REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 24 czerwca 2024

Rzeszowski kardiolog, dr Piotr Futyma, laureatem prestiżowej nagrody

Piotr Futyma, kardiolog z Rzeszowa
Dr Piotr Futyma, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego. (Fot. archiwum)

Dr hab. n. med. Piotr Futyma, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, został laureatem tegorocznej nagrody Prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Uznawana jest ona za najważniejsze polskie wyróżnienie w tej dziedzinie. To nagroda indywidualna, przyznawana za oryginalne osiągnięcie naukowe lub nowatorskie rozwiązanie wdrożeniowe w zakresie kardiologii klinicznej lub doświadczalnej, udokumentowane pracami opublikowanymi w recenzowanych czasopismach naukowych.

Nagrodę przyznano za cykl prac pt. „Zastosowanie ablacji bipolarnej w leczeniu arytmii opornych na ablację klasyczną wraz z wdrożeniem dedykowanego przyrządu”.

Dr Piotr Futyma kompleksowo scharakteryzował w nich innowacyjne metody ablacji bipolarnej – techniki stosowanej w leczeniu arytmii opornych wobec klasycznych metod. Profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego był jednym z pionierów stosowania tej metody. Elementem jego autorskiego rozwiązania jest urządzenie o nazwie „Dr  Futyma Bipolar Ablation Adapter”.

Metodę, opracowaną przez laureata, wdrożono w Polsce i wiodących ośrodkach na świecie. M.in. w Austrii, Belgii, Czechach, Malezji, Niemczech, Rumunii i Wielkiej Brytanii.

Kardiolog od początku związany z Rzeszowem

– Jestem zaszczycony otrzymaniem tej prestiżowej nagrody od szacownego grona Prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Jest to wyraz uznania za wspólne wysiłki i zaangażowanie w rozwój opieki nad pacjentami z chorobami sercowo-naczyniowymi – mówi prof. Piotr Futyma.

– Jestem wdzięczny za wsparcie mojej rodzinie, współpracownikom z Centrum Rytmu Serca im. św. Józefa w Rzeszowie oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego, a także całej społeczności medycznej. Ta nagroda motywuje mnie do dalszych prac nad innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie elektrofizjologii serca i ablacji arytmii, czego ostatecznym celem jest poprawa efektów leczenia pacjentów. Składam podziękowania wszystkim, dzięki którym mogłem otrzymać tę nagrodę – mówi laureat prestiżowej nagrody.

Doktor Futyma jest kardiologiem i elektrofizjologiem, specjalistą w zakresie inwazyjnego leczenia zaburzeń rytmu serca – o imponującym dorobku naukowym i zawodowym. Jest autorem trzech patentów, ponad pięćdziesięciu publikacji i przeszło czterdziestu materiałów z kongresów. Jest recenzentem wielu uznanych czasopism naukowych krajowych i zagranicznych, pełni ponadto funkcję zastępcy redaktora naczelnego czasopisma HeartRhythm Case Reports.

Należy do wielu organizacji, m.in. Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Heart Rhythm Society, European Society of Cardiology oraz European Heart Rhythm Association. Jest laureatem licznych nagród za swoje osiągnięcia.

Związany jest z Rzeszowem, gdzie wykłada na uniwersytecie (w Kolegium Nauk Medycznych) oraz praktykuje w Centrum Rytmu Serca im. św. Józefa, NZOZ Luxmed Rzeszów. Wśród jego osiągnięć jest m.in. wykonanie pierwszej w regionie ablacji u ciężarnej pacjentki (w 2017 roku).

Laureata nagrody Prezesów PTK ogłoszono podczas Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Poznaniu. Ogromnemu prestiżowi towarzyszy nagroda finansowa, fundowana przez firmę Bayer, w wysokości 5 000 euro.

_____

ZOBACZ TAKŻE: Lekarze z Kliniki Gastroenterologii w USK w Rzeszowie: nie jesteśmy już w stanie pracować

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin