Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 17 kwietnia 2024

Amerykańscy żołnierze opuścili Mielec. Czy to wina miasta?

Wojsko USA w Mielcu.
Amerykańscy żołnierze stacjonowali w Mielcu prawie rok. (Fot. UM Mielec)

Wielu mieszkańców Mielca nie może zrozumieć, dlaczego amerykańscy żołnierze, po prawie rocznym pobycie, opuścili miasto i przenieśli się w inne miejsce. Są tacy, którzy obwiniają za to magistrat. – W przestrzeni publicznej pojawiły się informacje, że nie doszło do porozumienia między władzami miasta i wojskiem USA, co do dalszej współpracy – mówi wprost Grzegorz Ziomek, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.

Armia USA pojawiła się w Mielcu tuż po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W lutym na terenie mieleckiego lotniska rozpoczęła się budowa specjalnej bazy wojskowej. Do Mielca ściągnięty został ciężki sprzęt i cała infrastruktura. Nad Wisłoką pojawiły się wojskowe helikoptery i kilka tysięcy żołnierzy.

Amerykanie nie dogadali się z miastem?

Amerykańscy żołnierze zyskali w Mielcu wielką sympatię. Nie tylko napędzali miejscową gospodarkę, ale brali także udział w wielu lokalnych przedsięwzięciach, w tym w obchodach Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.

Wszystko ma jednak swój koniec. Miesiąc temu prezydent Mielca Jacek Wiśniewski oficjalnie pożegnał 101. Dywizję USA.

– Była to okazja, aby podziękować im za partnerstwo, pomoc i współpracę z lokalną społecznością – zaznaczył prezydent.

PRZECZYTAJ TEŻ: Tajna wizyta księcia Williama w Rzeszowie

Przeprowadzki amerykańskich żołnierzy z Mielca w inne miejsca nurtuje jednak wielu mielczan. Grzegorz Ziomek, wiceprzewodniczący Rady Miasta, zasugerował wręcz, że to była wina magistratu.

– W przestrzeni publicznej pojawiły się informacje, że nie doszło do porozumienia między miastem i armią – oświadczył na ostatniej sesji Rady Miasta Mielca.

Jacek Wiśniewski: współpraca z amerykańskim wojskiem była wzorowa

– Dlaczego nie udało nam się porozumieć z wojskiem amerykańskim, które z informacji jakie otrzymujemy, chciało w dalszym ciągu stacjonować w Mielcu? Z tego co słyszymy, wojsko przenosi się na prywatne tereny rolne około 35 kilometrów od Mielca, a nam się nie udało z nimi porozumieć. Co spowodowały, że tak się stało, a nie inaczej? – dociekał Ziomek.

Prezydent Jacek Wiśniewski nie krył zdziwienia takimi sugestiami.

– Aż się uśmiechnąłem pod nosem, jak padło stwierdzenie, że nie chcieliśmy, by Amerykanie tu stacjonowali. Wybrzmiało to tak, że się nie dogadaliśmy. Nie wiem, co odpowiedzieć, bo akurat współpraca z wojskiem USA układała się nam bardzo dobrze. Spotykaliśmy się na operatywkach cotygodniowych, rozmawialiśmy o sytuacji na Ukrainie i w Polsce – wyliczał. 

„Te zarzuty są dla mielczan krzywdzące”

– Chcieliśmy im stworzyć takie dobre warunki, żebyśmy byli dobrymi sąsiadami. Jestem przekonany, że udało nam się to zrobić, bo spotykając się z dowództwem, pochlebnie każdy wypowiadał się na temat miasta, infrastruktury, możliwości – przekonywał prezydent Mielca. – Nigdy nie było stwierdzenia, że oni tutaj nie chcą z nami przebywać, że nie możemy się porozumieć. Skąd więc takie zarzuty? Nie wiem. Ale na pewno są one dla nas, mielczan krzywdzące.

– Jeśli do przestrzeni publicznej takie informacje docierają, to jestem przerażony. Jeśli to jeszcze pada z ust radnego, to chcę wiedzieć skąd takie informacje, bo spotkałbym się z tą osobą i wyjaśniłbym jej tę kwestię bardzo szczegółowo – podkreślał Wiśniewski.

POLECAMY: Żelazna Dywizja na Podkarpaciu. Liczą na 3000 żołnierzy

Prezydent dodał, że powodem opuszczeniu Mielca przez armię amerykańską, najpewniej były koszty.

– Dwa obiekty militarne w odległości 50 kilometrów od siebie, myślę tutaj o Jasionce i Mielcu. Najwyraźniej stwierdzili, że nie mogą tego utrzymywać i wynajmą działkę – sugerował prezydent.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin