REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 23 lutego 2024

Stadion Miejski w Rzeszowie. Konrad Fijołek: – To nie może być prowizorka

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek z mapą planu przebudowy stadionu miejskiego
Prezydent Konrad Fijołek przedstawił wstępną koncepcję przebudowy Stadionu Miejskiego w Rzeszowie. (Fot. Jan Budz)

Jest już gotowy projekt modernizacji Stadionu Miejskiego  przy ul. Hetmańskiej w Rzeszowie. Radni większością głosów zdecydowali, że z budżetu miasta na dokumentację obiektu przeznaczonych zostanie 200 tys. zł. To pierwszy etap, na przebudowę potrzeba będzie jeszcze co najmniej 3 mln zł. Na razie tych pieniędzy nie ma, ale… jak zapowiedział prezydent Konrad Fijołek, możliwe, że jeszcze w połowie lutego takie środki się znajdą, bo wtedy będzie podsumowanie wydatków za ubiegły rok.

<div id=”mobile-ad-2″></div>

Z modernizacją stadionu trzeba się śpieszyć, żeby wypełnić wymogi PZPN i Polskiego Związku Motorowego. Jeśli tak się nie stanie, mecze naszych drużyn odbywać się będą poza Rzeszowem.

– W 2022 roku otrzymaliśmy raport spółki Ekstraklasy Live Park dotyczący zgodności licencyjnej do koniecznej infrastruktury, która musi być na Stadionie Miejskim – mówił podczas wtorkowej sesji radny Mateusz Maciejczyk. – Minęło półtora roku i dzisiaj mówimy o opracowaniu dokumentu i zrobieniu inwentaryzacji potrzebnej do przebudowy tego obiektu. Przypomnijmy, że w 2013 roku w przypadku niezgodności  licencji Resovia nie uzyskała tej licencji na II ligę i musiała zostać w III lidze. Co więcej w przypadku stadionu Stali Rzeszów mówimy o terminie, który wyznaczono na okres od 15 marca do 15 kwietnia. Liczę na to, że w ciągu pierwszego tygodnia po przegłosowaniu pieniędzy na projekt, zostanie przeprowadzony przetarg na dokumentację.

Termin do 15 kwietnia

Radny dodał, że to temat dość skomplikowany, ale trzeba do niego przystąpić jak najszybciej, bo jest na wagę złota. Do audytu powinny też przystąpić kluby sportowe – piłkarski i żużlowy. Ich zarządy najlepiej wiedzą, co dokładnie trzeba zrobić, żeby wypełnić wymogi PZPN i PZM. Trzeba jeszcze przed 15 kwietnia zabezpieczyć też środki finansowe w budżecie miasta na konkretną modernizację. Już w marcu stadion ma być skontrolowany przez komisję PZPN i wtedy się okaże czy decyzje podjęte w tej sprawie przez władze miasta wystarczą.

– Potwierdzam, że w listopadzie ub. roku na Komisji Sportu apelowaliśmy, żeby znaleźć pieniądze na modernizację stadionu – stwierdził radny PiS Jerzy Jęczmienionka. –  Niezbędne jest szybkie podjęcie tam prac. Za długo ten temat jest procedowany. Nie może być tak, że w 2022 roku wiadomo było, że takie prace modernizacyjne są  potrzebne, a dotąd nie ma nawet koncepcji. Apelujemy, że te 3 mln zł są, Krystyna Stachowska przekonywała, że to nawet za mało.

Pana działania były równe zeru

Odpowiedział mu Witold Walawender, radny klubu Rozwój Rzeszowa. – Kolego Jerzy, na ten temat nie powinien się pan wypowiadać – mówił. – Gdy omawialiśmy na Komisji Sportu sprawę stadionu, to pana działania były równe zeru. Radni Platformy są oburzeni kwotą 200 tys. zł na projekt, ale są one niezbędne do przebudowy stadionu. Teraz nie ma co mówić o szukaniu 3, 4 czy 5 mln zł na modernizację, bo na razie nie wiadomo co dokładnie potrzeba zrobić, żeby wypełnić wymogi PZPN. Jeśli będzie te 200 tys. zł, to możliwe będzie uzyskanie wymogów licencyjnych. Wtedy piłkarska centrala da zielone światło na rozgrywanie na rzeszowskim stadionie spotkań na najwyższej lidze.

W ramach modernizacji stadionu konieczne są m.in. zadaszone podesty na kamery, nowa wieża sędziowska, pomieszczenia m.in. dla spikera, komentatorów i operatorów wraz z zapleczem sanitarnym. 

Podgrzewanie niepokojów niczemu dobremu nie służy

– Dotąd na przebudowę Stadionu Miejskiego wydaliśmy 70 mln zł. Co roku na jego utrzymanie z budżetu miasta przeznaczamy 5 mln zł – powiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

– W wielu przypadkach były to jednak prowizorki, naprawiono dach nad trybuną, ale przecieka. Warunki pogodowe, opady deszczu, powodują, że zadaszenie nie spełnia swojej roli. Dlatego teraz roboty przy  modernizacji stadionu trzeba wykonać tak, żeby to nie była prowizorka. Podgrzewanie niepokojów przez część radnych nie ma sensu i niczemu dobremu to nie służy. Mamy przygotowany projekt przebudowy stadionu dla sekcji piłkarskiej i żużlowej, ale to dopiero pierwszy etap. Wysłuchujemy rad klubów sportowych, piłkarskiego i żużlowego, bo wiedzą co jest potrzebne, żeby zostały dotrzymane wymogi PZPN i PZMot. 

We wtorek radni zagłosowali na „tak” (na 24 radnych, 23 było za, a jeden się wstrzymał). Dzięki temu można już 200 tys. zł przeznaczyć na opracowanie projektu modernizacji. Dyskusji radnych z balkonu przysłuchiwała się grupa kibiców Stali Rzeszów, ale żaden z jej przedstawicieli nie wypowiedział się podczas sesji. Nie chcieli też rozmawiać z dziennikarzami.

W piśmie do prezydenta zaapelowali, żeby jak najszybciej zmodernizować stadion, żeby piłkarze mogli grać w Ekstraklasie, a żużlowcy w Speedway 2. Ekstralidze.

Zdjęcia:

Stadion Miejski  przy ul. Hetmańskiej musi być zmodernizowany, żeby jeszcze w tym roku były spełnione wymogi na rozgrywki piłkarskiej Ekstraklasy, a w przyszłym roku żużlowej Speedway 2. Ekstraligi.

Fot. Jan Budz

Prezydent Konrad Fijołek przedstawił wstępną koncepcję przebudowy Stadionu Miejskiego w Rzeszowie.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin