REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 18 lipca 2024

Młodzież niepokoi się o wycinkę drzew pod Wisłokostradę. „Przykujemy się do nich”

Burzliwa dyskusja dotycząca wycinki drzew pod rzeszowskie inwestycje
Burzliwa dyskusja dotycząca wycinki drzew pod rzeszowskie inwestycje. Na zdjęciu od lewej Kacper Blok z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, Zbigniew Mieszkowicz, prezes Fundacji Będzie Dziko, Małgorzatą Wojnowska z Urzędu Miasta Rzeszowa i Mirosław Ruszała ze stowarzyszenia EKOSKOP. (Fot. Kinga Dereniowska)

Młodzi walczą o klimat. W Rzeszowie martwi ich wycięcie drzew pod budowę Wisłokostrady czy obwodnicy południowej. Już zapowiadają protesty. – Jak będzie trzeba, przykujemy się do tych drzew – deklaruje Kacper Blok z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Rzeszów, jako jedno z pięciu miast w Polsce, które zadeklarowało osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2030 roku.

– Do tej pory działania miasta są niewystarczające, a wręcz kontrproduktywne – ocenia Kacper Blok z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

I podkreśla, że jakość powietrza w Rzeszowie, jest gorsza, niż w Krakowie. Niepokoi go więc kolejna wycinka drzew.

– Chodzi o dewastację terenów Kopca Konfederatów Barskich pod budowlę Wisłokostrady i Ptasiej Wysypy pod obwodnicę południową. Władze zniszczą nam jedne z nielicznych zielonych terenów w Rzeszowie, tylko po to, aby zrobić miejsce dla aut, aby rozładować korki  – rozpacza Kacper.

Młodych wspiera też starsze pokolenie.

– Nie wiemy, ile drzew zostanie wyciętych. Na razie możemy tylko przypuszczać, jak bardzo straci przyroda przy takiej dużej inwestycji – mówi Zbigniew Mieszkowicz, prezes Fundacji Będzie Dziko.

Zgadza się z nim Mirosław Ruszała ze stowarzyszenia EKOSKOP.

– Jeśli młodzież jest zatroskana liczbą drzew, która może zostać wycięta, to trzeba wziąć plan i zobaczyć czy istnieje alternatywa, która je zachowa. Wycięcie stuletniego drzewa można zrekompensować po 100 latach. Niewielu z nas tego doczeka  – mówi filozoficznie pan Mirosław Ruszała. – Epokę betonu to miasto już przeżyło. W klimatycznym piekle nie da się żyć.

Wycinka drzew pod Wisłokostradę? Nie ma jeszcze projektów

Podczas konferencji prasowej Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, niby przypadkiem, podeszła do młodych dyrektorka Wydziału Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa, Małgorzata Wojnowska. Protestem przeciw wycince była zaskoczona.

– Jeśli chodzi o budowę Wisłokostrady, nie ma jeszcze żadnych projektów, dotyczących wycięcia drzew – poinformowała.

Przyznała jednak, że bez wycinki drzew się nie obejdzie. Obiecała jednak, że tematem się zainteresuje. Przypomnijmy, że  jest już projekt Wisłokostrady w Rzeszowie. Miasto wybrało też firmę, która trasę wybuduje. Umowy jeszcze nie podpisano.

Będziemy protestować, przykujemy się do drzew

Mimo braku wiedzy o dokładnej skali wycinki pod drogowe inwestycje w Rzeszowie, młodzież dmucha na zimne.

– Będziemy protestować na ulicy w przyszłości. A jak się znajdą odważni, to nawet przykujemy się do tych drzew – deklaruje Kacper Blok. – Zorganizujemy marsz. Będziemy wnioskować do prezydenta o powstrzymanie tych inwestycji – dodaje.

Apelują też do Konrada Fijołka w nieco innej sprawie.

– Niech pan prezydent obniży ceny biletów autobusowych. Mamy jedne z najdroższych biletów w Polsce  – podkreśla Kacper. – Jestem za tym, aby bilety były tańsze dla osób, które korzystają z aut na co dzień. Oni nie mają żadnych zniżek.

Czy jesteś za bezpłatnymi obiadami dla wszystkich dzieci w szkołach podstawowych?

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin