REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 18 lipca 2024

Odpowiadamy na pytania o świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością

ZUS dyżury ekspertów
ZUS organizuje kolejne dyżury ekspertów (fot. arch. ZUS)23, 24 i 26 stycznia br. odbędą się dyżury telefoniczne, podczas których eksperci z Oddziału ZUS w Jaśle i Rzeszowie będą odpowiadać na pytania dotyczące świadczenia wspierającego dla osób z niepełnosprawnością.

1 stycznia 2024 r. weszły w życie przepisy, które wprowadzają świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością. Będzie je przyznawać i wypłacać Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Aby osoba z niepełnosprawnością mogła otrzymać to świadczenie, powinna najpierw uzyskać decyzję o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia. Decyzję wydaje wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności – informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. podkarpackim.

Zadzwoń i dowiedz się wszystkiego

Podczas telefonicznego dyżuru eksperci ZUS przekażą informacje dot. nowego świadczenia. Będą też odpowiadać na pytania, m.in.: komu przysługuje świadczenie. Jak je uzyskać. Kiedy będzie można złożyć wniosek o świadczenie wspierające do ZUS, jaka będzie wysokość świadczenia wspierającego, jak złożyć wniosek do ZUS.

Dyżury odbędą się 23 stycznia (wtorek), w godz. 10 – 12, pod numerem telefonu 693- 629-041; 24 i 26 stycznia (środa, piątek), w godz. 8 – 10, pod numerem telefonu 17 867-52-78. Powyższe numery telefonów będą aktywne tylko na czas dyżurów.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi z poprzednich dyżurów

– Jak wnioskować o świadczenie?

– Pierwszym krokiem jest uzyskanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Wniosek o wydanie takiej decyzji należy złożyć do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności (WZON). Drugi krok – po uzyskaniu decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia należy złożyć wniosek o wypłatę świadczenia wspierającego do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Można to zrobić: w formie elektronicznej za pomocą jednego z trzech kanałów wnioskowania: Platformę PUE ZUS, Portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie empatia.mrpips.gov.pl, Bankowość elektroniczną.

– Kiedy będzie wypłacane świadczenie wspierające ?

– W pierwszej kolejności obejmie ono osoby o najwyższym poziomie potrzeby wsparcia. Liczba punktów uprawniających do przyznania świadczenia wspierającego w poszczególnych latach:

  • w 2024 roku – na poziomie od 87 do 100 pkt,
  • w 2025 roku – na poziomie od 78 do 86 pkt,
  • w 2026 roku – na poziomie od 70 do 77 pkt.

– Jaka będzie wysokość wypłacanego świadczenia wspierającego?

– Świadczenie wspierające przysługuje, w zależności od poziomu potrzeby wsparcia, w wysokości od 40 proc. wysokości renty socjalnej do maksymalnej wysokości 220 proc. renty socjalnej. To oznacza, że wraz z jej wzrostem będzie wzrastało świadczenie wspierające.

Dla kogo świadczenie

– Kto może skorzystać ze świadczenia wspierającego?

– Świadczenie wspierające przysługuje każdej osobie niepełnosprawnej (posiadającej ważne orzeczenie lekarskie wydane przez np. ZUS, KRUS, WSWiA oraz zespół orzekania o niepełnosprawności), która uzyska ocenę ustalającą poziom potrzeby wsparcia na poziomie co najmniej 70 punktów.

– Jeżeli ktoś pobiera świadczenie z ZUS, to czy wysokość takiego świadczenia ma wpływ na wysokość wypłacanego świadczenia wspierającego?

– Nie, wysokość świadczenia wspierającego nie ma żadnego wpływu na wysokość świadczenia pobieranego przez osobę.

– Czy wszystkie osoby z niepełnosprawnościami będą mogły otrzymać świadczenie wspierające?

– Świadczenie wspierające będą mogły otrzymać osoby z niepełnosprawnościami, które:

  • ukończyły 18. rok życia,
  • mieszkają w Polsce
  • i dodatkowo uzyskały decyzję ustalającą odpowiedni poziom potrzeby wsparcia (od 70 do 100 pkt), wydaną przez wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności.

ZOBACZ TEŻ: Na podkarpackim odcinku S19 wydrążą trzy tunele. Ten w Babicy nie będzie najdłuższy

– Na czym polega świadczenie wspierające?

– Celem świadczenia wspierającego jest udzielenie osobom niepełnosprawnym pomocy służącej częściowemu pokryciu wydatków związanych z zaspokojeniem szczególnych potrzeb życiowych.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin