Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 23 kwietnia 2024

W gminie Tyczyn można już pić wodę z kranu

– Dzięki mojej córce, która przypadkiem zobaczyła komunikat o zakazie spożywania wody z kranów, dowiedziałem się o tym, że jest w niej bakteria E.coli – mówi pan Bogdan z Tyczyna. (Fot. Wit Hadło)

W poniedziałek po południu Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna ogłosiła wyniki badań i woda spełnia już odpowiednie normy jakości. Jest przydatna do spożycia i można ją bezpiecznie pić z kranu. 

– Nie wiem jak to się stało, że w ubiegłym tygodniu w próbkach wody  wykryto groźne bakterie E.coli – poinformował nas dzisiaj po godzinie 14 Zbigniew Możdżeń, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej „Eko-Strug”.

– Nasze badania i sanepidu i pobrane jeszcze w czwartek próbki wody potwierdziły, że wodę można pić prosto z kranu, bo jest skażenie jest zerowe.  

„Eko-Strug” na swojej stronie internetowej podaje szczegółowe sprawozdania badań wody z trzech punków – Pompowni Wody Hermanowa, Urzędu Miejskiego w Tyczynie i SUW Tyczyn Lasek. Oceny próbek są bez zastrzeżeń i liczba bakterii grupy coli wynosi zero. 

Zapytaliśmy prezesa Zbigniewa Możdżenia dlaczego nie poinformowano w ub. tygodniu wszystkich mieszkańców, że w kranach mają skażoną wodę. 

– W piątek, sobotę i niedzielę wysłaliśmy powiadomienia o zakazie picia surowej wody nieprzegotowanej (mieszkańcy 60 domów w Hermanowej Łazy nie mogli spożywać nawet przegotowanej wody)  – wyjaśnił szef „Eko-Strugu”.

– Ale smsy i maile dotarły tylko do ok. 500 mieszkańców, bo tylko tylu zgodziło się na informowanie w ten sposób o zagrożeniu. Pozostali, szczególnie starsi, albo nie mieli smartfonów, albo nie życzyli sobie przysyłania informacji na ten temat. Nie mogliśmy tego robić bez ich zgody.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin