Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 18 maja 2024

Atak niedźwiedzia w Bieszczadach. Mężczyzna podszedł zbyt blisko gawry

Służby medyczne i strażacy podczas akcji ratunkowej w Bieszczadach
Po ataku niedźwiedzia w Bieszczadach w akcji ratowniczej brały udział służby ratunkowe oraz jednostki Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej. (Fot. OSP Lutowiska)

W okolicach Hulskiego w Bieszczadach niedźwiedź zaatakował mężczyznę, który zbliżył się do gawry. 54-latek został mocno poraniony, trafił do szpitala w Krośnie, jego stan jest stabilny. Akcja ratownicza goprowców i strażaków trwała ponad trzy godziny.

54-letni mężczyzna mieszkający w nieistniejącej już wsi Hulskie, w niedzielę został zaatakowany i poraniony przez niedźwiedzia. W lesie nie był sam, wędrował ze znajomym, który o wypadku powiadomił służby ratunkowe.

Mężczyźni zeszli w okolice, w której prowadzona była wycinka drzew. Wstrzymano ją w tym miejscu właśnie ze względu na znajdującą się w pobliżu niedźwiedzią gawrę. Nie wiadomo czy znaleźli się tam przypadkowo. Zaatakowany mężczyzna w Bieszczadach osiedlił się bowiem kilkanaście lat temu i bardzo dobrze zna tę okolicę.

Atak niedźwiedzia w Bieszczadach. Stan rannego był poważny

– Około godziny 16, dostaliśmy powiadomienie, że jeden z dwóch mężczyzn, znajdujących się w rejonie Hulskie-Zatwarnica został zaatakowany przez niedźwiedzia i mocno poraniony – informuje ratownik Bieszczadzkiej Grupy GOPR, Marek Kwasiżur. – Wymagał opatrzenia medycznego.

Stan rannego był poważny.

– Był przytomny. Miał urazy wielonarządowe – głowy, nogi i ręki – dodaje ratownik.

Na miejsce jako pierwsi dotarli goprowcy oraz strażacy z OSP Zatwarnica. Rannego mężczyznę przetransportowali do drogi.

– Ponad trzygodzinna akcja była niezwykle trudna i dynamiczna ze względu na deszcz, mrok i zimno – informują w mediach społecznościowych ratownicy Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego w Sanoku.

Warunki terenowe w tej okolicy są bardzo trudne. Do tego poruszanie się po terenie utrudniało błoto i noc. Ratownicy część drogi musieli poszkodowanego nieść na rękach. Śmigłowiec LPR odebrał go po godz. 18 i odtransportował do szpitala w Krośnie.

Jak informowała dziś rano Aneta Zvarik z krośnieńskiego szpitala, stan zaatakowanego przez niedźwiedzia mężczyzny jest stabilny.

– Odniósł rany szarpane i kąsane twarzoczaszki, w tym uraz oczodołów, przedramienia oraz pleców. Został zaopatrzony chirurgicznie. Jest przytomny i w kontakcie z otoczeniem. Rokowania są dobre – informuje.

Niedźwiedzie szykują się do zimowego snu

– Niedźwiedzie w Bieszczadach przygotowują się do zimowego snu, są rozdrażnione i niebezpieczne. Odwiedzając bieszczadzkie szlaki uszanujcie prawa przyrody co zminimalizuje prawdopodobieństwo kontaktu z nami – przypominają ratownicy.

Ostatni atak niedźwiedzia w Bieszczadach odnotowano zimą ubiegłego roku. Niedźwiedź zaatakował kobietę szukającą zrzutów jelenich w okolicach Sinych Wirów. Ona również miała poważne obrażenia m.in. nogi i ręki.

Do obu ataków doszło z dala od szlaków turystycznych.

_____

ZOBACZ TEŻ:

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin