Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 21 kwietnia 2024

Robaczki świętojańskie

Lato za pasem, bo na ławce na nadsańskim bulwarze w Przemyślu znów przesiadują moi znajomi starsi panowie, a nawet bardzo starsi, bo tylko niewiele młodsi ode mnie. Pisałem już o nich parę razy, gdyż nie siedzą tam w milczeniu, lecz dyskutują i głoszą komentarze, których z pewnością nie zamieściłaby TVPiS, gdyż są to mężczyźni inteligentni. Tym razem wiedli łagodny spór dotyczący zbliżającej się nocy świętojańskiej.

– To już za tydzień lato przyjdzie do nas oficjalnie – rzekł optymista.

– Tylko, że od tej pory dni znów staną się coraz krótsze – skrzywił się drugi, raczej pesymista.

– Ale przed nami noc świętojańska, którą chrześcijanie podstępnie przejęli od pogan, by ich wyrolować i urządzić własne święto kościelne – orzekł kolejny ławkowicz.

– Czyli jest to w sumie grzeszne święto, tym bardziej, że ponoć dziewice traciły wtedy cnoty – lekko oślinił się następny dyskutant.

– Ależ to nie dziewice się puszczały. One tylko puszczały wianki – wyrozumiale tłumaczył optymista. – Młodzież zaś szukała wtedy na zwodniczych mokradłach kwiatu paproci, wróżącego szczęśliwy los.

– Ciekawe, ilu z nich wróciło z takiego grzęzawiska? – zapytał pesymista. – A tak w ogóle, to widzieliście kiedyś kwiat paproci?

– Dzięki tej magicznej nocy on zakwita nawet w wyobraźni – olśnił go optymista.

– Niemniej w nocy wywodzącej się z pogańskich obrzędów, tfu! – pełnymi ustami, ale z przymrużeniem oka, splunął pesymista.

– Lecz w sumie chytrze przejętych przez pragmatycznych chrześcijan, bo jak jest dobra impreza, to nie ważne, kto ją wymyślił, a jeszcze lepiej, kiedy nie ma na niej dziewic – zadrwił optymista.

– Wierzysz ty w Pana Boga, czyś może ateista? – podejrzliwie zagadnął pesymista.

– Jeden Bóg raczy wiedzieć – odparł optymista. – Zresztą mój znajomy ateista wciąż powtarza: „Jeśli, dałby Bóg, że Boga nie ma, to chwała Bogu. Ale jeśli Bóg jest, co nie daj Boże, to niech nas ręka Boska broni.”

– Idź do diabła! – zaklął pesymista. – Choć i tak najgorsze pogańskie obyczaje, jak skakanie przez ogniska, czy do wody, a także wróżenie ze zrywanych kwiatów polnych niechlubnie się u nas przyjęły…

Panowie byli tak zajęci rozmową, iż dopiero po chwili dotarło do nich moje „dzień dobry” i doszli do słusznego wniosku, że stojąc obok mimowolnie ich podsłuchiwałem.

– A pan co o tym sądzi? Tylko proszę nie traktować naszych sporów poważnie, bo okupujemy tę ławeczkę niczym… robaczki świętojańskie, by choć trochę zabłysnąć – zażartowali.

Po czym nagle weszli w ton poważny i orzekli, że niestety noc świętojańska bardzo kojarzy im się z… naszą obecną polityką. I tu dokonali drastycznego, lecz wielce obrazowego podsumowania.

– Otóż przeciwieństwem dziewic są prostytutki – orzekli. – Obecni władcy nie puszczają zatem wianków, tylko oko do wyborców i jeszcze wspaniałomyślnie płacą klientom za swe usługi. Tyle tylko, że ich własnymi pieniędzmi. Nie wchodzą też na bagna, żeby znaleźć kwiat paproci, gdyż przecież siedzą w bagnie. Niemniej wycinają drzewa, bo liczą, że a nuż znajdą gdzieś ten kwiat paproci, który da im wygrać wybory. Nie wróżą też z kwiatów, bo mają własnych wróżów-stróżów. I oczywiście nie skaczą przez ogień, gdyż sami uważają się za ogień płonący nieskończenie, a wodę mają za nic.

– Nie wiedzą jednak, naiwni, że to woda gasi ogień, a nie odwrotnie – z uśmiechem i dużą nadzieją spuentowali „moi ławkowicze”.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin