Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 5 marca 2024

Nasi górą na PGE Narodowym! Krasne i Rzeszów triumfują w U12 Pucharu Tymbarku

Dziewczyny z Krasnego zwyciężyły w kategorii U12 Pucharu Tymbarku. (Fot. archiwum organizatorów)

– Na wielkie turnieje jedzie z nadziejami, ale nie spodziewaliśmy się, że zwyciężymy i okażemy się najlepszą drużyną w kraju! – mówi Wojciech Kunysz, trener dziewczęcego zespołu Szkoły Podstawowej w Krasnem, która zwyciężyła w kategorii U12 Pucharu Tymbarku. Wśród chłopców w tej samej kategorii wiekowej triumfował innym podkarpacki zespół, SMS Stal Rzeszów. Finałowy turniej rozegrany został w Warszawie, a decydującego o mistrzostwie medale na PGE Narodowym.

PIŁKA NOŻNA

Są tylko trzy możliwości, by zagrać na boisku największego stadionu w Polsce – PGE Narodowego:

  • występ w reprezentacji Polski,
  • w finale Pucharu Polski
  • lub w finałowym meczu Pucharu Tymbarku.

Właśnie z tej ostatniej możliwości skorzystali w poprzedni weekend młodzi zawodniczy i zawodniczki z Rzeszowa i Krasnego.

Stalowcy wykazali się nerwami ze stali

Finałowy turniej już XXIII edycji Pucharu Tymbarku z udziałem 640 młodych piłkarek i piłkarzy rozpoczął się 14 czerwca na obiekcie stołecznego Hutnika, a zakończył 16 czerwca meczami o 1. miejsce na PGE Narodowym. Poprzedziły go wcześniejsze eliminacje na szczeblach wojewódzkich, które wyłoniły 64 najlepsze drużyny w kraju w 4 kategoriach wiekowych: chłopców i dziewczyn U10 oraz U12.

– Chłopcy wygrywając finały wojewódzkie w Stalowej Woli, cały czas powtarzali, że jadą na Narodowy, ale dobrze wiedzieliśmy, że na nim mogą zagrać tylko dwie drużyny, bowiem tylko finał jest tam rozgrywany – mówi specjalnie dla Super Nowości Marcin Skiba, opiekun młodych piłkarzy SMS Stali Rzeszów.

Rzeszowianie w fazie grupowej odnieśli dwa zwycięstwa i ponieśli jedną porażkę. W fazie pucharowej Stalowcy wykazali się natomiast prawdziwymi nerwami ze stali. Najpierw w walce o półfinał pokonali po rzutach karnych zespół z Gdańska, by w rywalizacji o finał być lepszym – także po serii rzutów karnych – od drużyny z Białegostoku.

– Trzeba otwarcie przyznać, że mieliśmy trochę szczęścia, bo przecież ono w tym sporcie również jest potrzebne. W meczu ćwierćfinałowym z zespołem z Gdańska, z którego większość chłopców trenuje w Lechii, byliśmy drużyną zdecydowanie lepszą. Niestety, straciliśmy bramkę w ostatniej minucie i miałem takie przeświadczenie, obserwując karne, że szkoda byłoby to przegrać, bo po takim meczu chłopcy zasługiwali na awans. Mecz półfinałowy był już zdecydowanie bardziej wyrównany i tak naprawdę zarówno my, jak i drużyna z Białegostoku mogła zagrać w finale. To był zdecydowanie nasz najtrudniejszy mecz w całym turnieju. Z pewnością ten półfinałowy pojedynek można by nazwać takim mini finałem, ponieważ miło patrzyło się na umiejętności chłopców – opisuje rywalizacją swoich podopiecznych trener Skiba.

Dziewczyny z Krasnego po zwycięstwie Pucharu Tymbarku
Piłkarki z Krasnego zadziwiły całą Polskę, sięgając po zwycięstwo w kategorii wiekowej U12. (Fot. archiwum)

Spełnili swoje marzenia

Jak burza przez fazę grupową przebrnęły z kolei dziewczęta z Krasnego, które z kompletem zwycięstw awansowały do ćwierćfinału. W nim drużyna prowadzona przez Wojciecha Kunysza i Macieja Śląskiego pewnie pokonała zespół z Choroszczowa.

Schody zaczęły się w półfinale, gdzie nasz zespół dopiero po karnych okazał się lepszy od SP 44 z Wrocławia.

– Dziewczyny rozkręcały się z meczu na mecz. Półfinał był bardzo wyrównany. To był zdecydowanie najtrudniejszy mecz w całym turnieju bowiem był on jednocześnie tym ostatnim na drodze do finału. Gdy wygraliśmy konkurs rzutów karnych, to dopiero po chwili dotarło do nas, że jednak zagramy na Narodowym – relacjonuje dla Super Nowości Wojciech Kunysz.

W walce o złote medale drużyna z Krasnego pokonała 3-1 AS PSP Klimontów. Wszystkie trzy gole zdobyła dla niej Aleksandra Śliwińska.

– Wypełniliśmy założenia z odprawy. Plan był taki, żeby po stałym fragmencie każdą piłką grać do niej. Efekt – trzy gole po stałych fragmentach – tak finałowy pojedynek opisywał Maciej Śląski, trener ekipy z Krasnego, cytowany przez weszło.pl.

– Trzeba podkreślić rolę liderki, Oli Śliwińskiej, która zrobiła kawał dobrej roboty. Trenuje już od 8 lat, tak więc ma bardzo duże doświadczenie, mimo młodego wieku. Spisała się na medal w tym turnieju, w każdym meczu. Nie umniejszając oczywiście innym zawodniczkom, które także grały znakomicie – komplementuje swoje podopieczne trener Kunysz.

W finale Pucharu Tymbarku chłopcy z SMS Stal Rzeszów pokonali 4-1 SP 7 Leszno. (Fot. archiwum organizatorów)

Finał poszedł po myśli także rzeszowskich zawodników. Po trzech golach Bartosza Brożyny (MVP turnieju) oraz jednym trafieniu Adriana Rzeszutki pokonali 4-1 SP 7 Leszno.

– Bardzo fajny turniej, z wielką otoczką i jeszcze większymi emocjami, jakie towarzyszyły temu wydarzeniu. Chłopcy marzyli by zagrać na Narodowym. By zdobyć złote medale i te marzenia udało im się spełnić – mówi dumny trener Marcin Skiba.

Szymon Marciniak pod wrażeniem

Udział w finałowym turnieju był dla podkarpackich drużyn nie tylko okazją do zaprezentowania się całej piłkarskiej Polsce, ale również spotkania wielu ważnych osób.

– Niesamowite przeżycie. W sumie była to pierwsza wizyta dziewczyn na Narodowym. Ja nie ukrywam, miałem już wcześniej okazję być na nim na meczu, ale to zupełnie inny wydźwięk, gdy siedzi się na trybunach, a inny jak się spaceruje po murawie. Fajne było też to, że dziewczyny spotkały sporo znanych osobistości. Był prezydent, sędzia Szymon Marciniak. To było wspaniałe spotkanie, z każdym przybił piątkę, porozmawiał – komplementował trener zespołu z Krasnego najlepszego polskiego arbitra, który finałowe pojedynki sędziował wraz z Moniką Mularczyk.

– Cieszę się, że mogłem brać udział w turnieju i bezpośrednio z boiska obserwować szczere łzy zarówno szczęścia, jak i porażki. Tutaj nikt nie udawał, nie kradł czasu, ani nie kalkulował – miłość do futbolu w najlepszym wydaniu – przyznał Marciniak.

– Wspaniała atmosfera, wielkie emocje, fantastyczni zawodnicy. Wszystkim obecnym i przyszłym uczestnikom życzę przede wszystkim wytrwałości w realizowaniu pięknej, sportowej pasji – dodała Monika Mularczyk.

Zespoły z Rzeszowa i Krasnego znów pojadą do Warszawy

W nagrodę za udział w finałowym turnieju, wszyscy jego uczestnicy z wysokości PGE Narodowego obejrzeli towarzyski mecz Polski z Niemcami. A to nie wszystko, bowiem zwycięzcy czterech kategorii wiekowych, a w tym m.in. zespoły z Rzeszowa i Krasnego już we wrześniu ponownie wybiorą się do Warszawy. Spotkają się osobiście z reprezentantami Polski i obejrzą ich mecz z Wyspami Owczymi.

– Frekwencja nam dopisała, jest bardzo dużo kibiców i rodzin, którzy przyjechali dopingować młodych piłkarzy. Finał XXIII edycji Pucharu Tymbarku to piękne wydarzenie obfitujące w wiele pozytywnych emocji. Widać, że zmierzamy we właściwym kierunku, z każdym rokiem zgłasza się coraz więcej drużyn ze wszystkich zakątków Polski. Mam nadzieję, że w kolejnych latach turniej będzie przyciągał jeszcze więcej młodych talentów. W przyszłości mają oni szansę, by stać się siłą reprezentacji – podsumował zmagania najmłodszych piłkarzy Cezary Kulesza, prezes PZPN.

Drużyna SMS Stal Rzeszów na stadionie narodowym w Warszawie
Wśród chłopców w tej samej kategorii wiekowej triumfował innym podkarpacki zespół, SMS Stal Rzeszów. (Fot. archiwum organizatorów)

Puchar Tymbarku to turniej dla wszystkich

Turniej „Puchar Tymbarku” kolejny raz pokazał, że jest dla wszystkich. Nieważne, czy jest się z dużej metropolii czy małego miasteczka, a nawet wioski. W nim może zagrać, a co najważniejsze, wygrać każdy.

– To nie jest turniej tylko dla możnych z wielkim miast, ale także dla tych z mniejszych miejscowości, którzy też mogą odnieść w tych zmaganiach sukces. My jesteśmy tego najlepszym przykładem – przekonuje nie bez racji Wojciech Kunysz, trener ekipy z Krasnego.

Zdradza nam również, jak się pracuje z tak młodymi piłkarkami.

– To jest bardzo wdzięczna współpraca. Wiadomo, jest to zabawa, ale wchodzą też elementy taktyczne. Wynik tego turnieju traktuję również jako nagrodę za cierpliwą pracę z dziećmi i zaangażowanie w udział w tym turnieju już około 10 lat. Bo od tylu właśnie lat zgłaszam do niego drużyny, przygotowuję zawodników i koordynuję cały projekt. Warte uwagi jest też to , że na „Tymbarka” jeździł ze mną kilka lat temu zawodnik Stali Rzeszów, Szymon Kądziołka. To obecnie reprezentant kraju U17, który brał udział w ostatnich Euro do lat 17 – dodaje trener Kunysz.

– Na pewno trzeba zachęcać do luzu na boisku, do tego by się cieszyli tą piłką. Nie możemy bowiem zapominać o tym, że piłka musi sprawiać dzieciom przyjemność. To jest show, ale to jest też przede wszystkim rozgrywka dla nich. Ja ich zawsze zachęcam do tego, co pokazują na treningach – a na nich pokazują bardzo dużo – żeby potem udało im się to przełożyć na mecz. W finale widać było, że chłopcy są rozluźnieni, cieszą się tą chwilą, tym gdzie są. Nie byli zestresowani, tylko czerpali i żyli momentem – mówi z kolei Marcin Skiba, trener młodych rzeszowian.

Wojciech Kunysz podkreśla również wielką rolę, jaką odgrywa w tym wszystkim szkoła w Krasnem. Dyrektor Marek Frączek jest pasjonatem sportu, wieloletnim działaczem. Chciałbym pochwalić i podziękować dyrekcji naszej szkoły, która jest mocno nastawiona na sport i zawsze nas wspiera. Daje nam wsparcie w postaci powstających klas sportowych. Dzięki temułatwiej nam się pracuje i przygotowuje do takich turniejów, jak Tymbark – kończy trener z Krasnego.

WYNIKI SMS STALI RZESZÓW (U12)

Grupa: 2-1 z SP nr 8 Toruń, 2-0 ZSO Zator, 1-2 z SP 9 Siedlce.

Ćwierćfinał: 3-1 po karnych (2-2) z SP 5 Gdańsk.

Półfinał: 2-1 po karnych (1-1) z ZSP 2 Białystok.

Finał: 4-1 z SP 7 Leszno.

Skład SMS Stali Rzeszów: Gabriel Hoszko – Bartosz Brożyna, Oliwier Klepacki, Michał Matuszek, Hubert Nowak, Filip Orłowski, Adrian Rzeszutko, Filip Wojnar. Trener Marcin Skiba.

WYNIKI SP KRASNE (U12)

Grupa: 2-1 z AP PSP Klimontów, 2-1 z SP 1 Lidzbark, 6-0 z SP 3 Zakopane.

Ćwierćfinał: 3-1 z SP Choroszcz.

Półfinał: 2-1 po karnych (0-0) z SP nr 44 Wrocław.

Finał: 3-1 z AS PSP Klimontów.

Skład SP Krasne: Laura Bąk – Łucja Chmielowiec, Maja Gwozdek, Antonina Kunysz, Tereza Prochazkova, Aleksandra Śliwińska, Nadia Tereszkiewicz, Nikola Tereszkiewicz, Bianka Waszkiewicz, Magdalena Ziaja. Trenerzy:Wojciech Kunysz i Maciej Śląski.

_____

Puchar Tymbarku to największy turniej w Europie

Rozgrywany od 2000 r. „Puchar Tymbarku” to największe tego typu rozgrywki dla dzieci w Europie, w których dotychczas udział wzięło blisko 2 miliony dziewcząt i chłopców z całego kraju. Każda edycja rozpoczyna się jesienią od meczów na etapie gminnym i powiatowym. Wiosną rozgrywane są finały wojewódzkie, których zwycięzcy dostają się do finału ogólnopolskiego. Ten każdorazowo rozgrywany jest w Warszawie, a wieńczy go wielki finał na PGE Narodowym.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin