątpliwie należy Jasna Góra wraz z cudownym obrazem i kultem maryjnym. I kiedy tam odbywają się ważne uroczystości religijne, chcielibyśmy usłyszeć głos rozsądnego kapłana mówiącego o sprawach wiary i dążeniu do stawania się lepszym chrześcijaninem.

Tymczasem ojcowie paulini, strażnicy tego świętego nie tylko dla Polaków miejsca, po raz kolejny zapomnieli o swej misji.  Na wałach jasnogórskich głównymi asystentami liturgii byli ministrowie, a naczelny prezes kraju wygłosił orędzie polityczne. Całość zakończyły pląsy, które podkreśliły raczej partyjny, niż duchowy przekaz imprezy.

Media sprzyjające władzy zgodnie poparły i pochwaliły wydarzenie. A zatem koniec i kurtyna? Nic bardziej mylnego. Bo oto skromny zakonnik redemptorysta, właściciel imperium medialnego otrzymuje miecz. Bagatela, za jedyne ćwierć miliona złotych i w dodatku z niewiadomego źródła. Przyjęcie narracji, że pochodzi z czasów Mieszka I zamyka usta niedowiarkom. Wzorem dialogów z „Misia” mówią, patrzcie to jest nasz miecz i to nie jest nasze ostatnie słowo. Aż strach zapytać co będzie dalej.

Całość zakończyły pląsy, które podkreśliły raczej partyjny, niż duchowy przekaz imprezy.

Papież Polak nie godził się na polityczne hucpy

Reakcji hierarchii kościelnej nie było, a Watykan daleko. Różnie to zresztą w historii bywało. Kolejni papieże potępiali rozgromienie Krzyżaków pod Grunwaldem (wszak był to zakon katolicki), później powstania listopadowe i styczniowe, nawet opór przeciwko okupantowi hitlerowskiemu bywał przez papiestwo krytykowany.

Ale jedno wiadomo na pewno, papież Polak nigdy nie pozwalał na upolitycznianie miejsc świętych i ważnych. Nie godził na się na polityczne hucpy i z pewnością wzorem biblijnego przekazu pognałby towarzystwo niczym kupców ze świątyni.

Czasy mamy jednak inne, a sojusz tronu i ołtarza się zacieśnia. Władza odnosi z tego korzyści taktyczne, a czy mający dwa tysiące lat Kościół będzie zwycięzcą strategicznym?

Zmarły Papież Benedykt XVI już dawno przestrzegał przed takimi działaniami, przewidując w takiej sytuacji raczej straty, niż zyski instytucji, którą kierował. Oj, przydałby się święty Jerzy ze swoim prawdziwym mieczem, ale czy dałby dziś radę i z kim tak naprawdę miałby walczyć i o co?

Mniej polityki na ambonach

Może przede wszystkim o zwykłych ludzi, którzy coraz częściej z niesmakiem patrzą na takie zachowania, którzy chcieliby większej demokratyzacji kościelnych struktur i mniej polityki na ambonach. Świat się zmienia, ale to, że Kościół może zmieniać się wolniej nie oznacza, że nie powinien zmieniać się wcale. Czas rozliczyć stare grzechy i szerzej otworzyć wrota zmian dostrzegając odmienność ludzi, rolę kobiet czy konieczność ochrony dzieci przed złymi zakusami.

Nie ma nic zdrożnego w zabawie, ale tańczyć trzeba niekoniecznie tak jak zagrają, lecz raczej w taki sposób, aby u obserwatora zabawy nie wywołać odruchu i pokusy chwycenia za miecz.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin