REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 24 czerwca 2024

Znalazła się lama, która uciekła z mini zoo. Właściciel namierzył ją po… odchodach

Lama na polu przesypanym śniegiem.
Uszatek uciekł, bo spłoszył go pies. (Fot. FB/The Farm Jawornik Polski)

Odnaleziono młodą lamę, która spłoszona uciekła z mini zoo w Jaworniku Polskim. – Przestraszyła się szczeniaka i uciekła do lasu. Teraz już bezpiecznie odpoczywa w swojej różowej stodole – mówi Leszek Smajdor, właściciel farmy.

Lama nazywa się Uszatek i ma dwa lata. Do mini zoo w Jaworniku Polskim przyjechała w poniedziałek, 27 listopada. Została wybrana przez hodowców z Jawornika dlatego, że ma za sobą przykrą historię.

– Uszatek jest nietypowy, bo ma obcięte uszy. Kiedy się urodził jego uszka odmarzły i odpadły. Chcieliśmy mu stworzyć ciepły i przyjazny kąt w naszym mini zoo – mówi Leszek Smajdor.

Lamę spłoszył pies

Niestety kiedy lama weszła do alpak i zaczęła się z nimi witać, skoczył na nią pies – 70-kilogramowy szczeniak rasy owczarek środkowoazjatycki. Spłoszony Uszatek wpadł między drewno, a następnie ze strachu rozwalił płot i uciekł do lasu. Pies pobiegł za nim.

– Pies po dwóch godzinach wrócił cały szczęśliwy, ale lamy nie było. Poszedłem jej szukać do lasu i wieczorem namierzyłem miejsce, w którym się znajdowała. Niestety, ze względu na to, że mnie dobrze nie zna, znów się przestraszyła i uciekła do lasu – opowiada właściciel mini zoo w Jaworniku Polskim.

Znalazł ją po odchodach, na wabia wziął alpaki

Ale pan Leszek pochodzi z rodziny szkockiej, która od dziada pradziada hoduje lamy i alpaki. Te zwierzęta hodowali na całym świecie, a hodowca z Jawornika Polskiego dobrze zna ich zwyczaje i zachowania. Znalazł więc miejsce, w którym lama się wypróżniła.

– A one mają zwyczaj, by robić to zawsze w tym samym miejscu. Więc zostawiłem jej tam jedzenie i na drugi dzień znów poszedłem w to miejsce. Niestety, śnieg padał tak mocno, że zatarł wszystkie ślady – opowiada.

Uciekiniera udało się namierzyć dopiero w środę, dzięki pomocy innych mieszkańców okolicy.

– Był tam gdzie była jego toaleta. Baliśmy się, że znów ucieknie, więc przyprowadziłem na „wabia” moje alpaki. Jak Uszatek je zobaczył, to od razu podszedł. Dostał marchewkę i w końcu udało nam się go zapiać i bezpiecznie odprowadzić do zagrody. Był troszkę w szoku – mówi właściciel farmy w Jaworniku Polskim.

By go trochę uspokoić, właściciel spryskał mu pysk wodą.

– Lamy i alpaki mają taki mechanizm obronny. Plują by pokazać swoją dominację i właśnie w ten sposób się je też uspokaja. Nic złego im się nie dzieje – zapewnia pan Leszek.

Lama na wybiegu w mini zoo w Jaworniku Polskim
Lama nazywa się Uszatek i ma dwa lata. Do mini zoo w Jaworniku Polskim przyjechała w poniedziałek, 27 listopada.

Uszatek będzie miał w Jaworniku kolegów

Uszatek jest bardzo płochliwy. Do zagrody w Jaworniku przyjechał niedawno i dopiero oswaja się ze stadem i okolicą. Nie był uczony chodzić na kantarku, czyli w specjalnej uździe. Nie wiedział też gdzie się znajduje.

– Nawet nie wiedział, gdzie ma wrócić – mówi hodowca.

Właściciel mini zoo bardzo martwili się o Uszatka, bo w okolicy Jawornika widziane są watahy wilków.

– Z większą grupą by sobie nie poradził. Ale generalnie w Australii czy w Ameryce Północnej lamy są trzymane właśnie dlatego, że jak jest ich więcej, to świetnie bronią stada przed drapieżnikami. Miał szczęście – mówi pan Leszek.

Teraz Uszatek mieszka w pięknej różowej stodole. Ma swoją zagrodę – jest oddzielony od alpak, które lubią sobie poszaleć, wskakując jedna na drugą.

– Jest bardzo spokojny, chrupie sobie siano i będzie dobrze. Sprowadzimy mu na pewno kolejnych kolegów do stada – zapewnia pan Leszek.

_____

PRZECZYTAJ TAKŻE: 60 lat temu żubry wróciły w Bieszczady. Przyjechało pięć, dziś jest ponad siedemset

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin