Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 19 kwietnia 2024

Napadła z nożem na bank w Przemyślu. Potrzebowała pieniądze na powrót do Moskwy

Zoja P. na ławie oskarżonych w przemyskim sądzie
Podczas rozprawy przed przemyskim sądem Zoja P. nie okazywała emocji. (Fot. Monika Kamińska)

Na 3,5 roku za kratkami skazał w piątek, 15 września, przemyski Sąd Okręgowy 26-letnią Zoję P., obywatelkę Rosji oraz Ukrainy. Kobieta w grudniu 2022 roku napadła na jedną z placówek bankowych w centrum Przemyśla. Wyrok jest pokłosiem wniosku oskarżonej o dobrowolne poddanie się karze. Pani Gizela, która podczas napadu zdzieliła laską napastniczkę grożącą nożem pracownicy banku, Beacie M., nie doczekała procesu. Zmarła na początku września.

Do scen, jak z filmu gangsterskiego, doszło w przemyskiej placówce banku 6 grudnia 2022 roku. Około godziny 16 weszła tam 26-letnia Zoja P. Młoda kobieta złapała za włosy znajdującą się najbliżej pracownicę banku i grożąc jej nożem zażądała pieniędzy.

Napad w Przemyślu udaremniła 91-letnia pani Gizela

Przerażeni pracownicy banku zgodzili się je oddać. Zoja P. przejęła pieniądze i zaczęła upychać je w reklamówce, którą przezornie zabrała ze sobą do banku. Tymczasem seniorka z Przemyśla, pani Gizela, licząca sobie wówczas 91 lat oczekiwała przy okienku bankowym na wypłatę swoich pieniędzy. Nie wahając się zdzieliła kilkukrotnie Zoję P. laską, która pomagała jej w samodzielnym poruszaniu się.

Zaskoczona napastniczka nie spodziewała się ataku z tej strony. Była tak zdezorientowana, że obezwładnili ją pracownicy i klienci banku i przekazali w ręce policji. Nikt nie krył podziwu dla pani Gizeli. Odebrała gratulacje od prezydenta Przemyśla i komendanta miejscowej Komendy Miejskiej Policji, ale też od zwyczajnych ludzi.

– To był mój obowiązek i nie jestem żadną bohaterką – podkreślała za każdym razem słysząc słowa podziwu seniorka z Przemyśla.

„Wzięłam ze sobą nóż, zawsze mam go przy sobie”

Zoja P. przed przemyskim Sądem Okręgowym stanęła doprowadzona z aresztu. Prokurator w akcie oskarżenia zarzucał jej, że na terenie placówki bankowej w Przemyślu

„przy użyciu przemocy, tj. poprzez złapanie za włosy, szarpanie, ciągnięcie za włosy i posługując się niebezpiecznym narzędziem w postaci noża oraz grożąc pozbawieniem życia pracownicy banku Beacie M. dokonała zaboru w celu przywłaszczenia środków pieniężnych w kwocie 12 tys. 550 złotych, przekazanych jej przez pracownika banku za pośrednictwem osoby postronnej, klienta banku, czyli działała na szkodę Beaty M. oraz banku”.

Zoja P., która w areszcie zmieniła znacząco swój image ścinając na bardzo krótko swe długie włosy, przyznała się przed sądem do winy odmawiając jednocześnie składania zeznań. Wobec tego przewodniczący sprawie sędzia Krzysztof Stępień zdecydował o odczytaniu jej wyjaśnień złożonych w śledztwie.

– Wzięłam ze sobą nóż, który wzięłam ze sobą jeszcze z domu na Ukrainie. Zawsze mam go przy sobie. Nie miałam zamiaru nikogo zabić, czy zranić. Jest mi bardzo przykro, nie chcę nawet o tym wspominać – odczytał zeznania Zoji P. ze śledztwa sędzia.

Chciała zdobyć pieniądze na powrót do Moskwy

Dalej można było usłyszeć, że oskarżona posiadająca podwójne, bo zarówno rosyjskie, jak i ukraińskie obywatelstwo, na skok na bank zdecydowała się, bo potrzebowała pieniędzy na powrót z Polski do Moskwy. Mieszkała tam przed rosyjską agresją na Ukrainę, gdzie pojechała by relacjonować przebieg wojny. Stamtąd dostała się do Polski i planowała powrót do stolicy Moskwy, ale nie miała na to funduszy.

Korzystająca z pomocy tłumacza oskarżona wniosła o możliwość dobrowolnego poddania się karze. Sąd przychylił się do tego wniosku i skazał Zoję P. na 3,5 roku pozbawienia wolności, a także zasądził od niej 2 tys. złotych na rzecz pokrzywdzonej pracownicy banku Beaty M. oraz pokrycie kosztów sądowych. O przedterminowe zwolnienie Zoja P. będzie mogła starać się latem przyszłego roku.

Dzielna pani Gizela nie doczekała procesu 26-latki. Zmarła na początku września mając 92 lata.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin