Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 5 marca 2024

Samotność to jedna z przyczyn depresji. „Wyciągnij babcię z dołka”

Młoda dziewczyna całuje w policzek seniorkę
Osoby w wieku 65+ chorują znacznie częściej na depresję niż osoby młode. Stąd kampania społeczna „Wyciągnij babcię z dołka”/ (Fot. materiały prasowe)

W okresie całego życia około 3,85 proc. dorosłych cierpi na depresję – informuje Ministerstwo Zdrowia. Dane są niepokojące, zwłaszcza w odniesieniu do seniorów. W grupie osób 65+, rozpoznanie choroby dotyczy aż 392,1 tys. seniorów. To nie jedynie niepokojące dane, policyjne statystyki ukazują bowiem, że tylko w 2022 roku samobójstwo popełniło aż 1 522 seniorów powyżej 60. roku życia.

Kampania społeczna “Wyciągnij babcię z dołka”, studentek Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie, ma to zmienić. Zachęca, aby pamiętać o dziadkach nie tylko od święta.  W dodatku każdy może stać się jej częścią, wystarczy odwiedzić ukochaną babcię, dziadka, ciocię czy sąsiadkę. Zrobić wspólne zdjęcie i oznaczyć odpowiednim hasztagiem.

Depresja może dopaść każdego

Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), każdy z nas jest narażony na depresję. To ważna informacja w kontekście tego, że seniorzy bywają pomijani w tej kwestii. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika zaś, że to właśnie osoby w wieku 65+ chorują znacznie częściej aniżeli osoby młode.

Dla porównania warto zaznaczyć, że w najmłodszej grupie wiekowej (18-29 lat) depresja dotyka 118,7 tys. osób, natomiast wgrupie osób 65+, rozpoznanie choroby dotyczy aż 392,1 tys. seniorów. To nie jedynie niepokojące dane, policyjne statystyki ukazują bowiem, że tylko w 2022 roku samobójstwo popełniło aż 1 522 seniorów powyżej 60. roku życia.

Samotność jest jedną z przyczyn depresji. Ponadto ludzie starsi często nie wiedzą, że chorują. Myślą, że obniżony nastrój, negatywna samoocena, zaburzenia apetytu i snu, brak energii i radości z życia to naturalna kolej rzeczy związana z przemijaniem. Dlatego tak ważna jest obecność drugiego człowieka, bo choć nie zawsze, to w wielu przypadkach można zapobiec depresji.

Dołącz do kampanii. Wystarczy prosty gest

Kampania społeczna “Wyciągnij babcię z dołka” realizowana w ramach projektu studenckiego nabiera tempa. Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia, a chwilę później Dzień Babci i Dziadka dają szansę na to, aby spojrzeć na swoich bliskich z innej perspektywy.  Celem akcji jest właśnie uświadomienie, że warto pamiętać o dziadkach nie tylko od święta. Czasem wystarczy prosty telefon, aby dać im wiele radości i poczucia, że nadal są ważni i potrzebni.

Każdy może dołączyć do akcji – zachęcają organizatorzy. I dodają, że wcale nie trzeba mieć babci ani dziadka, bo z pewnością w otoczeniu jest jakiś senior, którego lubimy czy cenimy.

Co można wtedy zrobić? Wystarczy kilka kroków:

  1. zaobserwuj konto na Instagramie o nazwie @wyciagnij.babcie.zdolka
  2. odwiedź dziadków lub innego seniora. Nie masz czasu? Zadzwoń!
  3. wypij wspólną herbatę, porozmawiaj z uwagą
  4. zrób wspólne zdjęcie i udostępnij w mediach społecznościowych
  5. oznacz konto, użyj hasztagów: #wyciągnijbabcięzdołka #dzwoniędobabci #dzwoniędodziadka #mamczasdladziadków.

– Niech nas będzie jak najwięcej! Każdy korzysta, nikt nie traci. Dołącz do nas już dziś. Więcej szczegółów znajdziesz na naszej stronie internetowej www.wyciagnijbabciezdolka.pl – zachęcają organizatorzy kampanii.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin