Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 1 marca 2024

Kilkanaście milionów na zieleń i wiosenne porządki

Nowe kwiaty pojawiły się już m.in. przed I Liceum Ogólnokształcącym na ul. 3 Maja. (Fot. Adam Lampart/Urząd Miasta Rzeszowa)

Kilkanaście milionów złotych wyda w tym roku miasto na wiosenne porządki oraz utrzymanie zieleni w Rzeszowie. Wielkie zamiatanie ulic i chodników, nasadzenia kwiatów i pozimowa pielęgnacja zieleni właśnie trwają.

Gdy tylko w Rzeszowie na dobre zagościła wiosna na ulice wyruszyli pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg. W ostatnich dniach można było zobaczyć jak polewają i zamiatają jezdnie i chodniki, by pozbyć się piasku, którym w zimie posypywana była śliska nawierzchnia.

– Po zakończeniu tego etapu, na okres do kolejnego sezonu jesienno-zimowego, utrzymanie czystości na ulicach przejmie Zarząd Zieleni Miejskiej. Jego zadaniem będzie nie tylko zamiatanie jezdni i chodników, ale także utrzymanie sąsiadującej z nimi zieleni – słyszymy w ratuszu.

PRZECZYTAJ TEŻ: Jeszcze więcej zielonych terenów nad Wisłokiem w Rzeszowie

Pierwsze pozimowe prace w Rzeszowie już się rozpoczęły. Przycięto drzewa, krzewy i żywopłoty, oko rzeszowian cieszą też kolorowe kwiaty.

– Pracujemy nad odtworzeniem zieleńców, które zimą zostały uszkodzone przez samochody. Tam, gdzie zajeżdżenia są niewielkie, ograniczamy się do uzupełnienia ziemi i zasiania trawy. Ale w niektórych miejscach dodatkowo montujemy słupki, albo ustawiamy inne przeszkody, na przykład głazy. Po to, aby samochody nie miały możliwości wjazdu na tereny zielone – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Kwietnik obok fontanny multimedialnej w Rzeszowie
Świeże kwiaty obok rzeszowskiej fontanny multimedialnej. (Fot. Adam Lampart/Urząd Miasta Rzeszowa)

Wielkie sprzątanie i tegoroczne utrzymanie zieleni w Rzeszowie kosztować będzie kilkanaście milionów złotych. 3,9 mln zarezerwowano na oczyszczenie ulic i chodników, ok. 5,8 mln ma kosztować utrzymanie zieleni w pasach drogowych, a 4,4 mln w parkach i na pozostałych zieleńcach. Rzeszowski ZZM zajmuje się też pielęgnacją i porządkami na cmentarzach, kosztować to będzie 2,45 mln zł. Kolejne 230 tys. zł przeznaczone zostanie na utrzymanie i koszenie nieużytków.

Do kosztów wiosennych porządków trzeba również doliczyć 54 tys. zł na wymianę piasku w piaskownicach. Oprócz ZZM, który dla o parki i place zabaw na terenach miejskich, zajmuje się tym Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych, który odświeży 100 miejsc przed swoimi budynkami. Prace potrwają do końca kwietnia.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin