REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 22 lutego 2024

W kamienicy zawalił się dach. Inspektorzy: budynek jest w dobrym stanie

Rzeszów, kamienica przy ul. Sobieskiego.
Kamienica przy ul. Sobieskiego 9. To w niej zawaliła się część dachu. (Fot. Wit Hadło)

Trwa ekspertyza części dachu, który zawalił się pod koniec maja w kamienicy przy ul. Sobieskiego 9 w Rzeszowie. Nadzór budowlany stwierdził, że pęknięta belka ma być zdemontowana.

Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego zlecił Wspólnocie Mieszkaniowej i Miejskiemu Zarządowi Budynków Mieszkalnych zdemontowanie uszkodzonej żelbetowej belki i pozostałych płyt. Mieszkańcy tego budynku niepokoją się, bo belka podtrzymywana jest na cienkich pniach sosnowych. Ich zdaniem w każdej chwili może runąć do mieszkania, które jest pod strychem. Urzędnicy jednak twierdzą, że nie ma żadnego zagrożenia.   

PRZECZYTAJ TEŻ: Schody grozy na Baranówce. Dlaczego miasto ich nie naprawi?

O zawaleniu się dachu w kamienicy przy ul. Sobieskiego 9 informowaliśmy w tekście: W kamienicy przy Sobieskiego zawalił się dach. Mieszkańcy czują się zagrożeni! Lokatorka jednego z mieszkań, które znajduje się pod strychem, gdzie umieszczona jest pęknięta belka, boi się o życie swoje i 6-letniej córki. Twierdzi, że w każdej chwili półtoratonowy, żelbetowy element, może runąć na łóżeczko jej dziecka. Jej sąsiedzi również uważają, że nikt nie zadbał o zabezpieczenie opadłej belki, a podpórki w postaci sosenek nie są w stanie utrzymać tak ciężkiej konstrukcji.

– W każdej chwili belka może runąć i spaść do mojego mieszkania – mówi pani Marta, nad której mieszkaniem umieszczony jest ten żelbetowy element. – Czy ktoś pomyślał, że komuś  z lokatorów może stać się krzywda?

Mieszkańcy twierdzą, że takie sosenki nie utrzymają ciężkiej żelbetowej belki. I dojdzie do katastrofy. (Fot. Wit Hadło)

W tej sprawie wypowiedział się przedstawiciel Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla miasta Rzeszowa.     

– W związku z zawaleniem się dachu 24 maja br. w budynku przy ul. Sobieskiego 9 w Rzeszowie, przeprowadzone zostały czynności kontrolne – poinformował Super Nowości Dawid Borowiec, zastępca powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. – W ich wyniku prowadzone jest postępowanie administracyjne. Postępowanie jest w toku. W pierwszej kolejności zobowiązano właściciela – Wspólnotę Mieszkaniową do zabezpieczenia budynku, zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi i przeprowadzenia kontroli bezpiecznego użytkowania. 

Inspektorzy: budynek jest w dobrym stanie technicznym

W wyjaśnieniu, które dotarło do naszej redakcji, można przeczytać, że: 

„Zgodnie z ustawą Prawo budowlane w sytuacji wystąpienia czynników zewnętrznych oddziałujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, właściciel lub zarządca ma obowiązek każdorazowo zlecić osobom uprawnionym przeprowadzanie kontroli bezpiecznego użytkowania obiektu. Z przedłożonego przez zarządcę budynku protokołu bezpiecznego użytkowania, wynika, że budynek znajduje się w należytym stanie technicznym, zapewniającym dalsze, bezpieczne jego użytkowanie”.

Belka do demontażu, nie ma zagrożenia dla mieszkańców 

Protokół, który trafił do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla miasta Rzeszowa, zaleca także m.in. zdemontowanie uszkodzonej belki i pozostałych płyt. Właściciel i zarządca są zobowiązani do wykonania decyzji i zaleceń protokołu.

– Jak przekazał Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych, wszelkie zalecenia nadzoru budowlanego są wykonywane – mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. – Biegły przeprowadza ekspertyzę części dachu, który się zawalił i podjęta zostanie decyzja jak go naprawić. Nie ma żadnego zagrożenia dla mieszkańców.

_____

Masz dla nas wiadomość? Chcesz podzielić się jakimś tematem? Potrzebujesz pomocy lub interwencji dziennikarzy? Skontaktuj się z nami: alarm@supernowosci24.pl

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin