REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 18 lipca 2024

Nieprawidłowości na rynku leków na receptę. Najdroższa opiewała na 181 tys. zł

Przygotowanie leków przez aptekarza
NFZ zwrócił uwagę, że refundacja leków recepturowych, czyli leków na receptę, które farmaceuta przygotowuje w aptece, stale rośnie. W tym roku przekroczy ona 700 mln zł. (Fot. pexels)

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że refundacja leków recepturowych w tym roku przekroczy 700 mln zł. Podaje, że jedna najdroższa recepta na lek przeciwbólowy opiewała na ponad 181 tys. zł, niektóre na kilkadziesiąt tys. zł, podczas gdy średni roczny koszt terapii raka jelita grubego wynosi ponad 47 tys. zł, raka piersi 54,5 tys. zł, czy raka prostaty ponad 45 tys. zł.

Kontrole NFZ potwierdziły, że na rynku leków recepturowych dochodzi do dużych nieprawidłowości. Koszt surowców użytych do ich przygotowania jest abstrakcyjnie wysoki.  Szczególnie, że chodzi o te same substancje, które znajdują się w lekach gotowych, które można kupić w aptece od ręki za 20-30 zł.

Co więcej, są to substancje znane od lat i powszechnie dostępne. Niektórymi sprawami zajmują się już organy ścigania. Ministerstwo zdrowia postanowiło uregulować ten rynek.

Podkarpacki NFZ też przepłaca

– Takich recept było w województwie podkarpackim prawie 88 tysięcy w tym roku. Fundusz zapłacił za nie ponad 25 mln złotych. Kwoty te rosną z roku na rok. W 2020 roku było to prawie 18 mln zł, w 2021 ponad 20 mln, a w 2022 ponad 23 mln złotych. Warto wiedzieć, że roczny budżet na refundację wszystkich leków w naszym województwie to ponad 467 mln złotych – mówi Rafał Śliż, rzecznik prasowy POW NFZ w Rzeszowie.

W przypadku wszystkich leków recepturowych, za które Podkarpacki NFZ zapłacił nawet kilka tysięcy złotych, pacjent dopłacił od 17,50 zł do 35 zł.

NFZ przeanalizował ceny za 1 g składników leków recepturowych

Analiza składów recept na leki recepturowe, przeprowadzona przez NFZ, pokazuje, że najdroższymi receptami są te, które zawierają:

  • ketoprofen (substancja o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym),
  • ditrhranol (substancja stosowana przy leczeniu łuszczycy) oraz hydrokortyzon (substancja stosowana w postaci maści o działaniu przeciwzapalnym).

Ketoprofen w opakowaniu po 0,5 grama można kupić w cenie od 115 zł do 638 zł. A w opakowaniu po 1 gram w cenie od 91 zł do 349 zł. Dithranol w opakowaniu po 0,5 grama kosztuje od 442 zł do 1902 zł. A w opakowaniu po 1 gram – od 383 zł do 953 zł. Hydrokortyzon w opakowaniu po 0,5 grama można kupić w cenie od 172 zł do 498 zł. W opakowaniu po 1 gram w cenie od 110 zł do 362 zł.

Z ketoprofenu, dithranolu, hydrokortyzonu i innych surowców wykonuje się najczęściej maści, kremy, pasty oraz żele. A także płynne leki do stosowania zewnętrznego, czopki, globulki, pręciki oraz roztwory, mikstury, zawiesiny oraz emulsje do użytku zewnętrznego.

Ceny rosną jak szalone

W 2012 r. wartość refundacji leków recepturowych nie przekraczała w Polsce 180 mln zł. Dekadę później wyniosła już ponad 550 mln zł. Jednocześnie, w tym czasie, regularnie spadała liczba pacjentów, którzy realizowali recepty na leki recepturowe. W 2012 roku wyniosła 2,2 mln osób, a w 2022 roku o połowę mniej – 1,12 mln.

Jak wskazał NFZ, oznacza to, że trzykrotnie zwiększył się koszt refundacji leków recepturowych dla NFZ przy jednoczesnym spadku liczby pacjentów, którzy te leki kupowali.

Będą limity cen na składniki leków recepturowych

Departament Kontroli NFZ wyraził wątpliwości co do przepisywania leków recepturowych pomimo występowania na rynku leków gotowych. Oraz do wykorzystywania opakowań o małej gramaturze pomimo dostępności opakowań większych i tańszych, co sztucznie podbijało cenę leku recepturowego.

– W latach 2020-2023 NFZ przeprowadził łącznie blisko 180 postępowań kontrolnych aptek i ok. 20 postępowań w obszarze ordynacji lekarskiej, wobec 57 lekarzy. Wszystkie dotyczyły leków recepturowych. Łączne skutki finansowe z tytułu wykrytych nieprawidłowości wyniosły ponad 18 mln zł – przekazano.

W nowelizacji ustawy refundacyjnej znalazły się przepisy mówiące o ustaleniu cen maksymalnych za składniki wykorzystywane w lekach recepturowych. Listę surowców wraz z ich cenami opublikuje NFZ, a zmiany będą obowiązywać od 1 stycznia 2024 r.

_____

Znaczną część środków, które dzisiaj NFZ wydaje na leki recepturowe, można przeznaczyć na sfinansowanie rocznych innowacyjnych terapii lekowych. Dla osób cierpiących na nowotwór jelita grubego średni roczny koszt terapii wynosi ponad 47 tys. zł, raka piersi – 54,5 tys. zł, a raka prostaty – 45 tys. zł).

_____
ZOBACZ TEŻ: Rak jajnika, cichy zabójca kobiet. Jakie są objawy

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin