REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 18 lipca 2024

Oddali ciała dla nauki. Uniwersytet Rzeszowski pożegna kolejnych donatorów

Pożegnanie donatorów, którzy przekazali swoje ciała Uniwersytetowi Rzeszowskiemu
Pierwsze uroczyste pożegnanie dwójki donatorów odbyło się na Uniwersytecie Rzeszowskim 28 października 2022 roku. (Fot. Wit Hadło)

Uniwersytet Rzeszowski organizuje drugie pożegnanie osób, która oddały swoje ciała dla nauki. „Program świadomej donacji zwłok” został ogłoszony podczas otwarcia Zakładu Nauk o Człowieku w 2015 roku, czyli w roku utworzenia na UR kierunku lekarskiego.

– To najnowocześniejsze po tej stronie Europy prosektorium – mówił wtedy Aleksander Bobko, rektor UR, na uroczystym otwarciu zakładu.

„HIC MORTUI DOCENT VIVOS” – „Tu umarli uczążywych” – głosi napis nad wejściem. Wtedy też piersi donatorzy deklarowali oddanie swoich ciał na potrzeby nauki.

Do tej pory akt przekazania zwłok podpisało kilkanaście osób, nie tylko mieszkańców Podkarpacia. Rok temu pożegnano dwóch pierwszych donatorów.

Zgodne z nauką Kościoła

Przechowywanie zwłok w zakładzie anatomii, a później korzystanie z nich podczas zajęć dydaktycznych, nie ma nic wspólnego z bezczeszczeniem ciał. Nie jest to również sprzeczne z nauką Kościoła.

Co więcej, z punktu widzenia akademickiego i medycznego, to niezbędne w procesie dydaktycznym. Nawet najlepszy fantom nie zastąpi bowiem natury. W zakładzie anatomii, ciało przechowywane jest w specjalnej kontenerach. Zanurzone w substancji, która zapobiega uszkodzeniu.

Na ludzkim ciele przyszli lekarze mogą pracować maksymalnie pięć lat. Po tym czasie zwłoki są kremowane, a uczelnia organizuje pochówek.

Akt przekazania zwłok dla uczelni

Osoba, która chce oddać ciało uczelni spisuje akt przekazania zwłok i potwierdza go notarialnie. Zaznacza w nim, jakim obrządku ma się odbyć pochówek, czy życzy sobie ujawnienia swojego imienia i nazwiska, czy chce zachować anonimowość. A także gdzie ma być złożone ciało po okresie przechowywania w zakładzie anatomii. Czy w rodzinnym grobie, czy w grobowcu dla donatorów UR.

Co warto podkreślić, wszystkie koszty związane z donacją, od podpisania aktu i przekazania zwłok, po przechowywanie, a następnie organizację pochówku, pokrywa Uniwersytet Rzeszowski. O pogrzebie informuje tylko osoby wskazane w akcie przekazania zwłok.

Uczelnia zastrzega, że może odmówić przyjęcia ciała jeżeli stan rozkładu jest zaawansowany. A także, gdy rozpoznano infekcję wirusem HIV lub wirusowego zapalenia wątroby typu C, ze względu na chorobę nowotworową, a także z powodu infekcji SARS CoV-2.

Akt przekazania zwłok jest dobrowolny i nieodpłatny. Nie może być źródłem korzyści majątkowych ani dla donatora, ani osób wykonujących jego wolę po śmierci.

Pożegnają ciała donatorów

W tym roku UR po raz drugi organizuje uroczystość, podczas której uczelnia i studenci medycyny pożegnają ciała donatorów.

Ceremonia odbędzie się w piątek, 27 października, o godz. 9.30, w auli Zakładu Anatomii Prawidłowej i Klinicznej Instytutu Nauk Medycznych przy ul. Leszka Czarnego 4. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele władz uczelni, pracownicy naukowi, studenci.

Ceremonia religijna rozpocznie się o godzinie 10.30. Zakończy się zaś przeniesieniem urny na miejsce pochówku, czyli Cmentarz Komunalny Wilkowyja.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin