Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 15 kwietnia 2024

Przedłużono kontrole na granicy ze Słowacją. Szlaki turystyczne zamknięto

szlaban na drodze pickup straży granicznej i strażnik
Od północy 4 października, na granicy polsko-słowackiej przywrócona została czasowa kontrola graniczna. (Fot. Karpacki Oddzial Straży Granicznej)

Zamknięto szlaki turystyczne prowadzące do naszych południowych sąsiadów (na Słowację). Straż Graniczna przypomina, że za złamanie tego zakazu grozi mandat, a w niektórych przypadkach konsekwencje będą poważniejsze. Minister MSWiA Mariusz Kamiński potwierdził, że kontrole graniczne na granicy polsko-słowackiej zostaną przedłużone.

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty

Od północy 4 października, na granicy polsko-słowackiej przywrócona została czasowa kontrola graniczna. Kontrolę wprowadziło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które uzasadniło ją przeciwdziałaniu nielegalnej migracji ze szlaku bałkańskiego.

„Pierwotnie kontrole zostały wprowadzone do 13 października, jednak w czwartek 12 października, minister Mariusz Kamiński poinformował, że przedłużono je o 20 dni, do 2 listopada 2023 r.”

słupek ze strzałkami czasu przejścia odcinków znaków szlaków turystycznych
Przekraczanie turystycznych przejść granicznych prowadzących na Słowację, jest do 2 listopada jest uznawane za nielegalne (Fot. Paulina Bajda)

W związku z tym Straż Graniczna informuje, że przekraczanie tzw. turystycznych przejść granicznych, jest niedozwolone i jest uznawane za nielegalne. Do 2 listopada nie ma możliwości przekraczania granicy państwa m.in. na ścieżkach przyrodniczych Bieszczadzkiego Parku Narodowego: „Wielka Rawka – Kremenaros – Nova Sedlica” oraz „Wetlina – Rabia Skała – Runina”.

Pilnują strażnicy, policja i żołnierze

W ślad za tą decyzją funkcjonariusze Bieszczadzkiego i Oddziału Straży Granicznej uruchomili punkty kontrolne na granicy polsko-słowackiej. W działaniach są wspierani przez policjantów i żołnierzy.

„- Średnio na dobę sprawdzamy ponad 700 osób oraz blisko pół tysiąca środków transportu wjeżdżających do Polski – informuje por. Piotr Zakielarz, rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. – Dodam, że w związku z utrzymującą się presją migracyjną z południa Europy, SG już od pewnego czasu prowadzi wzmożone działania w południowych rejonach nadgranicznych, w celu identyfikacji tego zagrożenia”.

Zołnież i strażnik na tel wozu straży granicznej
Granicy ze Słowacją pilnują strażnicy, policja i żołnierze (Fot. Karpacki Oddzial Straży Granicznej)

Rzecznik dodaje, że od czasu przywrócenia kontroli, na podkarpackim odcinku granicy ze Słowacją nie zanotowano prób nielegalnego przekroczenia granicy. – Jednak, co potwierdzają liczne ujawnienia dokonywane na odcinku ochranianym przez Karpacki i Śląski Oddział SG, zagrożenie migracyjne jest nadal duże – przypomina.

Legalnie tylko w trzech miejscach

W związku z przywróceniem kontroli, legalne przekraczanie granicy ze Słowacją na Podkarpaciu możliwe jest jedynie w trzech punktach: na przejściu drogowym w Barwinku i Radoszycach oraz przejściu pieszym w Ożennej.

– Przekraczanie granicy w innych miejscach jest wykroczeniem, za które grozi mandat w wysokości do 500 zł. W przypadkach określonych w Kodeksie Karnym jest to przestępstwo – przypomina rzecznik.

Podróżni przekraczający granicę polsko-słowacką muszą pamiętać o posiadaniu dokumentów podróży – dowodu osobistego lub paszportu.

Więcej zatrzymań na granicy z Ukrainą

Od początku roku Straż Graniczna zatrzymała 18 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli podkarpacki odcinek granicy ze Słowacją. Do takiego zdarzenia doszło m.in. w maju w Lipowcu w pow. krośnieńskim. Funkcjonariusze z placówki w Sanoku zatrzymali wtedy dwóch nielegalnych imigrantów oraz trzech obywateli Syrii, którzy umożliwili im przekroczenie granicy ze Słowacją.

– W przypadku granicy z Ukrainą, było to 81 ujawnionych osób – dodaje por. Zakielarz.

Kontrole na granicy i zakazy jej przekraczania przedłużono, poza wyznaczonymi do tego 3 miejscami, na razie do 2 listopada 2023 r. (Fot. Karpacki Oddział Straży Granicznej)

Kontrole przedłużone

Minister MSWiA Mariusz kamiński poinformował 12 października, że kontrole na przejściach granicznych ze Słowacją zostały przedłużone.

– Do 2 listopada tymczasowa kontrola zostanie przedłużona – mówił w Polskim Radio minister. – Jest to zgodne z kodeksem Schengen. Taka jest procedura.

Poinformował, że w czwartek polski rząd poinformuje o tym Komisję Europejską. – Są dobre wyniki, są jasne efekty. Nie będzie żadnych nielegalnych szlaków migracji przez Polskę – stwierdził Kamiński.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin