REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 20 lipca 2024

Strażacy nadal walczą z wielkim pożarem w Krośnie (AKTUALIZACJA, ZDJĘCIA)

Prace utrudnia wysoka temperatura i groźba zawalenia się budynku. (Fot. mł. bryg. K. Adamczyk/PSP)

Już ponad dobę trwa akcja gaszenia marketu budowlanego w Krośnie. A akcji bierze udział 270 strażaków z całego regionu. Prace utrudnia wysoka temperatura i groźba zawalenia się budynku.

– Strażacy całą noc gasili pożar marketu budowlanego w Krośnie. W tej chwili na miejscu pracuje 277 strażaków PSP i OSP i 77 pojazdów pożarniczych – poinformowała w czwartek rano Państwowa Straż Pożarna.

Strażacy zgłoszenie o pożarze dostali w środę przed godz 10.

W dalszym ciągu trwa gaszenie ognia w części magazynowej i obrona sklepu przed pożarem. Na potrzeby akcji woda dostarczana jest z rzeki Lubatówka poprzez dwie magistrale wężowe o długości około 1900 m.

Na miejscu pożaru jest podkarpacki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Tomasz Baran wraz zastępcą bryg. Adamem Wiśniewskim.

– Działania mogą potrwać jeszcze kilka najbliższych godzin. Sytuacja jest bardzo trudna ze względu na wysoką temperaturę pożarową i zadymienie oraz warunki atmosferyczne (wysoka temperatura powietrza) – informuje straż.

Alarmowe poziomy zawartości amoniaku w powietrzu

Jak informuje oficer dyżurny z Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie, do potoku Lubatówka spłynęła piana gaśnicza, doszło także do podwyższenia temperatury wody, co mogło doprowadzić do zaobserwowanego śnięcia ryb.

O zaistniałej sytuacji został powiadomiony sztab kierujący działaniami ratowniczymi przy pożarze na ul. Bieszczadzkiej w Krośnie. Woda została pobrana do badań.

W środę w godzinach 21.30 do 23.00 prowadzono ciągłe pomiary zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego w rejonie pożaru. Wykryto alarmowe poziomy zawartości amoniaku w promieniu ok. 500 m od źródła pożaru, nie stwierdzono natomiast zagrożenia poza tym obszarem. Mieszkańcy najbliższej okolicy proszeni są o pozostanie w domach i nie otwieranie okien. Badania jakości powietrza i wody są prowadzone na bieżąco także dziś.

Zablokowane skrzyżowania, nieczynne centrum handlowe

Jak informuje urząd miasta w Krośnie, nadal pozostają zablokowane dwa skrzyżowania z ul. Lwowskiej w kierunku ul. Bieszczadzkiej oraz z ul. Grodzkiej w kierunku ul. Podkarpackiej.

W związku z akcją pożarową prowadzoną przy markecie budowlanym w okolicy ul. Bieszczadzkiej występują też utrudnienia w kursowaniu komunikacji miejskiej. Zamknięty został wyjazd z ul. Lwowskiej i ul. Grodzkiej w kierunku DK28 (ul. Podkarpacka). Autobusy MKS Krosno kursują objazdem przez ul. Czajkowskiego, co wpływa na opóźnienia w realizacji rozkładu jazdy.

Bieżące informacje o kursach dostępne u Dyspozytora MKS Krosno pod numerem telefonu: 13 436 86 94.

Jak informuje urząd miasta, Centrum Handlowe VIVO Krosno będzie dziś (czwartek) nieczynne.

Jest śledztwo prokuratury

W dniu 10 lipca 2024 r. Prokuratura Rejonowa w Krośnie otrzymała od Naczelnika Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Miejskiej Policji w Krośnie informacje o zdarzeniu tj. pożarze w części magazynowej marketu budowlanego Merkury Market znajdującego się przy ul. Bieszczadzkiej w Krośnie. Prokurator Prokuratury Rejonowej w Krośnie udał się na miejsce zdarzenia.

Z przekazanych na miejscu informacji przez dowodzącego akcją gaśniczą wynikało, iż na chwilę przeprowadzenia rozmowy (godzina 15.05) nie było zagrożenia dla życia i zdrowia osób. W budynku, w momencie kiedy wybuchł pożar, miało znajdować się łącznie ok. 40 osób na co składało się ok. 20 klientów oraz 20 pracowników obsługi marketu. Nikt nie został ranny. W momencie przyjazdu Straży Pożarnej osoby te były już na zewnątrz budynku i – jak wynikało z informacji przekazanych strażakom przez zarządcę obiektu – w obiekcie miały nie pozostawać już żadne osoby.

W akcji gaśniczej uczestniczyło na moment rozpytania ponad 30 jednostek Straży Pożarnej w tym SGRChem Leżajsk (Grupa Chemiczna) – dokonująca badań jakości powietrza. Zabezpieczona została przez Policję dokumentacja budynku, w tym projektowa i bieżącego użytkowania oraz zabezpieczony został monitoring.

Na obecną chwilę przyczyny pożaru nie są znane. Z uwagi na brak możliwości bezpiecznego wejścia przez prokuratora, biegłego ds. pożarnictwa i funkcjonariuszy Policji do wnętrza budynku oraz potrzebę w pierwszej kolejności przeprowadzenia działań gaśniczych i trwającą cały czas akcję gaśniczą – dokonanie oględzin miejsca zdarzenia odbędzie się w pierwszym możliwym terminie wskazanym przez Straż Pożarną.

W sprawie tej wszczęto w dniu 11 lipca br śledztwo o przestępstwo z art. 163 § 1 pkt 1 k.k. (sprowadzenie zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru).

Sprawę tę przejęła do prowadzenia Prokuratura Okręgowa w Krośnie.

Fot. Mł. bryg. K. Adamczyk/Państwowa Straż Pożarna
Fot. Mł. bryg. K. Adamczyk/Państwowa Straż Pożarna
Fot. Mł. bryg. K. Adamczyk/Państwowa Straż Pożarna
Fot. Mł. bryg. K. Adamczyk/Państwowa Straż Pożarna
Fot. Mł. bryg. K. Adamczyk/Państwowa Straż Pożarna
Fot. Mł. bryg. K. Adamczyk/Państwowa Straż Pożarna
Fot. Mł. bryg. K. Adamczyk/Państwowa Straż Pożarna
Fot. Mł. bryg. K. Adamczyk/Państwowa Straż Pożarna
Fot. Mł. bryg. K. Adamczyk/Państwowa Straż Pożarna
Fot. Mł. bryg. K. Adamczyk/Państwowa Straż Pożarna
Fot. Jerzy Żygadło/PUW
Fot. Jerzy Żygadło/PUW
Fot. Jerzy Żygadło/PUW
Fot. Jerzy Żygadło/PUW
Fot. Jerzy Żygadło/PUW

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin