REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 17 lipca 2024

Prezydent Fijołek traci cierpliwość. Chce od bernardynów jasnej deklaracji w sprawie pomnika

Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, na sesji rady miasta
Prezydent Konrad Fijołek. (Fot. Wit Hadło)

W grudniu 2023 roku prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, wystąpił do Zarządu Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP Zakonu Braci Mniejszych o określenie się, jaka jest ich decyzja w sprawie Pomnika Czynu Rewolucyjnego. Dał zakonnikom czas do 15 stycznia, na odpowiedź na pytanie – zamierzają go oddać miastu, czy nie?

Konrad Fijołek jeszcze w kampanii prezydenckiej zapowiadał przejęcie pomnika od ojców bernardynów, którzy są właścicielami terenu, na którym stoi monument. Od tego czasu, już jako prezydent, cierpliwie chodził na spotkania, gdzie negocjował z zakonnikami warunki. Jednak brak konkretnej decyzji w tej sprawie ze strony bernardynów sprawił, że cierpliwość prezydenta się wyczerpała. W grudniu wystosował on pismo do zarządu prowincji. O co wnioskował prezydent?

– O podjęcie decyzji w sprawie pomnika. Czy zostanie on przekazany miastu, czy też nie. Nam należy na czasie i na tym, aby może ten monument wyremontować, zabezpieczyć, wyczyścić i udostępnić mieszkańcom – informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa, nawiązując do decyzji Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla miasta Rzeszowa, która to nakazuje właścicielom pomnika jego remont.

Pomnik Walk rewolucyjnych w Rzeszowie

Nie możemy na razie odpowiedzieć

Prezydent zakonnikom na odpowiedz dał czas do 15 stycznia 2024 roku. I 10 stycznia takie pismo (datowane na 8 stycznia) do Urzędu Miasta Rzeszowa wpłynęło.

“Pragnę poinformować, ze także nasza intencją jest jak najszybsze zamknięcie sprawy pomnika” – pisze w nim o. Egidiusz Włodarczyk, Minister Prowincjonalny Zakonu.

Jednak na razie nie jest on w stanie udzielić prezydentowi więcej informacji. Dlatego, że „najbliższe posiedzenie zarządu naszej Prowincji zaplanowane jest na początek lutego 2024 roku”. I dopiero tam ma zapaść decyzja o przekazaniu lub nie słynnego pomnika Miastu.

– Czekamy na tę decyzję, nie ukrywając, że trochę ta sytuacja trwa. Prezydent chciałby podjąć już konkretne kroki w sprawie – dodaje Artur Gernand.

Przypomnijmy, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie odrzucił skargę bernardynów na decyzję Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego (który to podtrzymał decyzję PINB dla miasta Rzeszowa). I nakazał im remont i naprawę monumentu do 24 lutego 2024 roku. Wyrok jednak nie jest prawomocny. Bernardynami mają możliwość odwołania się od tej decyzji do Najwyższego Sądu Administracyjnego w Warszawie po tym jak uzyskają uzasadnienie od wyroku. A to zostało już sporządzone.

_____

ZOBACZ TAKŻE: „To jakby zburzyć Pałac Kultury!” Rzeszowianie dzielą się opiniami o pomniku

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin