REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 26 lutego 2024

PolSKI Turniej już za tydzień. Ostatnie przygotowania w Wiśle, Szczyrku i Zakopanem

Na Wielką Krokiew w Zakopanem najlepsi skoczkowie świata zawitają na zakończenie „PolSKI-ego Turnieju” (Fot. Marcin Jeżowski

Wielkimi krokami zbliża się święto skoków narciarskich w Polsce, jakim będzie PolSKI Turnieju. Odbędzie się on w dniach 12-21 stycznia w Wiśle, Szczyrku i Zakopanem.

PUCHAR ŚWIATA

Najlepsi skoczkowie świata rywalizują obecnie w Turnieju Czterech Skoczni. Tuż po tych prestiżowych zawodach zawitają w Beskidy i pod Tatry, by uczestniczyć w konkursach w Wiśle, Szczyrku i Zakopanem w ramach wydarzenia PolSKI Turniej – FIS Puchar Świata w skokach narciarskich.

Wisła na początek

Inaugurację turnieju zaplanowano w drugi weekend stycznia na Skoczni im. Adama Małysza w Wiśle-Malince. W piątek, 12 stycznia na wiślańskim obiekcie rozegrane zostaną kwalifikacje. W sobotę po raz pierwszy w naszym kraju odbędzie się konkurs duetów, a w niedzielę czekają nas zawody indywidualne.

Na skoczni w Wiśle trwają ostatnie przygotowania do inauguracji „PolSKI-ego Turnieju”, która będzie miała miejsce 12 stycznia (Fot. Materiały prasowe PZN)

– Pracujemy intensywnie już od dobrych kilku tygodni, aby optymalnie przygotować obiekty. I tak też będzie, więc kibice mogą szykować się na bardzo ciekawe konkursy – mówi Andrzej Wąsowicz, szef komitetu organizacyjnego beskidzkiej części imprezy.

– Mniej więcej 75 procent potrzebnego śniegu w Wiśle zostało już zgromadzone. Zwozimy go spod Baraniej Góry, a produkcję na bieżąco na miejscu zapewnia specjalny agregat. To ogromny wysiłek organizacyjny. Działamy jednak z maksymalnym zaangażowaniem. Nie pozostaje nic innego, jak wyczekiwać dobrych warunków pogodowych – zauważa z optymizmem Wąsowicz.

W Szczyrku też nie zabraknie śniegu

Potrzebna ilość śniegu została również zgromadzona i zabezpieczona na Skalitem w Szczyrku. Tej zimy zadebiutuje on Pucharze Świata. Na skoczni o rozmiarze HS-104 rozegrane zostaną kwalifikacje (16.01.), a następnego dnia konkurs indywidualny (17.01). 

– Jesteśmy przygotowani i tak naprawdę tylko jakiś pogodowy kataklizm mógłby stanąć na przeszkodzie w organizacji zawodów. Prognozy są tymczasem optymistyczne – przyznaje Tomasz Laszczak, dyrektor zarządzającego obiektami Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku.

Odnosząc się do wątku przygotowań obu skoczni do zimowych konkursów, warto wspomnieć o inwestycjach, które prowadzone były już od lata minionego roku.

– Co najistotniejsze – zdążyliśmy z wszelkimi niezbędnymi pracami na czas. W Wiśle miała miejsce kompleksowa modernizacja zeskoku skoczni. Z kolei w Szczyrku rozbudowana została infrastruktura służąca skoczkom. To było pokłosiem zaleceń, jakie otrzymaliśmy po sierpniowych konkursach Letniego Grand Prix – dodaje dyrektor Laszczak.

Szczyrk zadebiutuje w roli gospodarza konkursu Pucharu Świata (Fot. Materiały prasowe PZN)

Konkursy w Beskidach będą dla kibiców świetną okazją, aby zobaczyć w akcji na żywo z perspektywy trybun najlepszych skoczków na świecie.

Nie zabraknie w tym gronie reprezentantów Polski, którzy przed własną publicznością zechcą dodatkowo zmotywowani przypomnieć sympatykom skoków narciarskich o swoich nieprzeciętnych możliwościach.

– Konkursy w Wiśle zawsze miały swój wyjątkowy klimat. Tym bardziej warto w tym sportowym święcie uczestniczyć – mówi prezes Wąsowicz.

Finisz w Zakopanem

Tygodniowy polski maraton zakończy się rywalizacją na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Na piątek (19.01.) zaplanowano kwalifikacje do niedzielnego konkursu indywidualnego (21.01.). W sobotę (20.01.) odbędą się z kolei zmagania drużynowe.

PolSKI TURNIEJ – PROGRAM

  • Wisła: kwalifikacje (12.01. – godz. 18), konkurs duetów (13.01. – godz. 16), konkurs indywidualny (14.01. – godz. 16)
  • Szczyrk: kwalifikacje (16.01. – godz. 18), konkurs indywidualny (17.01. – godz. 17.30)
  • Zakopane: kwalifikacje (19.01. – godz. 18), konkurs drużynowy (20.01. – godz. 16), konkurs indywidualny (21.01. – godz. 16)

Źródło: PZN

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin