REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 24 czerwca 2024

Bernardyni odwołują się do NSA w sprawie remontu pomnika. A miasto jest gotowe na naprawę

Na zdjęciu Pomnik Czynu Walk Rewolucyjnych w Rzeszowie w zimie.
Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie stoi i straszy. Konrad Fijołek napisał pismo do oo. bernardynów. Żąda w nim jasnej deklaracji od zakonników sprawie jego przekazania (fot. Jan Budz).

Ojcowie bernardyni robią dosłownie wszystko, aby nie zapłacić za remont Pomnika Czynu Rewolucyjnego. Wykorzystują ostatnią deskę ratunku, jaką jest Najwyższy Sąd Administracyjny.

Wszystko zaczęło się od decyzji Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Jeszcze w 2022 roku wypadł nakaz naprawy elementów monumentu. Uszkodzone płyty cokołu zostały osunięte. Ale na tym nie koniec problemów. Pomnik został ogrodzony wysokim płotem, ponieważ zagraża „życiu i zdrowiu”. Chodzi głównie o rzeźby i ich mocowania. Są one w bardzo złym stanie, który nadal się pogarsza.

Od decyzji remontu wydanej przez PINB, bernardyni odwołali się oni do Wojewódzkiego Inspektoratu Budowlanego, który podtrzymał decyzję organu niższej instancji. Więc odwołali się dalej, do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten oddalił skargę i nakazał remont do końca lutego.

Bernardyni: odwołamy się do NSA

Jako że już połowa stycznia, a żadnych prac przy Pomniku nie widać zapytaliśmy zakonników, czy zamierzają zastosować się do decyzji WSA. Okazuje się, że postanowili jeszcze walczyć z decyzją sędziów. Zgodnie z prawem, przysługuje im odwołanie wyższej instancji, a więc do Najwyższego Sądu Administracyjnego. To potwierdzili oficjalnie.

– Odwołanie do NSA oczywiście będzie – poinformował Super Nowości o. Alojzy Garbarz OFM, rzecznik prasowy oo. bernardynów.

Czy bernardyni przekażą Pomnik Walk Rewolucyjnych w Rzeszowie Miastu?

– Decyzja ostateczna miejmy nadzieję, że zapadnie na początku lutego. Jaka ona będzie? Prosimy o cierpliwość – apeluje o. Alojzy Garbarz OFM.

Na zdjęciu Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.
– Czekamy na decyzje zakonu, wierząc że będzie ona pozytywna dla mieszkańców – informuje Artur Gernand z kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Miasto czeka, czeka i czeka…

Tymczasem z dnia na dzień pomnik w centrum Rzeszowa wygląda coraz gorzej i desperacko potrzebuje remontu. Miasto jest chętne do tego, aby przywrócić pomnikowi jego dawny blask. Aby budowla w centrum miasta, przestała straszyć.

– Prezydent niezmiennie stoi na stanowisku takim, że pomnik, jako jeden z symboli naszego miasta, powinien zostać zachowany i oczywiście wyremontowany i zabezpieczony zgodnie z zaleceniami nadzoru budowlanego. Czekamy na decyzje zakonu, wierząc że będzie ona pozytywna dla mieszkańców – ma nadzieję Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

W tym roku Pomnik Walk Rewolucyjnych w Rzeszowie będzie obchodził okrągłe, 50 urodziny.

This poll is no longer accepting votes

W jaki sposób dostajesz się do pracy?

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin