REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 22 lutego 2024

Totemy przy ścieżkach w Rzeszowie mają ułatwić życie rowerzystom

Rowerowy totem na rzeszowskich bulwarach.
4 lipca licznik na rzeszowskich bulwarach przekroczył 50 tysięcy rowerzystów rocznie. To tak jakby rowerem wzdłuż Wisłoka przejechał co czwarty statystyczny mieszkaniec Rzeszowa. W czwartek tylko do godziny 11 przejechało już tędy ponad 300 osób. (Fot. Mariusz Włoch)

„Dziękujemy, że wybierasz rower”. Takie piękne zdanie mogą przeczytać na elektronicznym totemie rowerzyści, którzy będą podróżować przez rzeszowskie bulwary, jadąc na przykład na Lisią Górę. Urządzenie liczy rowerzystów, pokazuje temperaturę oraz informuje o stanie powietrza.

Prezydent Rzeszowa dąży do tego, aby w Rzeszowie realizować model Odwróconej Piramidy Mobilności. Na samej jej górze są piesi, niżej rowerzyści, następnie podróżni transportu publicznego, a najniżej taksówki czy samochody. Inaczej mówiąc, to nie auta mają stanowić podstawę przemieszczania się po mieście.

Stąd w przestrzeni miasta pojawiły się totemy dla rowerzystów. Jeden, postawiony jeszcze w lipcu tamtego roku, przy al. Powstańców Warszawy, drugi na bulwarach. Mierzą one m.in. liczbę rowerzystów (dzienną i roczną) i prędkość z jaką się poruszają. Ale nie tylko.

Rowerowe totemy skoordynowano z sygnalizacją świetlną

Jak tłumaczy Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa, totem przy al. Powstańców Warszawy skoordynowany jest z sygnalizacją świetlną na skrzyżowaniu tej ulicy z ul. Hetmańską.

– Zainstalowany w totemie czujnik mierzy prędkość rowerzysty i przesyła informację do sterownika sygnalizacji   – tłumaczy urzędnik. 

Na podstawie zmierzonej prędkości oraz stanu sygnalizacji urządzenie poprzez wyświetlacz informuje rowerzystę, z jaką prędkością ma się poruszać, żeby w miarę możliwości nie zatrzymywać się na światłach. Podobnie, jak rowerowy totem na bulwarach.

–  On także jest wpięty do systemu obszarowego sterowania ruchem drogowym. Informuje na wyświetlaczu o stanie zanieczyszczenia powietrza, podaje też godzinę i temperaturę – wymienia Artur Gernand.

Dane, które zostaną zbiorą totemy, urzędnicy wykorzystają do analiz ruchu w Rzeszowie. Miejscy urzędnicy wydali na rowerowe totemy ok. 90 tys. zł.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin