Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 22 maja 2024

Rewolucja w rzeszowskim MPK. Nowe trasy, rozkłady jazdy i zmiany w biletach

Rzeszów zapowiada zmiany w rozkładach jazdy miejskich autobusów.
ZTM w Rzeszowie zaplanował dużo zmian w trasach i rozkładach jazdy miejskich autobusów. (Fot. Dominik Bąk)

Przywrócenie linii nr 5 na osiedle Matysówka, zwiększenie liczby kursów „ósemki”, nowe trasy i częstotliwości jazdy autobusów – m.in. takie zmiany w rozkładach jazdy MPK czekają od maja mieszkańców Rzeszowa. Nie obejdzie się jednak bez zawieszenia kilku połączeń. ZTM planuje także zmiany w biletach.

Zmiany będą dotyczyć linii, które obsługują m.in. rzeszowskie osiedla: Miłocin – św. Huberta, Pogwizdów Nowy, Białą, Drabiniankę, Kotuli, Budziwój, Słocinę i Matysówkę.

– Jest to związane m.in. z potrzebą urealnienia czasów przejazdów autobusów pomiędzy przystankami. Sytuacja na drogach Rzeszowa zmienia się. Musi znaleźć to odzwierciedlenie w rozkładach jazdy – tłumaczy Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

W nowym rozkładzie jazdy miejskich autobusów wprowadzona zostanie synchronizacja linii kursujących wspólnymi odcinkami tras. Dzięki temu wyeliminowane zostaną odjazdy autobusów następujące bezpośrednio po sobie. Mocniejszy nacisk zostanie postawiony też na możliwość przesiadania się w Śródmieściu na inne linie autobusowe.

Wraca „piątka”, ale likwidują linię 37

Jedną z przykładowych zmian w rozkładach MPK Rzeszów będzie przywrócenie kursów linii nr 5, na której szczególnie zależało mieszkańcom os. Matysówka. Została ona całkowicie zlikwidowana w połowie grudnia ub. roku, co spotkało się z protestami.

W nowym rozdaniu „piątka” będzie mieć 9 par kursów w dni robocze w godz. 6 – 17 i jeździć na dobrze znanej dotąd trasie. Co ważne, decyzja o jej przywróceniu nie wyklucza zawieszenia obecnego stanu, czyli kursów linii 18. Zlikwidowana zostanie natomiast linia 48. Zachowane będzie jednak wewnątrzosiedlowe połączenie na linii 61.

Na Budziwoju z dotychczasową częstotliwością kursować będzie „dwunastka”. Najistotniejszą zmianą jest jednak całkowita likwidacja linii 37. Jej obsługę przejmą autobusy z nr 8, których trasa zostanie wydłużona z Sikorskiego MPGK do przystanku Hermanowa Przylasek. Takiego rozwiązania nie akceptują mieszkańcy. ZTM zapewnia ich, że autobusy będą jeździć częściej. 

W Białej ma nastąpić zwiększenie częstotliwości kursów miejskich autobusów na liniach: 2, 8 i 14. Zwiększy się też częstotliwość kursów weekendowych na linii 31. Na linii 44 pojawią się w dni robocze dodatkowe dwie pary kursów do Sikorskiego MPGK. Bez zmian pozostanie linia 58. Na Drabiniance na liniach: 2, 8, 24, 31 i 40 zwiększona będzie liczba kursów.

Zmiany na rzeszowskim os. Słocina

W przypadku tego osiedla rzeszowski ZTM planuje zwiększyć częstotliwość kursowania autobusów na linii 6 w weekendy. Więcej kursów ma mieć też linia 14.

Poważna zmiana dotyczy linii 36. W maju nastąpi likwidacja jej trasy na odcinku Bł. Karoliny – Dąbrowskiego. Autobusy zostaną skierowane do pętli przy ul. Matuszczaka. W zamian pasażerowie jadący od Słociny dostaną możliwość przesiadki na al. Powstańców Warszawy na zwiększoną liczbę kursów autobusów w ramach linii 40 kursującej do ul. Bł. Karoliny oraz linii 29 jeżdżącej do ul. Przemysłowej. Z tego powodu likwidacji ulegnie linia nr 49. Zmian ma nie być na liniach nr 16 i 46.

PRZECZYTAJ TEŻ: Mieszkańcy Malawy walczą o autobusy MPK. Wójt Krasnego: to dodatkowe koszty

Na os. Kotuli zwiększy się liczba kursów na liniach: 2, 10, 27, 40, 42 i 47. Dodatkowo na „dziesiątce” zapowiedziano zwiększenie liczby kursów przez ul. Wywrockiego, ale jednocześnie ZTM planuje zlikwidować przejazd ulicami: Wyspiańskiego i Wita Stwosza. Na linii nr 36 nastąpi likwidacja trasy na odcinku Bł. Karoliny – Dąbrowskiego. Autobusy linii 32 pojadą dodatkowo przez Wzgórza Staroniwiskie (ul. Strzelniczą).

W Pogwizdowie Nowym zlikwidują linię 57

Poprzez zwiększenie liczby kursów linii 8 konieczne jest zawieszenie linii 57. Bez zmian pozostaną rozkłady na „dwudziestce”. Takie zmiany zaplanował ZTM w przypadku os. Pogwizdów Nowy i Miłocin- św. Huberta. Oprócz wspomnianego wcześniej wydłużenia linii 8 do Hermanowej Przylasku autobusy będą podjeżdżać pod przystanek Trembeckiego ZTM. Tam pasażerowie będą mieć możliwość przesiadki na inne linie: 9, 12, 29 i 59. Co ważne zachowana będzie liczba kursów, tak jak w tej chwili.

Rewolucja w biletach MPK Rzeszów

ZTM planuje też istotną zmianę, jeśli chodzi o bilety. 40-minutowy bilet, po sygnałach od pasażerów, zastąpiony ma zostać biletem 60-minutowym. Projekt uchwały w tej sprawie zostanie skierowany na sesję Rady Miasta, która odbędzie się w kwietniu. Z naszych nieoficjalnych ustaleń wynika, że wtedy też radni zajmą się wprowadzeniem „strefy podmiejskiej” w komunikacji MPK. Bilety dla podróżnych spoza Rzeszowa mają być wyższe.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin