Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 29 lutego 2024

Smog zawisł nad Rzeszowem! Takim powietrzem nie da się oddychać

Widok na Rzeszów z ulicy Stromej
Przy ul. Stromej w Rzeszowie stwierdzono najwyższe wskaźniki pyłów zawieszonych w powietrzu. (Fot. Wit Hadło)

Takim zanieczyszczonym powietrzem nie da się oddychać. Smog w ostatnich dniach zaatakował Podkarpacie. W Rzeszowie, Brzozowie, Kolbuszowej, w okolicach Jasła, w Kołaczycach, w Łańcucie i w Leżajsku stwierdzono fatalną jakość powietrza. 6  grudnia, mieszkańcy tych miejscowości dostali nietypowy „prezent” mikołajkowy…  w postaci powietrza zanieczyszczonego pyłami PM10  i PM2,5. Wpływa on negatywnie na układ oddechowy i gwałtowne zapalenie oskrzeli. 

W ostatnich dniach, gdy temperatura spadła poniżej zera, w niektórych rejonach Rzeszowa znacznie zostały przekroczone dopuszczalne normy powietrza. W stolicy Podkarpacia najgorszą sytuację wskazuje stacja przy ul. Stromej na osiedlu Biała. Tam stężenie pyłów PM10 przekracza normy aż o… 357 procent, a pyłów PM2,5 m – o… 904 proc.

Pył zawieszony PM10 wpływa na ataki kaszlu i zwiększa ryzyko zawału serca i wystąpienia udaru mózgu. Ten benzopiren jest silnie rakotwórczy. Jeszcze bardziej niebezpieczny jest pył zawieszony PM2,5 i jego drobne cząsteczki mogą wnikać do krwiobiegu.

Na innych osiedlach w Rzeszowie stacje pomiarowe również wskazały znaczne przekroczenia norm. W przypadku pyłu PM10 – to od 160 do 200 proc., a pyłu PM2,5 – od 400 do 500 proc. 

Czy strażnicy miejscy w stolicy Podkarpacia będą intensywniej sprawdzać, czym mieszkańcy domów palą w kotłowniach? To właśnie jakoś węgla czy wrzucanie niedopuszczalnych odpadów do pieców wpływa na zanieczyszczenie powietrza. Szczególnie konieczna jest kontrola przy ul. Stromej, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza. W czwartek kontaktowaliśmy się w tej sprawie z Markiem Krukiem, zastępcą komendanta Straży Miejskiej w Rzeszowie, ale nie odbierał telefonu.

Lepiej zrezygnować z aktywności fizycznej

O przekroczeniach jakości powietrza w środę smsem informowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Można było przeczytać apel z zaleceniem, żeby zrezygnować z aktywności na zewnątrz. Sytuacja trochę poprawiła się w czwartek.

Według stacji pomiarowych na Podkarpaciu: 

  • w Rudnej Małej stan jakości powietrza jest niebezpieczny dla zdrowia mieszkańca,
  • podobnie jest w Wierzawicy w powiecie leżajskim,
  • w stacji pomiarowej w Hermanowej (gmina Tyczyn) pokazuje stan powietrza jako „bardzo niezdrowy”,
  • w Czudcu przy ul. Jasielskiej (pow. strzyżowski) stan powietrza jest niezdrowy,
  • źle jest też pod tym względem w Dębicy przy ul. Grottgera. 

Według alertu Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie, na terenie powiatu dębickiego prawie 133 tys.  ludzi jest narażonych na ryzyko wdychania złej kości powietrza.

W takich przypadkach należy rozważyć ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz. Zaleca się rezygnację ze spacerów i pozostanie w domu., zwłaszcza jeśli odczuwa się pieczenie w oczach, kaszel lub ból gardła. Ponadto zaleca się ograniczyć wietrzenie pomieszczeń i unikać działań zwiększających zanieczyszczenia powietrza, np. palenia w kominku.

Szczególnie na smog powinny uważać osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób sercowo-naczyniowych, z powodu przewlekłych układu oddechowego, osoby starsze, kobiety w ciąży i dzieci.

_____

PRZECZYTAJ TEŻ: W Rzeszowie będą dwa kryte lodowiska. Na bulwarach i na Wyspiańskiego

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin