REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 18 czerwca 2024

Rzeszów dostanie 250 mln zł na łącznik Warszawskiej z Krakowską. Domknie on północną obwodnicę

Konrad Fijołek mówi o połączeniu Warszawskiej z Krakowską
– To jest znakomity moment dla naszego miasta. Dzięki otrzymanemu dziś wsparciu będziemy mogli wybudować strategiczne połączenie drogowe na północy miasta – mówi prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek. (Fot. Grzegorz Bukala / Urząd Miasta Rzeszowa)

250 mln zł dofinansowania z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych otrzyma Rzeszów na kontynuację budowy północnej obwodnicy miasta. Połączenie ulic Warszawskiej i Krakowskiej będzie mieć 6,5 kilometra. Całość inwestycji to koszt 300 mln zł.

– To jest znakomity moment dla naszego miasta. Dzięki otrzymanemu dziś wsparciu – 250 mln zł z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych będziemy mogli wybudować strategiczne połączenie drogowe na północy miasta, pomiędzy ulicą Warszawską, która już dziś jest świetnie skomunikowana z autostradą A4 a rzeszowską strefą przemysłową Dworzysko i ul. Krakowską – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

6,5 kilometra z Warszawskiej na Krakowską

Dzięki tej inwestycji w Rzeszowie ma zrobić się „luźniej”. Długa na 6,5 kilometra trasa, ma połączyć ul. Warszawską z ul. Krakowską i odciążyć z ruchu osiedla Pobitno i Załęże.

Będzie się składać z trzech odcinków, z czego dwa są już gotowe. Pierwszy, wraz z mostem im. Tadeusza Mazowieckiego, połączył ul. Rzecha z Lubelską. Drugi to droga pomiędzy ul. Lubelską a Warszawską.  Pozostał ostatni odcinek, którym dojedziemy aż do ul. Krakowskiej.

Trasa będzie rozpoczynać się wiaduktem prowadzącym nad ul. Warszawską i torami kolejowymi. Będzie on miał ponad 300 metrów długości. Dalej droga poprowadzi na zachód aż do strefy przemysłowej Dworzysko, tam skręci na południe i dojdzie do ul. Krakowskiej. Obwodnica umożliwi dogodny dojazd do autostrady A4 i drogi ekspresowej S-19.

– Bardzo cieszę się, że nasze argumenty o tym, jak ważną rolę obecnie odgrywa Rzeszów i jaką będzie odgrywał w przyszłości jako hub gospodarczy dla odbudowy Ukrainy, znalazły uznanie i odzwierciedlenie w tak dużej dotacji. Budowa tej drogi lepiej skomunikuje strefę przemysłową i da możliwość jej intensywnej rozbudowy – dodał Konrad Fijołek.

Mapa przebiegu północnej obwodnicy rzeszowa
Planowany przebieg brakującej części północnej obwodnicy Rzeszowa. (Inf. Izabela Kwiecień-Szpunar)

Północna obwodnica częściowo poza Rzeszowem

Pierwotnie droga łącząca ulice Warszawską i Krakowską miała prowadzić w granicach Rzeszowa. Koncepcję zmieniono po licznych protestach mieszkańców osiedli Baranówka i Miłocin. Łącznik przesunięto w kierunku północnym, częściowo na teren gm. Świlcza. Dlatego też oprócz władz miasta w powstanie północnej obwodnicy zaangażowały się też władze województwa podkarpackiego.

– Z pieniędzy miasta i województwa sfinansowany zostanie program funkcjonalno-użytkowy, czyli szczegółowe założenia przyszłej inwestycji. PFU opracuje firma Sweco Polska z Poznania, która zwyciężyła w rozstrzygniętym w czwartek, 5 października 2023 r., przetargu. Koszt opracowania tego dokumentu to ponad 2,4 mln zł. Program fukcjonalno-użytowy będzie gotowy za osiem miesięcy. Kolejnym krokiem będzie przetarg na wybór firmy, która zaprojektuje i wybuduje drogę od ul. Warszawskiej do Krakowskiej – poinformował nas Artur Gernand z Kancelarii Preydenta Rzeszowa.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin